Kripto Para Borsaları

Bitfinex Nedir? Komisyon Oranları

ABONE OL:

Günümüzde gittikçe yaygınlaşmakta olan kripto para ticaretinin nasıl ve nerelerde yapılacağı ile pek çok soru sorulmakta. Bu işlemlerin yapılabileceği birçok borsa bulunmasından dolayı da hangisine güvenilebileceği büyük bir merak konusu olarak gözümüze çarpar. İşte tam da bu noktada Bitfinex sizlerin yardımına yetişiyor. Peki nedir bu Bitfinex? Gelin bunun cevabını hep beraber okuyalım…

Bitfinex Nedir?

Bitfinex, günümüzün en yaygın kripto para borsalarından birisi olarak önümüze çıkar. Sahip olduğu günlük işlem hacimleri kapsamında da en iyi borsalar arasında olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Bu platformun kurucu ise Raphael Nicolle’dur. 2012 senesinde Nicolle tarafından Hong Kong merkezli olarak yaratılan Bitfinex, daha sonra ise iFinex Inc. adlı İngiliz Virgin Adaları’na bağlı bir şirket tarafından sahiplenilerek işletilmeye devam etti.

Genellikle hitap ettiği kesim orta ve gelişmiş yatırımcılar olmakla beraber farklı kurumlara da hitap ettiğini belirtmemiz gerek. Bitfinex, hitap ettiği bu geniş kitleye ise birçok türlü kripto para üzerine alım satım seçenekleri sunuyor. Hedefi ise bütün dünyadan yatırımcıların ilk tercihi olmak.

https://www.bitfinex.com

Bitfinex’in öne çıktığı en temel özelliklerini sıralamamız gerekirse ise burada ilk sıraya kullanıcılarına sunduğu fonksiyonel arayüzünü koymak doğru olur. Kategorileştirmesi oldukça kolay olduğu için kullanıcıların rahatça aramalarını gerçekleştirebileceği bu arayüzün kullanışlı oluşu gerçekten göz kamaştırıcı.

Bir diğer temel özelliği ise güvenliğe son derece önem veriyor oluşu. Kullanıcılarının hesaplarını 2FA, PGP şifreleme ve daha birçok doğrulama aracı vasıtasıyla korumayı misyon edinmeleri, tercih sebebi olmalarını sağlıyor.

Bunun yanı sıra her an sizlere yardım etmeyi amaçlayan bir destek ekibine sahip olan Bitfinex, sitesinde de pek çok sorunun cevabına ulaşabileceğiniz bilgi tabanı adlı bir bölümü içerisinde bulunduruyor.

Peki Bitfinex kullanıcısı olabilmek için ne yapmak gerekiyor? Gelin şimdi Bitfinex’e nasıl üye olunduğuna bakalım…

Bitfinex Nasıl Üye Olunur?

Bitfinex üzerinden bir üyelik oluşturmak için öncelikle giriş yapacağımız ana sayfada karşımıza çıkan yeşil renkli ‘Sign Up’ butonuna basıyoruz. Eğer sayfanın ortasında bu buton karşınıza çıkmadıysa, en üst sağ kısımdan da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Buraya tıklamamızın ardından, bizi bilgilerimizi dolduracağımız bir sayfa karşılıyor. Buraya da kullanıcı adı, e-posta adresi, şifre (2 defa) gibi bilgilerimizi yazıyoruz. Ardından en altta bulunan güvenlik kodunu ilgili kutucuğa yazıyoruz ve ‘Open Account’ butonuna basarak devam ediyoruz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bithoven Nedir? Bithoven Güvenilir mi?

Bu işlemleri gerçekleştirmemizin ardından ise verdiğimiz e-posta adresimize bir doğrulama maili gönderiliyor. Link olarak karşımıza çıkacak bu bağlantıya tıklamamızın ardından ise tekrar ana sayfaya yönlendiriliyoruz ve hesap açma işlemimiz tamamlanıyor.

Ana sayfaya tekrar bizi yönlendirmesinin ardından ise bizi hizmet şartlarının sunulduğu bir ekran karşılıyor ve bu şartları okuyup kabul ederek ilerlememiz isteniyor.

En son işlem ise Dolar, Euro gibi para birimleri üzerinden para yatırma ve çekme işlemleri yapabilmemiz için hesabı doğrulamak. Bu işlemi de profilimizde bulunan ‘Verification’ bölümüne giderek, ‘Begin Verification’ butonuna basarak gerçekleştiriyoruz. Burada bizden isim, iletişim bilgisi, kimlik, banka bilgisi ve diğer bilgilerimizi doğrulamamız adına bazı belgeleri sunmamız isteniyor. Bu belgelerin incelenmesi sonucunda doğrulama işleminin tamamlanmasının ise 6-8 hafta arasında sürebileceğini belirtmemiz gerekiyor.

Bitfinex Alım Satım Hacmi Ne Kadar?

Bitfinex ana sayfasından alınan verilere göre 1 Eylül 2020 tarihi itibarı ile günlük işlem hacminin 606,908,184 USD olduğunu görüyoruz. Haftalık işlem hacmi 4,414,996,415 USD olarak karşımıza çıkarken, aylık işlem hacmini de 20,998,352,286 USD olarak görüyoruz.

Bitfinex Artı ve Eksileri Nelerdir?

Günümüzün en ilgi çeken ve güvenilir kripto para borsası olarak hizmet veren Bitfinex, her kurumda olduğu gibi bazı artı ve eksilere sahip. Şimdi sizlerle bu artı ve eksileri inceleyelim…

Bitfinex’in en önemli artısı olarak, para çekme işlemlerinde herhangi bir sınırlamasının bulunmamasını söylememiz yanlış olmaz. Bunun yanı sıra oldukça gelişmiş ve farklı türde ticaret özelliklerine sahip olması, işlem hacminin yüksek seviyesi, mobil uygulamalarının ve ana sayfasının işlevselliği ve rekabet yaratan işlem fiyatları da artıları arasında sayabileceğimiz özellikleridir.

Saydığımız bu artıların yanı sıra birtakım eksi yönleri de var. Bunların başında da 2016 yılında uğradığı hack saldırısı geliyor. Ancak, bu saldırıdan sonra aldığı tedbirler ve gelişmiş güvenlik koşulları nedeniyle şu an için güvenilirliğini yeniden kazanmış olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer eksisi olarak da genellikle yeni başlayanlara değil eski kullanıcılarına yardımlarının daha fazla olması gösterilebilir. Özellikle borsa ticareti ile arası çok iyi olmayanlar için Bitfinex’i doğru bir tercih olarak önermiyoruz.

Bitfinex Hangi Kripto Paraları Destekliyor?

Bitfinex içerisine desteklenen 35’in üzerinde kripto para çeşidi bulunmaktadır. Bu türlerin en yaygın olanlarını işe şu şekilde sıraladık: BTC, Ethereum, Ripple, EOS, Litecoin, BTC Cash, IOTA, NEO, ETH Classic, Dash, Monero, aelf, OmiseGO, BTC Gold, Santiment, Qtum, ETP, TRON, 0x, QASH, Status, Streamr, Eidoo, YOYOW, FunFair, Augur, Time New Bank, Basic Attention Token, Golem, AidCoin, Aventus, RCN, iExec, Decentraland, SpankChain, SingularDTV.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Koineks Para Çekme Nasıl Yapılır?

Bitfinex içerisinde bulabileceğiniz bu kripto paraların birçoğu için BTC, ETH, ETH Classic, Zcash, Monero ve Litecoin çiftlerini bulma şansınız var.

CoinMarketCap Bitfinex: https://coinmarketcap.com/tr/exchanges/bitfinex/

Bitfinex Komisyon Oranları Nelerdir?

Bitfinex içerisinde katmanlı bir ücret yapısı mevcut. Aylık ticaret hacmi ve alış komisyonu mu yoksa satış komisyonu mu ödediğinize göre 0 ile yüzde 0,2 arasında bir komisyon oranı oluşabiliyor.

Para yatırmada herhangi bir komisyon gözükmüyor olsa da banka havalesi ile yüzde 0,1 oranında veya 20 USD tutarında bir komisyon alınma ihtimali bulunuyor.

Para çekmede ise kullandığınız para birimine göre farklılık gösteriyor. Banka transferi işlemlerinde para yatırmada belirttiğimiz yüzde 0,1 veya 20 USD komisyon tarifesi uygulanıyor.

Bitfinex Kullanım Rehberi

Bitfinex, en iyi günlük işlem hacmine sahip borsalar arasında bulunmasının yanı sıra çok yönlü ticaret opsiyonlarını da içerisinde bulundurur. Peki iyi bir Bitfinex kullanıcısı nasıl olunur? Buradaki rehberimiz ile sizlere yardımcı olacağız…

 • Öncelikle site üzerinden bir üyelik işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. (Bu üyelik işleminin nasıl gerçekleştirileceğini, yazımızın üst kısmında detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.)
 • Üyeliğimizin doğrulanması için yaklaşık 6-8 haftalık bir süreç gerekiyor ve bu süre zarfında fiat indirimlerine ve para çekme işlemlerine erişimimiz mümkün olmuyor.
 • Ayrıca yeni oluşturulan hesapların 10000 USD tutarına ulaşana dek platformun herhangi bir işlevinden faydalanamayacağı belirtiliyor.
 • Ana sayfanın sağ üst kısmında yer alan bölümden para yatırma işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Burada bize dolar,tether ve kripto paralarının listesi olmak üzere farklı seçenekler sunuluyor. Buradan yatırmak istediğimiz para türünü seçebiliyoruz.
 • Bu işlemi gerçekleştirmemizin ardından ‘Trading’ kısmından istediğimiz eşleştirmeyi sağlayabiliyoruz. İşlem yapacağımız siparişe dair miktar, fiyat ve tür seçeneklerini belirliyoruz.
 • Bitfinex üzerinden birçok sipariş türüne ulaşabilirsiniz. Bunlar; market, limit, stop, takip durdurma, doldur veya öldür, OCO, sadece son limit siparişi ve gizli sipariş olarak öne çıkar.
 • Sahip olduğu gelişmiş grafiklerin yanı sıra getirmiş olduğu yüksek hacimli yatırımlar sayesinde kullanıcıların en doğru anda sipariş vermelerini sağlar.

Bitfinex Para Çekme

Bitfinex üzerinden para çekme işlemi gerçekleştirmemiz için öncelikle ‘Para Çek’ sayfasına geçiş yapmamız gerekiyor. Burada bizden bazı alanları doldurmamız isteniyor. Bu alanları doldurmamızın ardından para çekme işlemi için beklemeye geçiyoruz. Ortalama olarak 12 saat sürse de hesabınızın sahip olduğu güvenlik düzeyine göre para çekme işleminin hızı da artabiliyor.

Ayrıca belirtmemiz gerekir ki 2FA ile hesabını güvence altına almayanlar para çekme işlemi gerçekleştiremiyor. Bunun yanı sıra hesabınızın doğrulama sürecinin de tamamlanmış olması gerekiyor.

Bitfinex Para Yatırma

Bitfinex üzerinden para yatırmak için sayfanın sağ üstünde yer alan ‘Para Yatırma’ butonuna basmamız gerekiyor. Bizden isteyeceği bilgileri doldurmamızın yanı sıra para birimi seçimini de yapmamızın ardından para yatırma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika: Bithumb ofisini tekrardan polis bastı!

Bitfinex Hangi Ülkenin?

