Anasayfa Rehber Bitstamp Nedir?

Bitstamp Nedir?

Rehber

Bitstamp nedir? İletişim numarası ve mail adresi var mı? Bitstamp ekibi kimlerden oluşuyor? Ayrıntıları öğrenmek için tıklayın...

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp nedir? 2011 yılında kurulan Bitstamp borsası halen hizmet vermekte olan en eski kripto para birimi borsalarından biridir. Coin alım satım platformu o zamanlarda lider borsa olan Mt.Gox’a Avrupalı bir alternatif olarak kurulmuştur. Bugün, listelediği 65 farklı kripto para ile tüccarların rekabetçi işlem ücretleri ile platformunda coin alım ve satım yapmasına olanak sağlamaktadır. Kullanıcılar, çevrimiçi basit alım satım platformu, aktif ticaret platformu ve mobil uygulamasını kullanarak kripto para alım satımı ve yatırım yapabiliyor. Kripto para alım satımı riskli ve fiyatlar çok değişken olsa da Bitstamp kullanıcı yanlısı ticaret ve yatırım deneyimi sunuyor ve müşteri hesaplarını güvenli bir şekilde saklıyor.

Bitstamp Nedir?

Bitstamp borsası Nejc Kodrič ve Damijan Merlak tarafından kurulan Lüksemburg temelli bir kripto para borsasıdır. 27 Avrupa Birliği ülkesinde lisansa sahiptir ve toplamda Çin ve ABD dahil 100’den fazla ülkede hizmet vermektedir. Kripto ile itibari para ve kripto ile kripto alım satım çiftlerine sahiptir, ABD doları, Euro, Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, XRP ve diğer coin varlıkları desteklemektedir. 2021 yılında şirketin Avrupa Birliği CEO’su olan JB Graftieaux 9 Mayıs 2022’de borsanın küresel CEO’luğuna atanmıştır. Toplamda 65 kripto parayı desteklese ve 147 kripto para çiftine sahip olsa da coin alım satım platformu 24 saatlik ticaret hacmi açısından dokuzuncu sırada bulunmaktadır. Bunun nedeninin en eski Bitcoin alım satım platformlarından biri olmasıdır.

Şu anda Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve Lüksemburg ülkesinde ofislere sahiptir. Ayrıca Bitstamp USA adlı bir New York merkezli borsası vardır. Genel olarak Bitstamp borsası dünya genelinde 4 milyon kullanıcıya sahiptir. Bitstamp platformu aracılığıyla Bitcoin, Ethereum, Uniswap, Litecoin, Stellar Lumens ve diğerleri gibi en popüler 65 coin, token ve kripto parayı alıp satabilirsiniz. Hem basit hem de profesyonel aktif ticaret platformuna sahiptir. Listelenen kripto para azlığı sayesinde borsa daha çok sıradan tüccarlar ve kripto para alım satımına yeni başlayan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Bitstamp Nedir?

Bitstamp Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bitstamp’a kayıt olma süreci diğer borsalara benzer ve çok kolaydır. Ancak bu borsa hakkında en çok eleştirilen noktalardan biri KYC sürecidir. Bitstamp borsası, KYC doğrulaması yapmak için bir kişinin ev adresi, telefon numarası ve kimlik numarası gibi bilgilerini vermesi gerekir. dahası borsa hakkındaki müşteri değerlendirmelerini okursanız insanların hesap doğrulama sorunlarından dolayı hesaplarının ve paralarının dondurulduğunu görebilirsiniz. Bu şikayetlere cevap olarak borsa kullanıcılarının hesap açarken kullanım şartları okumasını gerektiğini söylemiştir. Bitstamp borsası kullanım şartları şu şekildedir: “Bitstamp bir üye tarafından doğrulanmayan hesapları ve/veya doğrulama yapmak için bu üye ile iletişim kurma çabalarına rağmen hesap kapatma hakkını saklı tutmaktadır.”

Çok detaylı bir KYC kimlik doğrulama sürecin borsanın Avrupa Birliği ve ABD regülasyonları ile uyum haline olmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bir Bitstamp hesap açma süreci aşağıdaki gibidir:

  1. Borsada yeni hesap açma safasına gelin.
  2. E-post adresinizi, adınızı ve soyadınızı girin, şifrenizi belirleyin ve kullanım şartları ve gizlilik politikasını kabul edin.
  3. E-posta adresinize gönderilen bağlantıya tıklayın.
  4. Hesabınıza girin.
  5. KYC kimlik doğrulama sayasına gidin.
  6. Bilgilerinizi girin.
  7. Gerekli belgeleri yükleyin.
  8. 2FA gibi güvenlik önlemelerini açın.

Bitstamp Hangi Ülkeye Ait?

Bitstamp borsası kripto para birimi sektöründe tanınmış bir isim olan Nejc Kodrič tarafından Damijan Merlak ile ortaklaşa olarak Ağustos 2011’de Slovenya merkezi olarak kurulmuştur. Nisan 2013’de ana merkezini Birleşik Krallığa taşımıştır. Daha sonra 2016’da Lüksemburg ve 2021’de ABD’de ofis açmıştır. Borsanın CEO’su JB Graftieaux’dir. Şu anda kurucu Nejc Kodrič Bitstamp borsası yönetim kurulunda bulunmaktadır.

Bitstamp Hangi Ülkeye Ait?

Bitstamp Nedir? Yasal mı?

Kripto para borsası Bitstamp regülasyon ve uyum açısından öncü olan kripto para borsalarından biridir. Dünyanın en büyük 4 muhasebe firmasından biri olan Ernst & Young tarafından denetlenmektedir. Güvenliğin üzerinde durmaktadır ve askeri derecede varlık saklama deposuna sahip olduğunu iddia etmektedir. Kullanıcıların SEPA aracılığıyla itibari para yatırma işlemleri yapmasına, küresel olarak banka havalesi ile para yatırma, banka kartı transferi ile para yatırma ya da kredi kartı ile para yatırma işlemlerine izin vermektedir. Borsa kripto para depozito ve çekimlerinden herhangi bir ücret almaz, ancak kripto para alım ve satımlarındaki miktar ve kaynağa (kredi kartı transferi ya da itibari para platformlarından para gönderme gibi) bağlı olarak ücret alır.

Bitstamp borsası başvurduğu tarihten 4 yıl sonra 2019 yılında New York Department of Financial Services’den (NYDFS) BitLicense lisansı almıştır. Bu lisans coin alım satım borsasının ABD eyaletinde bulunan kişilere kripto para alım satım hizmetleri sunmasına olanak sağlamaktadır. Bitstamp US 2021 yılında açılmıştır ve CEO’luğunu kripto para endüstrisi kıdemlisi ve eski bir CME Grup yöneticisi olan Robert Zagotta yapmaktadır.

Bitstamp Güvenilir mi?

Kripto para borsası Bitstamp borsası güçlü güvenlik önlemlerine sahiptir ve kullanıcılarının fonlarını çevrimiçi olarak soğuk cüzdanlarda saklamaktadır. Yeni bir hesap açan kişiler platformda ek güvenlik seçeneği olarak çok faktörlü doğrulama güvenlik önlemini aktive edebilir. Bitstamp borsası 2014 ve 201 yıllarında hacklenmiştir ve toplamda 19.000 Bitcoin (BTC) çalınmıştır. 2014 Şubat ayında gerçekleşen saldırıda borsa 7 günlüğüne işlemleri kapatmıştır. İddialara göre saldırganlar Nejc Kodrič’den 75 adet Bitcoin (BTC) fidyesi istemiştir ancak kendisi borsanın teröristlerle görüşmede bulunmama politikasından dolayı saldırganlarla münakaşada bulunmamıştır. Ocak 2015’de borsa 19.000’den biraz daha Bitcoin (BTC) çalındığı bir hack yaşamıştır. O zamanlarda coin alım satım platformu bir haftalığına kapanmıştır.

Bitstamp borsası o zamandan beri sıcak cüzdan güvenliğini artırmış ve şu anda e-posta doğrulamaları, 2 faktörlü doğrulama ve çok imzalı cüzdanlar kullanmaktadır. Borsanın sıcak cüzdanlarında kullanıcı varlıklarının sadece küçük bir kısmı saklanmaktadır ve fonların büyük bir kısmı soğuk saklama sistemlerinde çevrimdışı olarak saklanmaktadır.

Bitstamp Hacklendi mi?

2015 yılında hackerlar borsadan neredeyse 19.000 adet Bitcoin (BTC) çalmayı başardı. Sosyal medya websitesi Reddit’te hackerların hedeflenen kripto para borsası Bitstamp çalışanlarına kötü amaçlı yazılım gönderdiği hakkında çok gizli bir belge yayınlandı. Bu belgelerde hackerların saldırıyı başlatması ve belirli sunuculara erişim sağlaması için otomatik olarak belge indirilmesine yarayan kötü amaçlı yazılımların tespit edildiği yazıyordu. Kullanıcı fonlarını çaldırmasından sonra borsa hackten etkilenen kullanıcılarının zararlarını kendisi karşıladı ve daha sonra çok imzalı cüzdan sistemine geçti, güvenlik teknolojilerini geliştirdi ve çalışan hırsızlığı, dolandırıcı ve diğer benzer durumlar hakkına olan Paragon Internation Insurance Brokers ile olan sigorta poliçesini yükseltti. Kripto para borsası Bitstamp ayrıca BitGo ve Copper şirketleri tarafından desteklenen soğuk cüzdan hizmeti sunmaktadır.

Bitstamp Hacklendi mi?

Bitstamp İşlem Ücretleri

Diğer kripto para birimi borsaları ile karşılaştırıldığında Bitstamp borsası işlem ücretleri rekabetçi seviyelerdedir. Örneğin Coinbase borsasında yapılan 200.000 dolardan daha az bir işlemde piyasa yapıcı ve alıcı işlem ücretleri sırasıyla 0.15 dolar ve 0.25 dolar şeklindedir. Bitstamp’da ise bu iki işlemi ücreti %0.22’dir. Coinbase borsasında banka havalesi, kredi ve banka kartı ile alımlardaki ücretler şu anda %3.99 iken Bitstamp borsasında bu ücret %5’dir.

Bitstamp Mobil

Bitstamp borsası Android ve iOS cihazlar için Google Play ve App Store’da mobil uygulamaya sahiptir. Bu uygulamalar ana Bitstamp borsası web sitesinde bulunan alım satım deneyi ve diğer özellikleri akıllı telefonlara getirmektedir. Böylece güvenli internet bağlantısı olan her yerde Bitstamp mobil uygulaması kullanılarak coin alım satım yapılabilir. Ayrıca bu uygulama sayesinde kullanıcılar hesaplarına kripto para gönderebilir ve coin alabilir.

Bitstamp Müşteri Desteği

Bitstamp borsası 24/7 olarak müşteri desteği sunmaktadır. Hızlı işlemler için telefon ile destek hizmetine sahiptir. Bu tarz bir müşteri desteği coin borsaları tarafından nadir verilmektedir, bu yüzden bir müşteri temsilcisi ile konuşabilmek kullanıcı için çok önemli ise Bitstamp tercih edilebilir. Buna ek olarak yazılı destek yoktur. Diğer borsalardanki gibi canlı destek hizmetine sahip değildir ancak bir sorun yaşadığınızda müşteri destek takımına ticket açabilir ya da e-posta gönderebilirsiniz.

Bitstamp Müşteri Desteği

Bitstamp Avantajları Nelerdir?

Borsanın en öne çıkan birkaç avantajı aşağıdaki gibidir:

Rekabetçi Ticari İşlem Ücretleri

Bitstamp borsası düşük ticari ücretler açısından öne çıkan kripto para borsalarından biridir. Anlaşılması kolay işlem bir ücreti yapısına sahiptir. Bir kullanıcının ödediği ücretler 30 günlük coin alım satım hacmine göre değişmektedir. Borsadaki en yüksek işlem ücreti oranı 30 günlük coin alım satım hacmi 10.000 doların altında kalan hesapların ödediği %0.50’dir. Ayrıca yüksek coin alım satım ticaret hacimlerine sahip hesapların ödediği ücretler de büyük oranda azalmaktadır.

Kullanım Kolaylığı

Bitstamp borsasında kripto para alım satımı yaparken zorlanacağınız herhangi bir şey yoktur. Platformun kullanımı kolaydır ve kolayca alım satım yapabilirsiniz. Coin alım satım platformu ilk kez kripto para ticareti yapan kişilere odaklanan kullanıcı odaklı bir ara yüze sahiptir.

Gelişmiş Ticaret Platformu

Borsanın normal platformuna ek olarak Bitstamp Tradeview adlı profesyonel tüccarlar için tasarlanmış aktif ticaret platformuna sahiptir. Burada daha gelişmiş grafik araçları ve ticaret emirleri bulunmaktadır. Kripto para borsası Bitstamp’ın en iyi yönlerinden biri normal platformun ve Tradeview platformun aynı ücretlerine sahip olmasıdır. Coinbase ve Gemini gibi diğer borsaların gelişmiş alım satım platformlarındaki ücretler normal platformlarına göre daha düşüktür. Bitstamp borsasında ücret farkı yoktur ve istediğiniz ticaret arayüzünü kullanabilirsiniz.

Mobil Uygulaması

Borsanın mobil uygulaması kaliteli bir şekilde tasarlanmıştır ve bir kullanıcının portföyünü kontrol etmesine ve alım satım yapmasına izin vermektedir. Kripto para borsası Bitstamp mobil uygulaması tüm alım satım fonksiyonların sahiptir ve hem Google Play hem de App Store’da yüksek bir puana sahiptir.

Listelenen Kripto Paralar

Bitstamp borsası kullanıcılarının 60’dan fazla kripto para biriminde 140’dan fazla kripto para çiftinde alım satım yapmasına izin vermektedir. Bazı borsalar daha fazla seçeneğe sahip olsa da Bitstamp’da listelenen kripto para birimleri çoğu yatırımcıya yetmektedir. Bitcoin (BTC) ya da diğer popüler kripto paralardan alabilir, küçük coin projelerine yatırım yapabilir ya da Bitstamp Earn programı sayesinde Ethereum (ETH) ya da Algorand (ALGO) coin staking yapabilirsiniz.

Bitstamp Avantajları Nelerdir?

Bitstamp Dezavantajları Nelerdir?

Borsa kullanıcılarının bahsettiği dezavantajlar aşağıdaki gibidir:

Desteklenen Varlıkların Az Olması

Bitstamp borsası ne kadar 60’dan fazla kripto parayı desteklese ve bunlar en iyilerinden olanalar olsa da bu bazı yatırımcılara yeterli gelmemektedir.

Staking Opsiyon Sınırlamaları

Borsanın Earn programında staking yapılabilecek sadece 2 kripto para vardır ve bunların yıllık getirisi %5 ile sınırlandırılmıştır. Diğer borsalarda daha fazla seçenek vardır ve daha yüksek getiri oranı sunmaktadırlar. Dahası staking programı ABD’li kullanıcılara açık değildir.

Marjin Ticareti ve Borç Verme Özelliklerinin Olmaması

Rakiplerinin aksine Bitstamp borsası coin marjin ticareti ya da coin borç verme özelliklerinde herhangi bir hizmete sahip değildir.

Bitstamp Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)