Kripto Para Borsaları

Bitstamp Nedir? Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp Nedir?

Bitstamp kripto para endüstrisindeki en eski ve en saygın borsalardan bir tanesidir. Özellikle Avrupa’da yaşayanlar daha önce Bitstamp’i duymuş olabilirler, 2011 yılında operasyona geçmiş olan borsa Bitcoin’in yükselişini takip eden kısa süre içerisinde zaten Avrupa’nın başlıca borsası olma hedefiyle dünya çapındaki kullanıcı sayısını artırarak yavaşça ilerliyordu. Global kullanıcı tabanının yanı sıra Bitstamp’in Lüksemburg, Londra ve New York’ta ofisleri de var. Bitstamp genellikle daha deneyimli tüccarlar tarafından itibari paralarla daha oturmuş ve eski kripto paraların satın alımı ve ilgili işlemleri için kullanılmaktadır.

Bitstamp her ne kadar başlangıçta borsaların tepesinde olmuş olsa da, piyasanın yeni borsalarla dolması sonucu şu anda sıralamada 22. sırayı çekiyor.

Bitstamp Ne İşe Yarar?

Bitstamp diğer tüm kripto borsaları gibi dijital varlıkların alım-satım-ticaretinin yapıldığı bir platformdur. Bitstamp üzerinden kripto para satın alabilir ve ticaret etmeye başlayabilirsiniz. Ancak eğer altcoin ticareti veya daha karmaşık ticaret olanakları ilginizi çekiyorsa, büyük ihtimalle daha iyi seçenekler bulabilirsiniz.

Bitstamp Nasıl Kayıt Olunur?

Bitstamp’in internet sitesine giderek “Register” seçeneğine tıklayın. Bitstamp kayıt işlemi hızlı ve kolaydır, karşınıza çıkan ekrandan bireysel mi yoksa kurumsal bir hesap mı açacağınızı seçin. Adınızı ve soyadınızı ve e-posta adresinizi girmeniz gereken bir sayfa açılacaktır. Daha sonra e-posta adresinize gelen doğrulama e-postasını bulmalı ve içerisindeki doğrulama linkine tıklamalısınız. Daha sonra size iki adımlı doğrulama kurulumu isteyip istemediğiniz sorulacaktır, bunu yapmanız güvenliğiniz açısından şiddetle önerilir. İş paraya geldiğinde güvenlik önemlidir, hatta size bu tarz önlemleri sunmayan borsalardan uzak durun.

Hemen hemen her borsada olduğu gibi kayıt işleminizi bitirdikten sonra bir de kimliğinizi doğrulamanız gerekecektir. Doğrulamanın ilk aşamasını tamamlamak için “Settings” kısmından sırasıyla “Verify Account” ve “Identity Verification” kısımlarına gidin. Daha sonra “Personal Account Verification” seçeneğine gidin. Bu kısımda ehliyetinizin veya kimliğinizin bir fotoğrafını ve adresinizi bir kanıtını yüklemeniz gerekli, örneğin bir fatura.

Doğrulama işleminin ikinci aşaması telefonunuza gelecek bir kod içeriyor. Bunu yapmak için tekrar “Settings” kısmından “Verify Account” sayfasına giderek “Phone Number Verification” adımını tamamlayın. Bitstamp doğrulama süresi tipik olarak 1-2 gün sürer ancak uzayabilir de, yani sabırlı olmalısınız.

Hesap doğrulamanız gerçekleştiği anda ticarete hazırsınız! Peki piyasadaki en eski borsalardan bir tanesinin avantajları ne ve daha yeni borsaların gerisinde kalıyor mu?

Bitstamp Avantajları Nelerdir?

Bitstamp’in avantajları arasında sayabileceğimiz şeylerin sayısı pek de az değil. Bitstamp gelişmiş bir ticaret platformudur ve ticaret araçları konusunda hiç eksiklik çekmiyor. Yatırım yapma seçenekleri arasında hem banka transferleri hem de havale ödeme yöntemleri mevcut. Bitstamp’te ticaretini yapabileceğiniz tek coin’ler Bitcoin ve Ethereum ile de sınırlı değil, her ne kadar hedefi altcoin ticareti olan bir tüccarı doyurmayacak olsa da, fena bir yelpazeye de sahip değil.

