Anasayfa Sektörel Black Swan Yazarı, SBF'yi Sert Eleştirdi: Bu Bakımdan Yetersiz!

Black Swan Yazarı, SBF'yi Sert Eleştirdi: Bu Bakımdan Yetersiz!

Sektörel

"Black Swan" yazarı Nassim Nicholas Taleb, Sam Bankman-Fried'ı mantıksal düşünme yetersizliği gerekçesiyle eleştirdi.

Black Swan Yazarı, SBF'yi Sert Eleştirdi: Bu Bakımdan Yetersiz!

"Black Swan", "Antifragile" ve diğer kitaplarıyla tanınan ünlü akademisyen ve risk yöneticisi Nassim Nicholas Taleb, X üzerinden yaptığı bir paylaşımda, iflas eden FTX borsasının eski CEO'su Sam Bankman-Fried'ı bir kez daha eleştirdi. İşte Taleb'in bu kez SBF'yi suçladığı şey:

SBF gibi insanlar biraz istatistik biliyor ama süreçleri anlamıyor.

Taleb, Michael Lewis'in yeni çıkan "Going Infinite" adlı kitabından alıntı içeren bir tweet attı. Kitap, Bankman-Fried'ın hikâyesini, yönetiminin FTX'in çöküşüne nasıl yol açtığını, yatırımcıların ve müşterilerin kriptoda milyarlarca ABD doları kaybettiğini anlatıyor. Bu alıntıda SBF, William Shakespeare'i eleştiriyor.

SBF, temel olarak istatistiklere göre 16. yüzyılın sonunda okuma yazma bilen en fazla 10 milyon insan olduğundan, o dönemde dünyanın en büyük yazarının doğmasının mümkün olmadığını iddia ediyordu. Ayrıca, Shakespeare'in pek çok "başarısızlığı" olduğunu da öne sürüyordu.

Black Swan Yazarı, SBF'yi Sert Eleştirdi: Bu Bakımdan Yetersiz!

Taleb, buna yanıt olarak "SBF gibi insanların sorunu birazcık istatistik bilmek ve bunu papağan gibi tekrarlamak ama süreçleri (yani zaman içindeki dinamikleri) anlamamaktır." dedi. Ayrıca, "Shakespeare'in neredeyse yarım bin yıldır zamanın süzgecinden geçerek hayatta kaldığını hatırlattı. Taleb, tweet'ini, eski kripto kralının iş görüşmesinde başarılı olamayacağını belirterek bitirdi.

Ünlü yazar, SBF'yi Bitcoin savunucularına benzeten X kullanıcısı Constantin Gurdgiev tarafından yapılan bir yoruma da katıldı ve temelde SBF'yi (Shakespeare'i anlayamayan, FTX borsasının çöküşünü gören ve yatırımcıları dolandırmaktan hapse giren) Bitcoin topluluğunun geri kalanıyla aynı seviyeye getirdi.

X kullanıcısı şöyle yazdı: "Bu insanların 'matematiksel olarak kırılmaz' bir para birimiyle ilgilendiklerini bilmek insana büyük bir rahatlık veriyor... istatistiksel/olasılıksal ve mantıksal becerileri tam anlamıyla İstatistik 305'te zirveye ulaşmışken." Taleb'in buna yanıtı ise "101" oldu.

Taleb ve Kiyosaki'nin Bitcoin ve Altın Konusundaki Görüşleri Çatışıyor 

Geçtiğimiz günlerde Taleb, "Rich Dad, Poor Dad" kitabının yazarı Robert Kiyosaki'nin dolar ve altın konusundaki görüşlerini eleştiren bir yazı yayınladı.

Kiyosaki, sürekli olarak (aslında 2020 gibi erken bir tarihten beri) USD'nin çökmesini, altın ve gümüşün yükselmesini ve piyasaların çökmesini beklediğini tweetliyor. Kiyosaki, son birkaç yıldır FED'in ekonomiyi desteklemek ve nakit enjekte etmek için havadan trilyonlarca dolar basması nedeniyle USD'nin artık değersiz hale geldiğine inanıyor.

Taleb ise buna karşı çıkıyor ve USD'nin son 50 yılda, özellikle de 1979-1981 yıllarında ABD ekonomisinin zor zamanlarında altın ve gümüş karşısında oldukça istikrarlı olduğunu belirtiyor. 

Ayrıca, guruların dünyanın önde gelen kripto para birimine ilişkin görüşleri tamamen zıt. Kiyosaki, herkese Bitcoin almalarını tavsiye ederken Taleb ise Bitcoin'i eleştirmeye devam ediyor ve onu "ölmeye mahkum bir heves" ve "tümör" olarak nitelendiriyor.

Kaynak: U.Today

Black Swan Yazarı, SBF'yi Sert Eleştirdi: Bu Bakımdan Yetersiz! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar