Anasayfa Rehber Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Rehber

Bitstamp nedir? Bitstamp güvenilir mi? Söz konusu kripto para borsası ile ilgili merak edilen tüm ayrıntılar burada.

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp Nedir? 

Bitstamp; kullanıcıların çeşitli kripto para birimlerini satın alabilecekleri, satabilecekleri ve takas edebilecekleri bir kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar; bir banka hesabından ACH transferleri, banka kartı ve kredi kartı ödemeleri ve uluslararası elektronik transferler dâhil olmak üzere çok sayıda yöntem ile para yatırabiliyor ve para çekebiliyorlar.  

Bitstamp; hem bir web sayfası hem de Apple ve Android cihazlar için bir uygulama olarak bulunuyor. Her iki seçenek ile de kripto para satın alınabiliyor. Standart platform çok sayıda kullanıcı için yeterli oluyor. Daha ileri düzey kullanıcılar için ticaret platformu olarak da Tradeview ön plana çıkıyor. 

Kripto ödülleri kazanmak isteyen yatırımcılara borsa tarafından Bitstamp Earn sunuluyor. Belirli kripto para birimlerini stake etmenize imkân tanıyan Bitstamp Earn, böylece söz konusu dijital varlıkları sizin için çalıştırmanın bir yolunu ortaya koyuyor.  

Bitstamp Nasıl Çalışır? 

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp borsası, üç farklı platform vasıtasıyla hizmet sunuyor. İşlem ücretleri bütün platformlarda aynı oluyor. 

  • Bitstamp.net 

Temel ticaret platformunda anlık olarak piyasa, limit ve stop emirleri ile alım satım gerçekleştirebilirsiniz. Ek bir ücret karşılığında Bitstamp bakiyenizden ya da bağlı bir karttan alım yapabilirsiniz. Merkezi platform; basit bir satın alma formunun yanı sıra temel bir grafik ve mevcut alış ve satış tekliflerini içeriyor.  

  • Tradeview 

Daha ileri düzey traderlar; büyük bir ihtimalle Bitstamp'ın daha gelişmiş grafik özellikleri, güncel bir emir defteri, derinlik tablosu ve hızlı ticaret formlarını içeren aktif alım satım platformu olan Tradeview'i tercih edeceklerdir. Hem temel platformda hem de Tradeview platformunda aynı mevcut emir türlerine sahip olabilirsiniz. 

  • Bitstamp Mobile 

Bitstamp; App Store ve Google Play Store'da iOS ve Android cihazlar için mobil uygulamalara sahiptir. Bu uygulamalar; cep tipi bir alım satım deneyimi için web tabanlı ticaret deneyimi ile erişim sağladığınız bütün özellikleri içeriyor. Güvenli bir internet bağlantısına sahip olduğunuz her alanda alım satım yapmak ve bir Bitstamp hesabında saklamak üzere kripto almak ve kripto göndermek için uygulamayı kullanabilirsiniz.  

Ücretler 

Bütün işlem çiftleri için ücretler, piyasa yapıcı-piyasa alıcı modeli ve 30 günlük işlem hacmi doğrultusunda belirleniyor. Basit fiyatlandırmanın, en iyi rakiplerin profesyonel platformları ile aynı düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Borsa, en ucuz ücretlere sahip değil ancak kesinlikle en pahalı ücretlere de sahip değil. 

Staking için Bitstamp kullanmanız halinde kazancınızın yüzde 15'i alınıyor fakat sizden başka herhangi bir ücret istenmiyor.  

Banka kartı ve kredi kartı ile satın alma işlemleri için yüzde 5 ücret talep ediliyor. Kripto para platformları, bu tarz satın alma işlemleri için neredeyse her zaman bir ücret talep ediyor ancak yüzde 5'in birçok platforma kıyasla daha yüksek olduğunu ifade edebiliriz.  

Bitstamp komisyon oranları şu şekilde: 

  • 30 günlük hacmin 1,000 doların altında olması halinde komisyon oranı hem piyasa yapıcı hem de piyasa alıcı için yüzde 0'dır.   
  • 30 günlük hacmin 1,000 doların üstünde olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı için yüzde 30 ve piyasa alıcı için yüzde 40'tır. 
  • 30 günlük hacmin 10,000 doların üstünde olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı için yüzde 20 ve piyasa alıcı için yüzde 30'dur. 
  • 30 günlük hacmin 100,000 doların üstünde olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı için yüzde 10 ve piyasa alıcı için yüzde 20'dir. 
  • 30 günlük hacmin 500,000 doların üstünde olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı için yüzde 0,08 ve piyasa alıcı için yüzde 0,18'dir. 
  • 30 günlük hacmin 1,500,000 doların üstünde olması halinde komisyon oranı piyasa yapıcı için yüzde 0,06 ve piyasa alıcı için yüzde 0,16'dır. 

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Kripto Para Birimleri 

Kripto para borsası Bitstamp, yazının hazırlandığı sırada 70'in üstünde coin sunuyor.  

Bu varlıklar arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), USD Coin (USDC), XRP, Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE), Polygon (MATIC), Solana (SOL), Polkadot (DOT), Shiba Inu (SHIB), Avalanche (AVAX) ve Litecoin (LTC) gibi popüler kripto para birimleri yer alıyor.  

Yatırım yapmak isteyenler; coin ile birlikte ABD Doları, İngiliz Sterlini ve Euro gibi itibari para birimleri de yatırıp tutabiliyorlar. 

Hesap Açma  

Hızlı ve kolay bir şekilde Bitstamp hesabı açabilirsiniz. Bunun için ilk olarak e-posta adresinizi girin ve doğrulayın. Hesabınızı mümkün olabildiğince güvence altına almak amacıyla eşsiz bir şifre belirleyin. Daha sonra çok faktörlü bir kimlik doğrulama uygulamasına (Google Authenticator gibi) bağlanın.  

Müşterinizi Tanıyın (KYC) gerekliliklerini yerine getirmek amacıyla üç basamaklı kodu okuduğunuz kısa bir video çekin. Daha sonra bu video ile beraber fotoğraflı kimliğinizin bir resmini yükleyin. Sosyal güvenlik numarası dâhil olmak üzere kişisel iletişim bilgilerinizi ve resimlerinizi yollamanızın ardından hesabınız değerlendirilmek üzere sıraya alınacaktır.  

Aktivasyon e-postanızı gördükten sonra bir banka hesabı kullanarak giriş yapabilir ve ardından hesabınızı finanse edebilirsiniz. İlave bir ücret karşılığında direkt olarak bir bankamatik kartı ile kripto para satın alabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da harici bir cüzdan kripto para yatırabilirsiniz. Bitstamp hesabı açmak, diğer kripto para borsalarında hesap açmak ile benzer adımlara sahiptir.  

Bitstamp Kime Aittir? 

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp, 2011 yılının Ağustos ayında Nejc Kodric ve Damijan Merlak tarafından hayata geçirilmiştir.  

Kodric, Slovenya'da Ekonomi ve Bilgi Bilimi bölümlerinden mezun olmuştur. Daha önce Koto Labs, Apto Payments ve GateHub gibi şirketlerde çalışan Kodric, Bitstamp platformunu kurmadan önce bir bilgisayar donanımı ve bilgi teknolojisi danışmanlık şirketi olan GSračunalniki'nin kurucu ortağı olmuştur.  

Merlak, Ljubljana Üniversitesi Bilgisayar ve Bilgi Bilimi mezunudur. Kariyerine Klika and Lyst şirketlerinde yazılım geliştirici olarak adım atan Merlak, 2015 yılına kadar Bitstamp'ın baş teknoloji sorumlusu ve 2018 yılına kadar da platformun direktörü olarak görev yürütmüştür. Merlak, daha sonra Tokens şirketinin kurucusu ve Ngen şirketinin kurucu ortağı olmuştur. 

NXMH, 2018 yılında Bitstamp'ın yüzde 80 hissesini satın almıştır. Şirkette bulunan bütün hisselerini satan Merlak, yöneticilik görevinden de istifa etmiştir. Kodric, ilk başlarda CEO olarak kalmış ancak 2020 yılında eski Gemini Genel Müdürü Julian Sawyer görevi devralmıştır. Mahkeme tarafından kalan hisselerinin NXMH'ye satılmasına yönelik bir karar alındıktan sonra Kodric, 2022 yılının başlarında kuruldan ayrılmıştır.  

Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp güvenilir mi? sorusunun yanıtı birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Mükemmel bir güvenliğe sahip olduğu ifade edilen Bitstamp, en güvenli kripto para platformlarından biri olarak hizmet sunuyor. 

Bitstamp, varlıkların yüzde 98'ini soğuk kripto deposunda çevrim dışı olarak tutuyor. Bu, en güvenli kripto depolama türü olarak biliniyor. Çevrim dışı depolama ile varlıklar, bilgisayar korsanlarından korunuyor. Platform tarafından sıcak depoda (internete bağlı) tutulan varlıkların küçük bir bölümü günlük alım satım için kullanılıyor. 

2011 yılından beri hizmet sunan Bitstamp, hırsızlığı kapsayan bir suç sigortası poliçesi vasıtasıyla farklı bir koruma katmanı ilave ediyor. Şunu hatırlatmakta fayda var: Sigorta, Bitstamp'ın kendisinin ihlâl edilmesi durumundaki hırsızlık için geçerli oluyor. Oturum açma bilgilerinizin kötü aktörlerin eline geçmesi durumunda sigorta, bireysel hesabınızı kapsamıyor.  

Bir yandan hesapları diğer yandan müşteri varlıklarını korumayı hedefleyen Bitstamp, isteğe bağlı güvenlik tedbirleri olarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) ve beyaz listeyi sunuyor. 2FA, hem şifreniz hem de telefonunuza gönderilen bir kod gibi farklı bir kimlik doğrulama türü ile oturum açmanızı gerektiriyor. Beyaz liste ise hangi adresler tarafından hesabınızdan para çekilebileceğini belirlemenize imkân tanıyor. Bu özelliklere bakarak Bitstamp güvenilir mi? sorusuna "Evet" yanıtını verebiliriz.  

Yine de 2015 yılında yaşanan bir olaya dikkat çekmemiz gerekiyor. Hackerlar, 2015 yılında Bitstamp çalışanlarına yönelik bir kimlik avı saldırısı gerçekleştirerek o esnada neredeyse 5 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 19,000 Bitcoin (BTC) çaldılar.  

Bitcoin (BTC) hırsızlığının ardından hiçbir müşterinin kendi varlıklarını kaybetmemesini sağlayan ve alım satım platformunu tekrar oluşturan Bitstamp'ın o dönemden beri herhangi bir veri ihlâli ile karşı karşıya gelmediği belirtiliyor.  

Kripto para dünyasında beklenmedik gelişmeler yaşanabiliyor. En popüler platformlar bile saldırıya uğrayabiliyor ya da ayı piyasasında iflas edebiliyor. Bu nedenle yatırım yapan kişilerin her şeye hazırlıklı olmaları gerekiyor.  

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)