Bitfinex, Hong Kong merkezli bir kripto borsası olup sahibi ve işletmecisi İngiliz Virgin Adaları’na bağlı iFinex Inc. şirketidir.

Bitfinex Güvenilir mi?

Bitfinex 2016 senesinde bir hack saldırısına uğramış ve totalde 72 milyon dolarlık bir zarara uğramıştı. Bu da güvenilirliğinin sorgulanmasına yol açtı. Ancak, bu olayın ardından güvenlik konusunda son derece ciddi önlemler almayı başardı ve günümüzde ticaret hacminin önemli derecede artış göstermesi bunu kanıtlıyor.

Sonuç olarak, Bitfinex’in de her borsa gibi bazı riskleri içerisinde bulundurduğunu söylememiz doğru olsa da şu an güvenilir olduğunu belirtebiliriz.

CoinGecko Bitfinex: https://www.coingecko.com/tr/borsalar/bitfinex

Bitfinex 2fa Nasıl Yapılır?

Bitfinex 2fa aktifleştirmek için izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıraladık:

 • Öncelikle ayarlar (Settings) kısmından ‘Account Security’ bölümüne geçiş yapıyoruz ve ‘Two-Factor Authentication’ sekmesini açıyoruz.
 • Burada karşımıza iki adet seçenek çıkıyor. Biz ‘Google Authenticator’ seçeneğinin altındaki yeşil renkli ‘Setup’ butonuna basıyoruz.
 • Ardından ise bizi bir QR kod ekranı karşılıyor. Burada Google Authenticator mobil uygulamasından edindiğimiz 6 haneli kodu, ilgili kutucuğa girerek ‘Enable’ butonuna basıyoruz.
 • Daha sonra ise e-posta adresimize bir doğrulama maili gönderiliyor. Burada gelen maili açarak, ‘Activate 2FA Now’ butonuna basıyoruz.
 • Giriş yaptığımız tarayıcı üzerinden tekrar ana sayfaya yönlendirilmemizin ardından 2fa doğrulamamızı gerçekleştirmiş oluyoruz.

Bitfinex Mobil Uygulama

Bitfinex, hem iOS hem de Android kullanıcılarına yönelik mobil uygulamalara sahip.

Bu uygulamalara ulaşmak için tıklayınız.

Bitfinex Hacklendi mi?

Bitfinex, 2 Ağustos 2016 tarihinde siber saldırganların hack saldırısına maruz kalmıştı. Bu saldırı sonucunda 119,756 BTC, bir başka deyişle 72 milyon dolar çalınmıştı. Günümüzde ise çalınan bu paranın değeri 1,3 milyar dolar seviyesine geldi.

Bu olayın ardından ise güvenlik tedbirlerinde yeniliklere giden Bitfinex, artık daha güvenilir bir durumda ve henüz böyle bir durum tekrarlamış değil.

Bitfinex Hesap Silme

Bitfinex web sitesi üzerinden hesabınızı devre dışı bırakabilmeniz için izlemeniz gereken adımları sizler için sıraladık:

 • İlk olarak buraya tıklayarak ana sayfaya gidiyoruz ve kullanıcı girişi yapıyoruz.
 • Ardından ana sayfanın sağ üstündeki profil simgesi üzerine gelerek, ortaya çıkan ‘Account’ butonuna basıyoruz.
 • ‘Account’ kısmına geldiğimizde ‘Account Status’ kısmına giderek ‘Deactivate’ seçeneğini seçiyoruz.
 • Burada bizden onay vermemizi isteyen bir sayfa çıkıyor. ‘Permanently Disable Account’ seçeneğini seçerek hesabımızın kalıcı olarak kapatılmasını talep ediyoruz.
 • Daha sonra e-posta adresimize bir mail geliyor ve burada da aynı seçeneği seçerek işlemimiz tamamlamış oluyoruz.

“Bitpanda Güvenilir mi?” adlı bir diğer borsa incelememizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitpanda-guvenilir-mi-bitpanda-yorumlari/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu