Kripto Para Borsaları

BitMEX Nedir? BitMEX Güvenilir mi?

ABONE OL:

BitMEX; EOS jetonu, Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Bitcoin (XBT) gibi bazı kripto para birimlerini bulunduran kripto türev borsasıdır. Kaldıraçlı işlemlerin yapılabildiği BitMEX yüksek hacimli işlemler yapabilmenize de olanak sağlar.

BitMEX Nedir?

BitMEX bir kripto para borsasıdır ve marj ticareti yapacak, düşük komisyon oranlarından faydalanacak kişiler için albenisini yaratan bir platformdur. Fakat geçtiğimiz yıl kayıtlı kullanıcıların eposta adreslerinin ifşa edilmesiyle BitMEX’e duyulan güven biraz daha azaldı ve kullanıcı kaybına da neden oldu.

BitMEX Ne İşe Yarar?

BitMEX bünyesinde bulundurduğu deneyimli bir ekip ile sık tercih edilen kripto türev borsası olmaktadır. Devamlılığı sağlamak, güven kazanmak adına birtakım çalışmalar yürütülmekte olup diğer borsalardan farklı işlemler yapılmasını sağlar. Bitcoin spot ticaretini gerçekleştiremeyeceğiniz fakat gelişmiş marj ticareti ve kaldıraçlı işlemler yapabileceğiniz platformdur.

BitMEX Nasıl Kayıt Olunur?

BitMEX üzerinden kaldıraçlı işlemler yapmak ve bir üyelik hesabı oluşturmak için yapmanız gerekenler çok basit. BitMEX kripto borsasının web sitesine (https://www.bitmex.com) gidiyor, sağ üstte yer alan “Register” butonuna tıklıyoruz. Email, şifre ve ülke bilgisinin girilmesiyle kayıt işlemimizi tamamlıyoruz.

BitMEX Avantajları Nelerdir?

Uzun yıllardır sektörde bulunan BitMEX beraberinde birtakım avantajları da getiriyor. Yüksek işlem hacmi, düşük komisyon oranları yatırımcılar için kazançlarının artmasında önemli rol oynuyor. BitMEX üzerinden yapabileceğiniz kaldıraçlı işlemler riskli olduğu gibi daha kazançlı da olabilmektedir. BitMEX kullanmak isteyen kullanıcılar tecrübe ve bilgi sahibi olmalıdır.

BitMEX Dezavantajları Nelerdir?

Kripto para borsasına girecek kişiler için BitMEX dezavantajları arasında gösterebileceğimiz en önemli sorun dildir. Kripto para borsalarından BitMEX, Türkçe dil desteği sunmamaktadır. Durum böyle olunca yapılan işlemlerde normale göre biraz daha zorlanabilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Aylık En Kötü Türev Satışlarını Yaşadı

Kripto para birimi işlemleri, marj ticareti yapacak ve bu alana da yeni giriş yapacak yatırımcılar için karmaşık sisteme sahiptir. Diğer borsalara nazaran kaldıraçlı sistemlerle çok daha fazla kazandırabileceği gibi daha fazla zarar da ettirebilir. Kullanımı tecrübe ve bilgi gerektirmektedir.

Para yatırma işlemleri diğer birçok kripto para borsasından farklı olarak Bitcoin (XBT) ile gerçekleşmektedir. Bu yaptığımız işlemlerde güvenlik sağlasa da çeşitlilik bakımından para yatırma yöntemini kısıtlamaktadır.

BitMEX’in bir diğer dezavantajı’da 2020 Ekim ayında ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonunun (CFTC) ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından borsaya açılan ve hala devam etmekte olan davalardır. İddialara göre borsa ABD yasalara uymamıştır ve bu yüzden borsanın üst yöneticileri görevlerin istifa etmek zorunda kalmıştır.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) BitMEX’i ABD’de onay almadan kripto para türev platformu işletmek ve Kara Para Aklamasının Önlenmesi (AML) yasalarına uymadığı için dava etmiştir.

BitMEX Kullanıcı Yorumları

Diğer birçok kripto para borsasında da olduğu gibi bir sektöre girerken tecrübe edinen kişilerden bilgi almak ve sistem hakkında düşünceler alabilmek için forum sayfaları ve bazı şikayet sayfaları incelenebilir. BitMEX kullanıcı yorumları arayışına giren ve sistem hakkında da bilgi toplamak isteyen kişiler sözlük sayfalarına, forumlara, şikâyet sitelerine ya da alternatif sitelere göz atabilirler.

BitMEX Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

BitMEX hesap silme işlemi yapmak isteyen kullanıcılar siteden yeni bir talep oluşturarak ya da support@bitmex.com mail adresleri ile iletişime geçerek hesaplarını sildirebilirler.

BitMEX Yasal mı?

Genel merkezinin Seyşeller’de bulunduğu kripto para borsası BitMEX yasal bir şekilde hizmet sunmaktadır. 2014 yılından bu yana ticarette sık sık adının duyulması ve kaliteli hizmetler sunmasıyla popülaritesini korumaktadır.

BitMEX Güvenilir mi?

Sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu ve 2014 yılından beri de güvenilir bir şekilde hizmetlerini sağlamaya devam eden firma genel itibariyle müşterilerini memnun etmektedir. Marj ticareti yapabileceğiniz temeli sağlam borsalardan biridir. Geçtiğimiz senelerde eposta adreslerinin ifşası ile de gündeme gelmiştir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitbank Nedir? Bitbank Güvenilir mi?

BitMEX En Az Ne Kadar Para Yatırılır?

BitMEX üzerinden para yatırma işlemi gerçekleştirecek kişiler bu yüklemelerini Bitcoin ile sağlayabilirler. BitMEX en az para yatırma miktarı ise 0.0001 BTC’dir. Account kısmında yer alan deposit seçeneği ile para yatırma işleminizi yapabilirsiniz.