Bitstamp
https://www.bitstamp.net

Bunun dışında Bitstamp kullanıcıları yüksek likidite, düşük ücretler, düzenleme altındaki bir borsa faydalarından yararlanmakla birlikte borsanın USD, EUR ve GBP gibi büyük itibari paraları desteklemesi ve kredi/banka kartıyla işlem yapmaya olanak sağlamasından mutlu olacaklardır.

Bunun yanında, Bitstamp piyasadaki güvenli seçenekler arasındadır.

Bitstamp Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarının yanı sıra Bitstamp de tabii ki de bir dizi dezavantaja sahip. Bu dezavantajların başında Bitstamp’in daha önce belirttiğimiz üzere zayıf coin desteği yelpazesi gelmekte. Bitstamp’te bulup da başka bir yerde bulamayacağınız bir coin yoktur. Hesap doğrulama süreci ise uzun ve 1-2 günü aşabildiği zamanlar olabiliyor.

Bunun yanında, KYC sürecinde (Müşterini Tanı süreci) Bitstamp oldukça fazla kişisel bilgi istiyor. Yani eğer ticaretinizi yaparken gizlilik birinci önceliğiniz ise Bitstamp size aradığınız şeyi veremeyecektir. Ancak bu durum çoğunlukla düzenleme altında olan borsalarda görülen bir şey, eğer bir borsa bir devlet organının düzenlemesinden geçiyorsa emin olun ki sizden geçmeyen bir borsanın istediğinin on katı daha fazla hassas bilgi paylaşmanızı isteyecektir. Bunun yanında, Bitstamp yeni başlayanlar için pek uygun değil.

Bitstamp Kullanıcı Yorumları

Çoğunlukla her yerde (ve her şey için) mevcut olan sebebi verilmemiş ve kimseye yardımcı olmayan “dolandırıcı bunlar, uzun durun” yorumlarını geçtiğimizde, yorumlar arasında borsanın işleyişi veya altyapısının çalışması hakkında pek bir söz yok ancak genel şikayetler uzmanların da onayladığı şekilde zayıf müşteri hizmetlerine yönelik.

Uzmanlardan Bitstamp Yorumları

Çoğu uzmanın hem fikir olduğu şekilde, Bitstamp piyasada oldukça ünlü ve güvenilir seçenekler arasında. Sunduğu iyi ticaret çiftleri ve en önemli özelliklerinden olan büyük itibari paraları desteklemesi sayesinde Bitstamp hala rekabetçi ve iyi bir seçenek. Bitstamp genel olarak oldukça iyi bir borsa ve zaman içinde bir çok şeyi doğru şekilde yapmayı başarmış bir platform, özellikle de paranızı itibari paraya çevirmek ve çekmek istiyorsanız. Ancak eğer acemi bir tüccarsanız, daha acemi dostu bir platformu tercih etmek sizin için daha uygun olacaktır.

Bitstamp Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bitstamp üzerindeki hesabınızı silemiyorsunuz, ancak devre dışı bırakabiliyorsunuz. Üstteki ana menüde “ACCOUNT” kısmına gidin. Bu sayfada, yan çubuktaki “SETTINGS” kısmına gidin ve buradaki “Deactivate Account” seçeneğine tıklayın. Daha fazlası için support@bitstamp.net adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Bitstamp Yasal mı?

Bitstamp 2016 yılının Nisan ayında Lüksemburg’da tüm Avrupa Birliği üye devletlerinde bir ödeme kurumu olarak tam düzenleme altında resmileştirilmek üzere lisans almıştır, yani yasaldır.

Bitstamp

Bitstamp Güvenilir mi?

Borsa güvenliği bir borsa seçmeden önce düşünmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesidir. Bitstamp 2014 ve 2015 yıllarında kripto para tarihinin en büyük vurgunlarına kurban gitmiş ve bu saldırılar 19,000 BTC çalınması ile sonuçlanmıştır. Peki aradan geçen 5 yılda ne değişti, Bitstamp güvenli mi? Kısacasıyla evet, Bitstamp hala borsalar arasında en güvenliler arasında.

Bu hack saldırıları borsa çalışanlarını hedef alan dolandırıcılıklar sonucunda gerçekleşmiştir, teknik açıklarla değil. Bitstamp bu saldırılardan ders alarak zaman içerisinde kendisini oldukça geliştirmiştir. Uygulamaya başladıkları yöntemlerden bir tanesi, soğuk cüzdan depolamadır. Soğuk cüzdanlar internete bağlı değildir ve paranızı tamamen çevrimdışı bir halde saklarlar, bu sebeple herhangi bir saldırıya maruz kalma olasılıkları yoktur. Sonrasında, Bitstamp artık endüstri standardı haline gelmiş olan iki adımlı doğrulamayı devreye sokmuştur. Ek olarak, paranızı bir yere aktarmadan önce Bitstamp bunu e-posta ile doğrulamanızı ister. Yani birisi sizin hesabınıza erişip tüm paranızı almaya çalışsa bile eğer e-posta adresinize erişimleri yoksa bir şey yapamazlar.

Tüm bu atılımlara rağmen, kripto para yatırımcılığında güvenliğin altın kuralı “Eğer anahtar sende değilse, para da senin değildir” şeklinde gider. Yani asla paranızı uzun süre bir borsada tutmayın. Güvenlik her zaman en iyi şekilde kullanıcı tarafından sağlanır, borsa tarafından değil.

Bitstamp En Az Ne Kadar Para Yatırılır?

Bitstamp’te para yatırmak için bir minimum alt limit söz konusu değildir.

Bitstamp Komisyon Oranları

Bitstamp komisyon oranları tüm çiftler için hareket halindeki para ile orantılı şekilde artar ve azalır. 10 bin doların altındaki işlemler için %0,50 işlem ücreti uygulanır. 20 bin dolara çıktığında bu işlem ücreti yarılanır ve 100,000 dolar üzerindeki işlemler için %0,24 uygulanır. Azalış oranları düzenli değildir ve farklı oranlarda gerçekleşir.

Çekim ücretleri için ise tamamen çekim türüne göre değişmektedir. Uluslararası havale işlemlerinde yatırım için %0,05 ve çekim için %0,01 uygulanırken kredi kartı ile satın alımda %5 hizmet bedeli uygulanmaktadır. Kredi kartı alımlarında bankanızın ek ücretler alabileceğini unutmayın. Paranıza bir banka kartı ile çekim yaparken %10 işlem ücreti uygulanacaktır.

Bitstamp Nasıl Kullanılır?

Bitstamp kullanarak kripto almanın en kolay yolu kredi kartı kullanmaktır. Tek yapmanız gereken şey Buy/Sell sembolüne tıklamak ve daha sonra kredi kartı ile satın alım seçeneğini seçmektir. Kredi kartı ile alım yaparken BTC, XRP, LTC ve ETH satın alma ve bu alımı USD veya EUR ile gerçekleştirme fırsatınız olacaktır. Alım kısmında yatırdığınız miktarın istediğiniz birimden kaç coin’e denk geldiği size gösterilecektir. Payment Method (Ödeme Yöntemi) sayfasına devam ettiğiniz standart bir online alışveriş yapar gibi adımları takip etmeniz gerekmektedir. Ödemeniz tamamlandığında yeni bakiyeniz hesabınıza yansıyacaktır.

Bunun dışında Market alanını kullanarak maker veya taker olarak kredi kartınızla aldığınız veya cüzdanınızdan aktardığınız kriptonuzu satabilir veya bunları kullanarak başka kriptoları satın alabilirsiniz.

Bitstamp Kimin?

Bitstamp Nejc Kodric ve Damijan Merlak tarafından kurulmuştur. 22 Kasım 2020 itibariyle CEO’su Julian Sawyer’dır.

Bitstamp Ne Zaman Kuruldu?

Bitstamp 2011 yılında kurulmuştur.

Bitstamp

Bitstamp İletişim Numaraları

Bitstamp ile 646 568 9784 ve ABD için 001 646 568 9784 numaralarını kullanarak iletişim kurabilirsiniz.

Bitstamp Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bitstamp’e para yatırmak için doğrudan borsanın kendi kripto para satış olanağını kullanabilirsiniz. Kredi kartıyla satın alım yapmak için seçenekleriniz arasında BTC, ETH, LTC ve XRP bulunmaktadır. Buy/Sell kısmından alacağınız kripto parayı, ödeme yapacağınız itibari parayı ve miktarı belirleyerek hesabınızı kolayca fonlayabilirsiniz.

Eğer banka transferi ile işlem yapmak istiyorsanız, “Deposit” kısmına gidin. Sol taraftaki menüden “Bank Transfer” seçeneğine tıklayın. Yatırmak istediğiniz para birimini ve bu yatırımı atamak istediğiniz bakiyeyi seçin. Deposit seçeneğine tıklayın. Banka detayları ve sizin kişisel mesaj numaranız belirecektir. Bankanızdan transferi gerçekleştirin ve transfer referansına kişisel mesaj numaranızı yazdığınızdan emin olun.

Bitstamp’e transfer başlatmak işlemi kendi kendine başlatmaz, bunu bizzat bankanızdan kendinizin yapması gerektiğini unutmayın.

Bitstamp Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Paranızı bankanıza çekmek için “Withdrawal” sayfasından istediğiniz çekim yöntemini seçin. Herhangi gecikmeyi engellemek için banka bilgilerinizi girdiğinizden emin olun. Eğer kripto paranızı cüzdanınıza çekmek istiyorsanız, aynı ekrandan cüzdan seçeneğini seçin ve gönderim adresi olarak kendi cüzdanınızı girin.

Bitstamp Para Çekme Ücreti Ne Kadar?

Çekimler tamamen kripto paranın türüne bağlıdır. Aşağıdaki tablodan para çekme ücretlerini görebilirsiniz. Bu ücretlerin ağ koşullarına göre değişime tabii olduğunu unutmayın:

Bitcoin0.0005 BTC*
XRP0.02 XRP
Litecoin0.001 LTC
Ether0.02 ETH
Bitcoin Cash0.0001 BCH
Stellar Lumens0.005 XLM
Paxos Standard3 PAX
Chainlink0.25 LINK
OMG Network0.75 OMG
USD Coin3 USDC

Bitstamp Para Yatırma Kodu

Bitstamp para yatırma kodu banka transferi yapmak için işlem başlattığınızda size verilen referans kodudur.

Bitstamp Yaş Sınırı Var mı?

Bitstamp’te işlem yapabilmek için en az 18 yaşında olmalısınız.

Bitstamp Mesai Saatleri

Bitstamp 7/24 çalışmaktadır.

Bitstamp Müşteri Hizmetleri

Bitstamp müşteri hizmetlerine 646 568 9784 numaralı hat veya support@bitstamp.net adresinden erişebilirsiniz.

Bitstamp

Bitstamp Anlaşmalı Bankalar Hangisi?

Bitstamp Türkiye’de herhangi bir banka ile anlaşmalı değildir.

Bitstamp Binance Transfer Süresi Ne Kadar?

Bitstamp’ten para çekme süresi tamamen ne tür bir çekim işlemi yaptığınız ile ilgilidir. İtibari para çekmeye kalktığınızda Bitstamp hesabınızda işlemin 1 ila 3 iş günü sürebileceğini unutmayın. Kripto paraların çekme süresi ise ağın durumuna bağlı olacaktır, yani yarım saat ila bir kaç saat arasında sürebilir. Daha sonra cüzdanınıza çektiğiniz parayı Binance’e aktarmanız gerekecek, ki bu da Binance’in kendi doğrulama işleminin gerçekleşeceği anlamına geliyor. Yani Bitstamp’ten Binance’e aktarım için 1 ila 8 saat arasında bir süreye bakabilirsiniz.

Bitstamp Bitcoin (BTC) Transfer Süresi

BTC transfer süreleri yine tamamen ağın durumuna göre değişiklik göstermektedir ancak Bitcoin’in transferi yapması en uzun süren kripto olduğunu unutmayın. Bitcoin’inizi başka bir kriptoya çevirip aktarmak çoğu şart altında daha kısa sürer.

Transferinizi gerçekleştirmek için Bitcoin’inizi çekip başka bir borsaya veya cüzdana aktarmanız gerekiyor. Bitcoin transferi işlemi doğrulama ve ağın durumuna bağlı olarak yarım saat ila 2-3 saat arasında değişiklik gösterebilir ancak bu süre daha uzun da olabilir.

Bitstamp Ekşi Sözlük Yorumları

Bitstamp hakkında Ekşi Sözlük yorumları oldukça az, ancak genel olarak doğrulama ve KYC işlemlerinin çok uzun sürmesinden yana bir şikayet söz konusu, onun dışında negatif olan pek bir yorum yok.

Bitstamp Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

Bitstamp’ten Bitcoin satın almak için doğrudan kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Bunun dışında, eğer zaten hesabınızı fonlamışsanız ve doğrudan ticarete atılmak istiyorsanız öncelikle markete girmelisiniz. Burada bir “Buy Order” oluşturmalısınız. Bu alım emrini oluştururken almak istediğiniz BTC miktarını girmelisiniz. Oluşturduğunuz emir sizin için en uygun olan fiyattan BTC alımını gerçekleştirecektir. Bunun yanı sıra, stop-loss gibi araçları da kullanabilirsiniz. Bu araçlar kripto belirli bir fiyata indiğinde otomatik alım sağlar veya söz konusu ücrete inildiğinde BTC’nizi pazardan çeker.

Bitstamp

Bitstamp Bitcoin (BTC) Nasıl Satılır?

Bitcoin satmak için ise aynı market alanından bu kez “Sell Order” emri koymalısınız. Satış emri koyarken yapmanız gereken şey hesabınızdan satmak istediğiniz BTC miktarını ve satışınızın birim fiyatını belirlemek. BTC oldukça oynak olduğundan dolayı burada bir Stop emri ayarlamanız önerilir, ki olur da Bitcoin düşerse sistem otomatik olarak paranızı piyasadan çeksin. Satış emrini oluşturduktan sonra yapmanız gerekene şey bir Taker beklemek.

Bitstamp Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

Bitstamp’ten Ethereum satın almak için doğrudan kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, BTC satın alırken kullandığınız aynı alana gidin ve bir anında alım emri oluşturun. Bu emir mevcut piyasa fiyatından doğrudan istediğiniz miktarda ETH satın almanızı sağlayacaktır. Eğer otomatik alım kurmak istiyorsanız yine “Advanced” kısmına giderek bir limit emri oluşturabilirsiniz.

Bitstamp Ethereum (ETH) Nasıl Satılır?

Tamamen BTC satımı ile aynı şekilde giderek, market alanından bir satış emri, birim fiyatı ve satışınızın durdurulacağı bir fiyat eşiği seçin. Geriye sadece Taker beklemek kalıyor.

Bitstamp Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

Bitstamp’ten XRP satın almak için doğrudan kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Yine BTC ve ETH ile aynı şekilde ilerleyerek market alanına gidin ve satın almak istediğiniz XRP fiyatını belirleyin. Sistem sizin için otomatik olarak en uygun fiyattan satan satıcıyı bulup işleminizi gerçekleştirecektir.

Bitstamp Ripple (XRP) Nasıl Satılır?

XRP satışınızı gerçekleştirmek için market alanına gidin. Hesabınızdan satmak istediğiniz XRP miktarını ve birim fiyatını girin. Yine bir satış durdurma emri girmek isteyebilirsiniz. Bir taker bulunduğunda satışınız gerçekleşecektir. Bu satış fiyatlarını belirlerken sattığınız kriptonun mevcut piyasa değerini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Bitstamp Tether (USDT) Nasıl Alınır?

Bitstamp üzerinde USDT ile işlem yapılmamaktadır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu