Anasayfa Rehber BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?

BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Dünyanın en büyük dosya paylaşım platformu BitTorrent nedir? Btt nedir? Nasıl alınır?

BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?

Dünyanın en büyük dosya paylaşım platformu BitTorrent, son dönemlerde kripto para dünyasında oldukça popüler bir hal almış durumdadır. Çok sayıda yatırımcısı bulunur ve indirme işlemi gerçekleştirecek her iki kullanıcıdan biri, kesinlikle “Torrent” kelimesini duymuştur. Kripto para dünyasına yeni yatırımcıların eklenmesiyle birlikte merak edilen platformlardan biri olan BitTorrent nedir? BitTorrent token Btt nedir? Nasıl alınır? Gelin birlikte bakalım.

Eşler Arası (P2P) Dosya Paylaşım Platformu: BitTorrent Nedir?

BitTorrent nedir? BitTorrent, dosyaların İnternet üzerinden büyük ölçüde dağıtılmasını sağlayan eşler arası (Peer to Peer, P2P) bir dosya paylaşım, Torrent protokolüdür. 2001 yılında Python programlama diliyle geliştirilmiştir. Açık kaynaklı ve eş destekli bir programdır. Kullanıcıların film, kitap ve televizyon şovları gibi çok büyük eğlence dosyalarını paylaşmasına olanak tanır.

BitTorrent protokolü, dosyalarınızı internetten verimli bir şekilde indirmenize yardımcı olur. Sunucunun bant genişliğinin tükenmesine neden olmadan, sınırsız sayıda kullanıcının bir siteye aynı anda bağlanmasına izin verir. Dolayısıyla, internet ile iç içe kullanıcılar için, oldukça kullanışlı bir protokoldür.

Bir torrent dosyası, indirdiğiniz asıl dosyayı içermez. Peki neyi içerir? İndirdiğiniz asıl dosyanın sunucudaki görüntüsünü içerir. Dolayısıyla Torrent, kullanıcıların büyük boyutlu verileri indirmesine ve paylaşmasına olanak tanır. Oldukça hızlı ve güvenilir bir sistemdir.

Dünyanın en büyük merkeziyetsiz P2P iletişim protokolü olarak bilinen BitTorrent, daha sonrasında 2018 yılında blockchain platformu Tron (TRX) tarafından satın alınmıştır. Satın alınan BitTorrent (BTT) protokolü, düzenlediği ilk token arzı (ICO) sürecinde 20 milyon dolar fon toplanmıştır. BTT tokenin herkese açık token satışı ise dakikalar içinde tamamlanmıştır. BTT’ye olan ilgi ICO’nun ötesine geçerek, borsa üzerinde listelendiği ilk hafta piyasa değeri 10 kart artmıştır.

BitTorrent Kurucuları Kimlerdir?

BitTorrent Kurucuları Kimlerdir?

BitTorrent, 2001 yılının Temmuz ayında Bram Cohen isimli bir yazılım geliştiricisi tarafından kuruldu. Kurucu ortaklarından David Horrison’un da destekleriyle 2004 yılında şirket haline geldi. Cohen, BitTorrent ile internet kullanıcılarının direkt olarak kendi aralarında içerik dağıtmasının faydalarını görmesiyle, maliyetli ve verimsiz dağıtım ağlarını ortadan kaldırmayı ve eğlence sektörüne yeni bir soluk getirmeyi hedeflemiştir. Bu sebeple BTT, eğlence sektörüyle alakalı üretilen içeriklerin, ağ ortamında yayılmasını sağlar.

Daha sonrasında BitTorrent, Temmuz 2018’de Tron platformu sahibi Justin Sun tarafından satın alınmıştır. Böylelikle BitTorrent, Tron’un altında kendi kullanıcı tabanına ek, merkeziyetsiz çözümler sunarak kitlesini arttırdı ve kripto para dünyasındaki kullanıcılara rahatlıkla erişebildi. Bu ortaklık sayesinde, kendi kripto para birimini başlattı. BitTorrent nedir sorusuna detaylıca yanıt bulduktan sonra, iyice kavramak amacıyla çalışma mantığına da biraz göz atalım.

BitTorrent Nasıl Çalışır?

İnternetle iç içe olanlar bilecektir; çok sayıda kullanıcı aynı anda bir siteye erişmeye çalışırsa, ağ trafiğindeki yoğunluk nedeniyle bağlantı genellikle gerçekleşmez. BitTorrent, kullanıcıların aynı anda birbirleriyle bilgi alışverişi yapabileceği ortak bir ağa katılmasına izin vererek bu sorunu ortadan kaldırır. BitTorrent, Aynı dosyayı indirmeye çalışan tüm kullanıcıların birbirlerine sunucu gibi davranmasına izin verir. Bu, aynı dosyayı isteyen diğer kullanıcılar tarafından alınan dosyanın parçalarını aynı anda karşıya yükleyerek yapılır. Bir kullanıcı tüm dosyayı aldığında, o kullanıcı, tüm dosyanın paylaşıma açık olduğu bir kaynak gibi davranır. Bu, sunucuları tüm yükü taşımaktan kurtarır. Dolayısıyla, bir sunucunun büyük bir bant genişliği gerektirmeden sınırsız isteği işlemesini mümkün kılar.

BitTorrent üzerinden bir dosya paylaşmak, her biri belirli bir dosyanın küçük parçalarını birbirinden indiren birkaç farklı “peers” yani “eşler” içerir. Dosyanın tam kopyasına sahip olan kullanıcılar ise “seeds” yani “tohumlar” olarak adlandırılır.

Her kullanıcı, bir ağ üzerinden herhangi bir dosya türünü hazırlama, talep etme ve iletme imkânına sahiptir. Bir dosyanın, bir ağ üzerinden paylaşılması gerektiğinde, eşler önce dosya dağıtımını koordine eden, bilgisayar hakkında veriler içeren ve izleyici olarak bilinen küçük boyutta bir dosya oluşturur. İzleyici, dosyanın kalan parçalarını alabileceği diğer eşlere yönlendirmekte görevlidir.

BitTorrent nedir, nasıl çalışır iyice öğrendik. Peki, yatırım yapmak istersek borsa üzerinde nasıl hareket edeceğiz? BTT nedir? Güvenli midir? Gelin birlikte bakalım.

BitTorrent Token BTT Nedir?

BitTorrent Token BTT Nedir?

BitTorrent Token BTT nedir? BTT coin, BitTorrent P2P dosya paylaşım platformunun yerel kripto para birimidir. BTT coin, dünyadaki en popüler merkeziyetsiz protokollerin ve uygulamaların özelliklerini tümüyle destekler.

Tron ağının TRC-10 standardı ile oluşturulmuş tokenidir. BTT coin tarafından desteklenen merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) arasında BitTorrent Speed, BitTorrent Dosya Sistemi, ve DLive gibi ögeler bulunur.

TRC-10, temel token üretimi için kullanılan Tron Sanal Makinesine (Tron Virtual Machine, TVM) ihtiyaç duymayan ve Tron blockchain ağı tarafından desteklenen bir yerel token standardıdır.

TRC-10'a bir Uygulama Programlama Arayüzü (API) aracılığıyla erişilebilir. TRC-10, TRC-20'den 1000 kat daha düşük işlem ücretlerine sahiptir fakat API işlemleri ve yatırma işlemleri için ek bant genişliği gerekir.

Tron ağındaki herhangi bir kullanıcı, minimum 1.024 TRX ile bir TRC-10 tokeni oluşturabilir.

BitTorrent Speed Nedir?

BitTorrent ağı kullanıcıları, dosyaları daha hızlı indirmek için birbirlerine daha fazla ödeme yapmaları gerekir. Bu sebeple BitTorrent Speed, bilgisayar kaynaklarının ağda dağıtımını optimize etmek için finansal imkanları kullanmanın bir yoludur. Nihai amaç; insanların uzun süreli tohumlar (seeds) olmaları ve süreklilik ile daha hızlı indirme hızlarına ulaşılmasıdır.

BTT coin, örneğin BitTorrent Speed’in sayesinde daha hızlı indirme işlemi gerçekleştirebilmek için ödeme imkanının sunulması dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir.

BitTorrent File System (BTFS) Nedir?

BTFS, dijital içerikleri merkeziyetsiz bir dosyalama sisteminde depolamak ve paylaşmak için bir P2P protokolüdür. Geleneksel dosya depolama sistemlerinde; merkezileştirme, sansürleme, yüksek maliyet ve düşük hata toleransı gibi birçok dezavantaj bulunur.

BTFS, blockchain işlemlerini işlemek için Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı (Delegated Proof of Stake) yöntemine sahiptir. BTFS, ilk merkezi olmayan depolama sistemini temsil eder.

Yetkilendirilmiş Hisse Kanıtı (DPoS) algoritması, Hisse Kanıtı (PoS) algoritmasının tüm avantajlarını taşıdığı gibi, daha verimli ve hızlı bir şekilde çalışır. Kripto para ağını güvene almak için kullanılır.

DLive Nedir?

DLive, içerik üreticileri ve izleyicileri güçlendiren blockchain üzerine kurulmuş bir canlı akış topluluğudur. Ödül sistemi sayesinde yayıncılar ve izleyiciler, gelirlerini platformla paylaşmadan kazanabilirler. DLive ile amaç daha merkeziyetsiz ve daha açık bir içerik platformu oluşturmaktır.

BTT nedir öğrendikten sonra, nasıl satın alınır bir de ona bakalım.

BTT Coin Nasıl Alınır?

BTT Coin Nasıl Alınır?

Btt nedir öğrendik fakat şunun altını tekrar çizelim; BTT, madenciliği yapılabilen bir kripto paradır. Gerekli donanımlara sahip olduğunuz takdirde madencilik yapabilirsiniz. BTT, tüm zamanların en düşük fiyatını 14 Kasım 2022 tarihinde $0.0000006605 dolar ile görürken, en yüksek fiyatını 18 Ocak 2022 tarihinde $0.000003054 dolar ile görmüştür. Dolaşan arzı 945.326.125.000.000 BTT olup, toplam arzı %19 BitTorrent ekibine ve %20’si Tron Vakfı’na tahsis edilmiş şekilde 990.000.000.000.000 BTT’dir. Maksimum arz ise belirtilmemiştir. BitTorrent, 47 farklı piyasa üzerinden alınıp satılabilir ve en aktif işlem gördüğü işlem çiftleri arasında Bitcoin (BTT/BTC) bulunur. Dilerseniz Bitcoin ile BTT satın alabilirsiniz. BTT coini, Binance, Coinbase, Huobi Global, Uniswap, MEXC, BingX ve Bybit gibi borsa platformlarından satın alabilirsiniz.

Örneğin Coinbase üzerinden satın almak istiyorsunuz:

  • Bir hesap oluşturun ve gerekli bilgileri girin.
  • BTT coin almak için Coinbase Wallet gibi korunaklı cüzdan gerekir.
  • Coinbase Wallet’ı oluşturmak için bir kullanıcı adı belirlemeniz gerekir. Bu kullanıcı adı, diğer Coinbase Wallet kullanıcılarının size kolayca kripto göndermesine olanak sağlar.
  • Bir cüzdan oluşturduğunuzda size 12 rastgele sözcükten oluşan bir kurtarma ifadesi verilir. Bu kurtarma ifadesini unutmayın ve kimseyle paylaşmayın.
  • Coinbase Wallet'ı cep telefonunuzda kullanıyorsanız, satın alma işlemini doğrudan uygulama üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Her şey tamamsa, “Varlıklar” sekmesinden “Satın Al”a gidebilirsiniz.
  • Satın almak istediğiniz varlığı bulduktan sonra, miktarı girin ve satın alın. İşte bu kadar.

Çok fazla yatırımcısı bulunan Bittorrent’in geleceğinin olduğu söylenebilir ancak kripto yatırımcıları, fiyatının son derece değişken olduğunu düşündükleri için BTT’yi almak isteyenlere, alım yaparken ekstra özen göstermeleri ve dikkat etmelerini öneriyor. Tabii ki, öncesinde detaylı bir piyasa araştırması yapmak ve her zaman, kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz miktarlarda yatırım yapmak en iyisidir.

BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(1)
  • Saygın Saygın Bittorrent ile ilgili çok fazla konuşuluyor. Önünün çok daha açık olacağını düşünüyorum. Boşuna demiyorlar ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye Yanıtla