BitMEX Komisyon Oranları

BitMEX piyasa yapıcı ve alıcı işlemler için farklı komisyon oranları uygulamaktadır. BitMEX’in bünyesinde bulundurduğu Bitcoin, Ethereum ve Ripple için piyasa alıcı komisyon oranı %0.0750 şeklindedir. Bu oran piyasa yapıcı işlemler için -% 0,0250 olarak karşımıza çıkıyor. Güncel ve en doğru komisyon oranlarına ulaşmak için BitMEX borsasının “fees” kısmına göz atabilirsiniz.

BitMEX Nasıl Kullanılır?

BitMEX İngilizce dil seçeneğine sahip bir borsadır. Bu yüzden Türk kripto borsalarından ya da Türkçe dil seçeneğine sahip sitelerden daha zor bir kullanıma sahip olabilmektedir. Bitmex arayüzünü ve piyasanın nasıl işlediğini inceleyebilmek için sitelerine gidip “View Live Trading” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Böylece canlı bir şekilde kripto para birimlerine göz atabilir, analizlerini yapabilirsiniz.

Analizlerin ardından BitMEX’de işlem yapabilmek için yeni bir üyelik oluşturmalı, işlem yapacağınız kripto para birimini üst kısımdan seçmelisiniz. Seçtiğiniz kripto para biriminin son işlemlerini, sipariş defterlerini ve çok daha fazlasını bu panelde görebilmektesiniz. Menünün sağ üst kısmında ise bizleri farklı renk temaları, ileri düzey gösterge tabloları ve temel düzey gösterge tabloları karşılaşmaktadır. İstediğiniz ayarlamaları yaptıktan sonra seçtiğiniz kripto para biriminin işlemlerini yapabilirsiniz.

BitMEX Kimin?

Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed’in kuruculuğunu yaptığı kripto borsası birçok başarısı ile popülaritesini koruyan bir ticaret platformu olmaktadır. 2014 yılında kurulmuş ve kurulduğu ilk tarihten beri de verdiği hizmette kaliteyi ön planda tutmaktadır.

BitMEX yöneticileri Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed ABD düzenleyicileri tarafından açılan davalar sonrasında 8 Ekim 2020’de borsadaki çalıştıkları pozisyonlardan istifa ettiklerini açıkladı. Borsanın sahibi 100x Group aynı günde borsanın yönetici takımını değiştirdiği ve 100x Group ticaret yöneticisi Ben Raddclyffe’i BitMEX yönetici konumuna getirdi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Vadeli İşlemleri: OKEx BitMEX’i Kısa Süreliğine Geçti

BitMEX Ne Zaman Kuruldu?

BitMEX 2014 yılında 3 ortak ile beraber kurulmuştur. Kurucu ortaklarından her biri tecrübeli ve başarılı isimlerdir. Merkezi Seyşeller’de bulunan firma dünya çapında hizmet sunmaktadır.

BitMEX İletişim Numaraları

BitMEX üzerinden iletişime geçmenin birden fazla yolu bulunuyor. Fakat BitMEX iletişim numaraları bulunmadığından soru ve sorunlarınızı telefon ile çözüme kavuşturamazsınız. BitMEX yabancı bir kripto para borsasıdır. Aynı zamanda Türkiye’de sık kullanılan bir borsa olmadığı gibi Türkçe dil seçeneği de bulunmamaktadır. Genel itibariyle iletişimi de mail adresleri üzerinden gerçekleştirmektedir.

BitMEX Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

BitMEX üzerinden yapacağınız işlemler için ilk olarak para yatırmalısınız. BitMEX para yatırma işlemi ise Bitcoin ile gerçekleşmektedir. Hali hazırda Bitcoin (XBT) para birimine sahipseniz BitMEX üzerinden Bitcoin’lerinizi yatırabilirsiniz. Yeni bir üyelik oluşturup ya da üyelik girişinizi yapıp ana sayfada yer alan Account seçeneğine tıklıyoruz. Ardından deposit butonu ile en az 0.0001 BTC olacak şekilde yüklememizi yapıyoruz. Ayrıca BitMEX üzerinden yapacağınız işlemlerde Bitcoin kısaltmasını (BTC) olarak değil de (XBT) olarak göreceksinizdir.

BitMEX Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

BitMEX para çekme işlemlerini Bitcoin (XBT) üzerinden gerçekleştirmektedir. Yaptığınız kazancı çekmek için bir kripto para cüzdan adresine sahip olmalısınız. BitMEX logosunun altında göreceğiniz “Wallet” sekmesindeki “Withdraw” seçeneğine tıklıyoruz. Çekilecek miktarı, destination adress bilgisini girerekten kripto paralarımızı cüzdanımıza alıyoruz.

BitMEX Para Çekme Ücreti Ne Kadar?

BitMEX’in en güzel özelliklerinden biri de borsanın para yatırma ve çekme işlemlerinde para almamasıdır. Bitcoin çekme esnasında alınan Bitcoin Network ücreti (Bitcoin Network Fee) ise blok zincirinin yüküne göre belirlenmektedir.

BitMEX Yaş Sınırı Var mı?

Genel itibariyle tüm kripto para borsalarında 18 yaşının doldurulması gerektiği bilinmektedir. BitMEX yaş sınırı için de bu kural geçerlidir.

BitMEX Ekşi Sözlük Yorumları

BitMEX Ekşi Sözlük yorumları diğer birçok borsada da olduğu gibi kullanıcı yorumlarının aktarıldığı sayfalardır. Bu sayfalar sayesinde sistem hakkında bilgiler edinebilir, tecrübelerini paylaşan kullanıcıların yorumlarını inceleyebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu