Coin Rehberi

Blockchain Kullanım Alanları Nelerdir / Akıllı Sözleşme Nedir?

Kripto paralardan bile daha önemli görülen Blockchain teknolojisi nedir ve hangi alanlarda neden dolayı kullanılır?

Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi

Blockchain teknolojisinin tüm dünyada gelişmeye devam ediyor olması ve İsrail’de 200’den fazla startup Blockchain şirketi kurulmuş olması bu teknoloji ile ilgili devletlerin araştırmalarının devam edecek olduğunu gösteriyor. Kripto paraların yanında adı daha az geçen Blockchain teknolojisinin geliştirilmesine yönelik şirketlerin ve devletlerin sayısının artması bu teknolojinin geleceğin teknolojisi olabileceğini gösteriyor.

Blockchain nasıl çalışır

Her işlem, sisteme girmesine izin verilmeden önce doğrulanması gereken dijital bir blok halindedir.

Ağdaki her bilgisayar, blokları çözme konusunda rekabet eder ve kazanan bilgisayar, ‘blok’ kelimesine ‘blok’ gelene kadar ‘blok’ parantezi ekler. Kazanan, kanıtını ağın geri kalanına gönderir, bu bloğu kontrol eder ve işlemi tamamlamak için ‘bloğu’ işlem kuyruğuna almadan önce bunu doğrular. Katılan taraflar, katılımcıların tarandığından ve işlemi tamamladıklarından emin olabilirler.

Blockchain teknolojisi bu sayede sadece güvenlik değil, dolandırıcılık ve başka yetkisiz müdahalelerinin önlenmesi konusunda çok önemlidir.

 

Blockchain hangi alanlarda kullanılabilir?


Blockchain kullanılabilecek iş alanları

Finansal hizmetler

Geleneksel finans sistemleri hantal, hata eğilimli ve aşırı yavaş olma eğilimindedir. Aracılara genellikle arabuluculuk etmek ve anlaşmazlıkları çözmek için ihtiyaç vardır. Bir bankada yaşanan sorunu çözmek için bir yetkiliye ihtiyaç doğar. Doğal olarak bu, stres, zaman ve paraya kaybına sebep olur. Aksine, kullanıcılar Blockchain’i daha ucuz, daha şeffaf ve daha etkili buluyorlar. Giderek artan sayıda finansal hizmeter, akıllı tahviller ve akıllı sözleşmeler gibi yenilikleri tanıtmak için bu sistemi kullanıyor. Önceden programlanmış şartlar ve koşullar yerine getirildikten sonra, eski otomatik olarak tahvilleri kuponlarına öder. İkincisi, şartlar yerine getirildiğinde, kendi kendini icra eden ve kendi kendini idame ettiren dijital sözleşmeler olarak ortaya çıkarlar.

Blockchain finansal hizmetlerine örnekler

 • Varlık Yönetimi: Ticari İşlem ve Uzlaşma

Varlık yönetimindeki geleneksel ticaret süreçleri (tarafların ticaret yaptığı ve malları yönettiği), özellikle sınır ötesi (yurtdışı) işlemlerde söz konusu olduğunda, pahalı ve riskli olabilir. Broker, bakıcı veya yerleşim müdürü gibi süreçteki her bir taraf, önemli verimsizlikler ve hata payı yaratan kendi log-veri kayıtlarını tutar. Blockchain defteri, kayıtları şifreleyerek hatayı azaltır. Aynı zamanda defter, aracılara olan ihtiyacı iptal ederek, süreci basitleştirir. Bu alanda çok güvenilir olarak kullanılabilecek olan bu teknolojinin tüm dünyadaki etkisinin çok fazla kolaylık getirebilecek olduğu ve rakipleri olan mevcut finans sistemlerine oranla daha çok insan tarafından kullanılabilecek olduğu kesindir.

 • Sigorta: Taleplerin işlenmesi

Taleplerin işlenmesi sinir bozucu ve zorlayıcı bir prosedür olabilir. Sigorta işlemcileri, dolandırıcılık, bilgi toplama ve verileri işlemek için tüm işlemleri manuel olarak yapmak zorundadır. Hata olması durumunda kayıpların çok büyük olacağından sigortacılık işlemlerinde taleplerin incelenmesi ve farklı farklı verilerin ayrı kaynaklardan toparlanıyor olması bu konuda sigorta şirketlerinin maliyet konusunda yaşadıkları problemleri ortaya çıkarmakta. Blockchain risksiz yönetim ve şeffaflık için mükemmel bir sistem sunar. Şifreleme özellikleri sigortacıların sigortalanacak varlıkların korunmasını ve tüm bilgilerin aynı sistem adı altında kayıtlı olmasını sağlar.

 • Ödemeler: Sınır Ötesi (yurtdışı) Ödemeler

Global ödemeler sektörü hataya çok açık, maliyetli ve kara para aklamaya açık bir düzen üzerine kuruludur. Bugün dünyada milyarlarca dolarlık kara para aklanıyor ve para aklama konusunda bankacılık sistemi en etkili kullanılan finans ve kara para aklama aracı olarak bu yasadışı duruma izin veriyor, habersiz olarak vermek zorunda kalıyor. Bankacılık sisteminin kullanılarak dünyadaki kara para aklamayı durdurmak tamamen mümkün değil, bankacılık işlemleri yetkili olan kişiler tarafından incelense bile kara para aklama vakaları hep bulunamayabilir. Dünyanın öbür ucuna para göndermek için gönderim süresinin uzun olmaması gerekir, ancak mevcut bankacılık sisteminde bu mümkün değildir ve yapılan para ödemeleri karşı tarafa ulaşması belki de 7 gün kadar sürmektedir. Blockchain şimdiden uçtan uca Blockchain teknolojisi destekli havale hizmetleri sunan Abra , Align Commerce ve Bitspark gibi havale/para gönderme şirketleri ile çözümler sunuyor. 2004 yılında, Santander, bir ödeme uygulamasına Blockchain’i birleştiren ilk bankalardan biri haline geldi ve müşterilerinin tüm dünyaya 7 gün 24 saat Blockchain teknolojisi destekli olarak bankacılık sisteminden ayrı olarak para göndermesinin yolunu açtı.


Akıllı özellikler

Bir yandan arabalar, evler veya işyerleri gibi maddi veya maddi olmayan varlıklar ya da patentler, mülk ünvanları veya şirket hisseleri, Blockchain teknolojisi ile yönetilebilir. Akıllı dijital anahtarlar, izin verilen tarafa erişimi kolaylaştırmak için kullanılabilir. Defter, sözleşme doğrulandıktan sonra bu akıllı anahtarların depolanmasını ve kullanılabilmesini sağlar. Blockchain teknolojisi ile bir kişinin yetkisiz erişiminini engellemek daha kolay olabilir ve sadece sisteme erişimi olan yetkili taraf dijital bloklarda neler yapıldığını kontrol edebilir ve her işlem kayıt altında tutulacak olduğundan dolayı kısa sürede yetkisiz müdahale olduğu anlaşılabilir.

Merkezi olmayan defterler, kayıtlar veya akıllı anahtarın kaybedilmesi durumunda akıllı sözleşmelerin çoğaltılmasına olanak sağlamanın yanı sıra mülkiyet haklarını kaydetmek ve yönetmek için de bir çözüm olarak görülebilirler.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Akıllı Sözleşmeler İnfografik

Akıllı mülk sahibi olmak, dolandırıcılık, arabuluculuk ücretleri ve şüpheli iş durumlarına girme riskinizi azaltır. Aynı zamanda, güven ve verimliliği artırır.

Blockchain Akıllı Mülk Örnekleri.

 • Kredi Sistemi

Akıllı sözleşmeler geleneksel kredi sistemini değiştirebilir. Örneğin, geleneksel olmayan borç verenler (örneğin, teminat karşılığı borç verenler), ihtiyaç kredileriyle zayıf krediye sahip hizmet borçlularıdır – kredi tutarının yüzde iki ila yüzde onunu faiz olarak ve teminat olarak alır ve mallarını teminat olarak talep ederler. Çok fazla borçlular iflasa girer ve evlerini kaybeder. Blockchain, bir yabancıya para ödemenizi ve akıllı mülkünüzü teminat olarak almasını sağlayarak bunu kesebilir. Borç veren krediyi veya iş geçmişini göstermeye gerek kalmadan bunu yapabilir. Bir bordro göstermeye gerek kalmadan sadece kendinize ait bazı veriler bunu yapmak çok güvenilir ve kolay olabilir. Çok sayıda belgeyi elle işlemeye gerek kalmadan yapılabilecek bu işlem sayesinde elde edilecek olan süre de göz önünde bulundurulmalıdır. Mülkler zincir teknolojisi olarak adlandırılan Blockchain teknolojisi tarafından koruma altında tutulacaktır.

 • Aracınız / akıllı telefonunuz

Akıllı mülklerin ilkel formları vardır. Sizin araba anahtarınız, örneğin, arabanızın tuşunu kendinize özel olarak akıllı çalıştırmaya ayarlamış olabilirsiniz. Akıllı telefonunuz da sadece doğru PIN kodunu yazdığınızda bu özellik hemen çalışır hale gelebilir. Her ikisi de mülkiyetinizi korumak için kriptografi üzerine kuruludur ve her ikisi de sizin güvenliğiniz için oluşturulmuştur..

Akıllı mülklerin-sözleşmelerin ilkel formları ile ilgili problem, anahtarın genellikle araba anahtarı veya SIM kart gibi fiziksel bir kapta tutulması ve kolayca aktarılamaz veya kopyalanamaz olmasıdır. Blockchain defteri, bu problemi, Blockchain madencilerinin kayıp bir protokolün (blok ağının) yerini almasına ve çoğaltmasına izin vererek çözmektedir.

 • Blockchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT)

Herhangi bir maddi nesne bir ‘şey’ dir. Bu bir nesnelerin interneti olabilir. (IOT) İnternet’e ve birbirine bağlayan bir açma / kapama düğmesi olan nesnelere verilen isimdir. Bir bilgisayar ağına bağlanmış olan araba gibi bir nesne, sadece bir nesneden daha fazlası haline gelir. Analist firma Gartner, 2020 yılına kadar 26 milyardan fazla cihaz olacağını söyledi. Diğerleri bu sayıyı 100’ün üzerine çıkardı! Ve bazı şirketler 100 milyarın üzerinde cihaz sayısının dünyada olabilecek olduğunu açıkladılar.

IoT sizi nasıl etkiler? Yazıcınız, kartuşu tükendiğinde sizin için belirlenmiş ve en ucuz fiyata satış yapan alışveriş sitesinden sizin için otomatik olarak kartuş siparişi verebilir. Alarm saatiniz, fırınınızın Yılbaşı kutlamaları için tertemiz ve lezzetli hindi pişirmesine kendisini alarm saati kurarak ayarlayabilir. Bunlar sadece bazı örneklerdir. Daha büyük bir ölçekte, şehirler ve hükümetler, nasıl yaşadığımızı ve çalıştığımızı iyileştirmek için daha temiz ortamlar, daha verimli enerji kullanımı ve “akıllı şehirler” olarak adlandırılan daha iyi şehirler için IoT’yi kullanabilir.


Blockchain endişesi

Her durumda olduğu gibi, Blockchain kayıt defteri, bu şeylerin İnterneti için güvenlik sağlar. Bir nesnenin internete bağlandığı sırada sizden habersiz olarak siber saldırganlar tarafından müdahale edilebilmesi an meselesi olabilir ki bu olay sizin tüm bilgilerinizin çalınmasına bile sebep olabilir. Birbirine bağlanan milyarlarca cihazla ilgili, siber güvenlik uzmanları bu açık tabanlı sistemlerin güvende kalmasını nasıl sağlayacağından endişe ediyorlar.

Şirketler sistemlerini işgal edilmekten korumak için ne yapabilir?

 • Mucitler fikirlerini nasıl koruyabilirler?
 • Hükümetler gizli bilgilerini casuslardan ve potansiyel teröristlerden nasıl korumalıdır?

Bilginin yalnızca güvenilen taraflara kabul edilmesini ve yayınlanmasını sağlayan Blockchain defteri sistemi sayesinde sadece yetkisi olanların sisteme erişebilir olması ve Blockchain ağının yetkisiz kimseler tarafından siber saldırılar ile erişilemez olması bu bilgilerin güvende olmasını sağlar. Terör örgütlerinin hükümetlerin sitelerini ve gizli belgelerini ele geçirmeye yönelik düzenledikleri siber saldırıları Blockchain teknolojisi ile korumak mümkündür. Bu bazen bilgilerin korunması, bazen bomba yapımı, silah yapımı, hükümete ait bilgiler ve diğer bilgileri içerebileceğinden gerek terör örgütlerinden, gerek rakip devletlerden bu bilgileri korumak çok fazla önemlidir. Defter, taraflara çok miktarda verinin analiz edilmesi için bir yönetim platformu sunmaktadır.

Blockchain ve Nesnelerin İnterneti (IoT) örnekleri

 • Akıllı Aletler

Akıllı bir cihaz internete bağlanan ve size eskisinden daha fazla bilgi ve kontrol sağlayan bir cihazdır. Örneğin, cihazınıza bağlı bir uygulama internete bağlanabilir ve çamaşır makineniz başlamaya hazır olduğunda veya çamaşırlarınız bittiğinde sizi uyarır. Bu uyarılar, cihazlarınızı iyi durumda tutar, enerji tasarrufu konusunda size tasarruf sağlar ve diğer avantajların yanı sıra cihazlarınızı evden uzaktayken kontrol etmenize yardımcı olur. Bu cihazların blok zinciri ile şifrelenmesi, sahipliğinizi korur ve güvenli bilgi aktarımını mümkün kılar.

 • Tedarik Zinciri Sensörleri

Sensörler, tedarik zincirlerinin uçtan uca görünürlüklerini, dünyanın her yerinde nakledildikleri gibi, malzemelerin konumu ve durumu hakkında veri sağlayarak verir. 2016 itibariyle bir Deloitte ve MHI raporu, önde gelen 99 tedarik zinciri şirketini inceledi ve bu katılımcıların% 44’ü tarafından akıllı cihaz sensörlerinin kullanıldığını gördü. Bu sektörlerin yüzde seksen yedisi, 2020 yılına kadar Blockchain teknolojisini kullanmayı planladıklarını açıkladı. Bu Deloitte ve MHI raporuna göre, teknolojinin 2022 yılına kadar 1 trilyona ve 2030’a kadar 10 trilyon sensöre ulaşmasının beklenmesi demek. Blockchain, bu akıllı bilgiyi depolar, yönetir, korur ve aktarır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Enjin Coin (ENJ) Yorum ve Tahminleri 2021

Bir taze meyve ve sebze ihracı sırasında Blockchain teknolojisinin kullanılması araç içerisinde bulunan tazeliği gösteren sensörlere oranla çok daha fazla güvenilir ve maliyetsiz hale gelmesini sağlayabilir. Sebze ihracı sırasında yaşanabilecek olan olumsuz olayları engelleyerek, yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçer ve zararın büyük oranda engellenmesi için işe yarayabilir.


Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, kendiliğinden yürütme olanağı olan, eğer varsa, bu (IFTTT) koduyla gömülü olan dijitallerdir. Gerçek hayatta, bir aracı tüm tarafların şartlara uymasını sağlar. Blockchain sadece üçüncü şahıslara olan ihtiyacı ortadan kaldırmaz, aynı zamanda tüm defter katılımcılarının sözleşme detaylarını bilmelerini ve koşulların yerine getirilmesinden sonra sözleşme şartlarının otomatik olarak uygulanmasını sağlar. Sıradan yazılı kağıtlardaki ”A sözleşmesine taraflar uymak zorundadır’‘ metni uygulanmazsa karşı tarafın bunun farkına varması uzun sürebilirken, Blockchain teknolojisi ile akıllı sözleşmelerin kullanılması bu sorunların önüne geçer ve her iki tarafında hatta 3. tarafların anlaşma ile ilgili kapsamlın bilgi sahibi olmasını ve tüm şartları görerek her şartın ayrı ayrı uygulanmasına olanak tanır. Şartlar sonradan güncellenirse bunu görmek her iki taraf için saniyeler sürebileceğinden taraflar arasında yaşanabilecek olan tüm olumsuzlukların önüne geçer.

Finansal türevler, sigorta primleri, emlak hukuku ve çok taraflı fonlama sözleşmeleri gibi her türlü durum için akıllı sözleşmeler kullanabilirsiniz. Akıllı sözleşmeler hakkında bilgi sahibi olmadan ve bu sözleşmelerin nasıl, nerede ve ne zaman kullanılabilecek olduğunu, erişim hakkınız ve sınırlarınızın neler olduğunu öğrenmeden önce akıllı sözleşmeler kullanmayın.

Blockchain Teknolojisi ve Akıllı Sözleşmelerin Örnekleri

 • Blockchain Sağlık

Kişisel sağlık kayıtları, sadece belirli bireylere erişim sağlayacak özel bir anahtar ile blok zincirinde kodlanabilir ve saklanabilir. Aynı strateji, araştırmanın HIPAA yasaları (güvenli ve gizli bir şekilde) yoluyla yapılmasını sağlamak için kullanılabilir . Ameliyat makbuzları bir blok zincirinde saklanabilir ve otomatik olarak sigorta şirketine fatura parası teslimatı kanıtı olarak gönderilebilir. Aynı zamanda muhasebe, ilaçların denetlenmesi, yönetmelik uyumu, test sonuçları ve sağlık hizmeti tedariki gibi genel sağlık yönetimi için de kullanılabilir.

Blockchain teknolojisinin akıllı sözleşmeler ile kullanımına örneğin bir sigorta şirketi tarafından sizin olduğunuz ameliyat veya aldığınız ilacın ödemesini yapması için sizden fatura istemesi durumunda hastane yönetiminden günlerde fatura beklemek zorunda kalmadan kısıtlı yetki verilerek sigorta şirketinin size ait olan zincirdeki bazı bilgileri görebilmesi sağlanabilir. Aksi durumda Blockchain teknolojisinin kullanılmadığı durumlarda hastalar veya hasta yakınları uzun süreler boyunca bu bilgileri almak için uğraşmak zorunda kalabilirler ki bu büyük zorluk demektir ve hakların ihlaline varabilecek kadar büyük ödeme ve bilgi problemlerine sebep olabilir.Blockchain Kullanım Alanları Nelerdir / Akıllı Sözleşme Nedir? –

 • Blockchain müzik

Müzik endüstrisindeki temel sorunlar mülkiyet haklarını, telif hakkı sorunlarını ve şeffaflık tehdidi sorunlarını içerir. Dijital müzik endüstrisi, para kazanmaya yönelik müzik üretimine odaklanırken, telif-sahiplik hakları çoğu zaman göz ardı edilir. Blockchain ve akıllı sözleşmeler teknolojisi, kapsamlı ve doğru bir şekilde dağıtılmış müzik hakları veritabanı oluşturarak bu sorunu çözebilir. Aynı zamanda, kâğıt üzerinde yer alan ve sanatçıların telif haklarının ve gerçek zamanlı dağıtımların şeffaf bir şekilde iletilmesini sağlar. Oyuncular, sözleşmenin belirtilen şartlarına göre dijital para olarak ödeme yapmayı kabul edebilir ki bu işlemlerin çok daha kolay olmasını sağlar.

Bir telif hakkının ihlali durumunda Blockchain ve akıllı sözleşmelerin kullanılması çok büyük kolaylıklar sunabilir. Gerek yasal yargı kararlarında hakkı ihlal eden tarafın akıllı sözleşmeler ve Blockchain teknolojisi sayesinde bunu yalanlayamayacak olması, gerek ise telif hakkı sahibinin bu bilgileri kendi elinde ilk ve son hali ile tutabilecek ve hepsine erişebilecek bilgiye sahip olması sayesinde olumsuzlukların önüne geçer.

 • Blockchain Teknolojisi ve Oy Belirleme

2016 seçimlerinde ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, oylama sisteminin güvenliğini sorguladılar. Yeşiller Partisi’nden yapılan açıklamada verilen oyların hepsinin yeniden sayılması çağrısında bulunan Wisconsin, Pensilvanya ve Michigan Eyaletinde tüm oyların yeniden sayılmasını istemiştir. Bilgisayar bilimcileri, hackerların oyları manipüle etmek için elektronik sistemi kurabileceğini söylüyorlar, ve bu sistemlere erişimin hackerlar için kolay olabilecek olduğunu ve onların sadece belirli oyları değil, birçok oyun tam tersine verilmesi yönünde siber saldırılar düzenleyerek bu sistemlerin ele geçirilme olasılığının çok fazla olabilecek olduğunu ifade ediyorlar. Eğer Blockchain teknolojisi oy verme işlemlerinde kullanılmış olsaydı oylar şifreli hale geldiğinden, defter bunu önleyecekti. Özel kişiler oylarının sayıldığını doğrulayabilir ve kime oy verdiklerini görebilirler. Sistem, bu arada hükümet için de para tasarrufu sağlıyor.

Blockchain defteri aynı zamanda “duyarlı, açık veri” olarak adlandırdığımız bir platform sunuyor. McKinsey ve Company’den alınan 2013 raporuna göre, açık veriler – tüm vatandaşlara internet üzerinden erişilebilen hükümet kaynaklı veriler – Dünyayı 2.6 trilyon dolar daha zengin hale getirebilecek düzeydedir. Startup’lar bu verileri hileli düzenleri ortaya çıkarmak için kullanabilir, çiftçiler hassas çiftlik işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabilir ve ebeveynler hastalanan çocukları için ilacın yan etkilerini araştırabilir. Şu anda, bu veriler yılda sadece bir kez yayınlanıyor ve büyük ölçüde vatandaşların bu ve buna benzer bilgilere erişimlerine asla yanıt vermiyor. Halka açık bir defter olarak Blockchain, bu verileri istedikleri zaman ve istedikleri yerde vatandaşlara açabilir.Blockchain Kullanım Alanları Nelerdir / Akıllı Sözleşme Nedir? –

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Yearn Finance Nedir? Nasıl Alınır?

Bir kişinin çocuğu hasta olduğunda ilacın yan etkilerini kısıtlı olarak oluşturulabilecek olan Blockchain tabanlı ”yan etkiler listesi ve yan etki bildirme” sistemi üzerinden tüm verilere en güncel hali ile ulaşabilir. Amerikan Sağlık ve Gıda Dairesi tarafından her yıl 1 kez veya en fazla 2 kez güncellenen (zorunlu durumlarda daha fazla olabilir) yan etkilerin sürekli güncel kalması bu teknoloji sayesinde sağlanabilir.

Veya bir hastanın kendisinde olan sorunlarını FDA’ya Blockchain teknolojisi sayesinde bildirmesi çok kolay olabilir. Bunu yapabilmek için kalp ameliyatı olan hasta şikayetlerini FDA’ya bildirdikten sonra FDA dakikalar içerisinde bu yan etki sonucunu inceleyebilir ve kişinin Blockchain defterinde FDA yönetimine verecek olduğu hastane yetkisi sayesinde kişinin gerçek bir kalp ameliyatı olup olmadığı, yaşı, cinsiyeti kalp üzerinde neler ve nasıl işlemler yapıldığı, ameliyatı hangi doktorun yaptığı ve hastanenin hangi hastane olduğu, hastane adresi, ameliyat saati gibi tüm bilgilere ulaşım çok kolay olabilir.

Blockchain Teknolojisi ve Oy Verme/Siyaset Örnekleri

 • Genel değer / topluluk

Blockchain, şirketler, STK’lar, vakıflar, devlet kurumları, akademisyenler ve bireysel vatandaşlar için bir öz-yönetim platformu sağlayarak öz-örgütlenmeyi kolaylaştırabilir. Taraflar, küresel ve şeffaf bir ölçekte – Google Cloud’u düşünerek, daha büyük ve daha az riskli bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabilir ve bilgi alışverişi yapabilirler.

Doğayı korumak ile ilgili olarak örgüt kurmuş olan kişilerin Blockchain teknolojisi sayesinde tüm bilgileri tek bir yerde toplayabilir ve bu bilgilere herkesin kısıtlı olarak ulaşabilmesi, tüm doğayı koruma örgütü tarafından bu zincirdeki bilgilerin istedikleri zaman güncellenebilecek bu sayede ülkedeki doğa olayları ve doğada yapılacak olan düzenleme, ağaçlandırma ve diğer konularda zinciri takip eden her üyeyi bilgilendirebilir. Bunu belirli uygulamalar aracılığı ile yapmak verilerin takibi açısından son derece zor olabileceğinden en güvenilir yolu Blockchain teknolojisinin kullanılarak yapılması olabilir.

 • Yükümlülük Sorumluluğu

Akıllı sözleşmeler seçmenlerin sadece kendilerine uygun siyasi adayı bulmasına yardımcı olabilir ve sadece kendilerine uygun olan siyasi adayın kategori sayesinde görünümünü kolay hale getirebilir. Bu konuda yapılmış olan mevcut bir teknoloji olmadığından gelecekte siyasi adayların Blockchain teknolojisine sahip ve kullanımı kolay olan, aday bulma programlarında görülebilecek olması yönündedir.

 • Blockchain Kimliği

İster beğenilsin ister beğenilmesin, çevrimiçi şirketler bizim hakkımızda her şeyi bilirler. Satın aldığımız bazı şirketler kimlik bilgilerinizi reklamlarınızı size reklam gönderen reklam verenlere satıyor. Blockchain bunu yalnızca ilgili kişilerin belirli zamanlarda bilmesini istediğiniz bilgileri şifrelediğiniz korumalı bir veri noktası oluşturarak engeller. Örneğin, bir bara gidecekseniz, barmenin sadece yaşınızın 21 üzerinde olduğu bilgisini istemesi gibi. Bu durumda normal kimlik kartınızı vermek veya tüm bilgilerinizi vermek yerine kısıtlı erişim ile gerçek kimliğiniz olduğunu kanıtlayabildiğiniz ve sadece yaşınızı gösterecek olarak ayarladığınız Blockchain kimliğinizi gösterebilirsiniz.

 

Blockchain, kimliğinizi şifreleyerek ve spam mail gönderen ve pazarlama reklamlarından koruyarak kimliğinizi saklar.

Blockchain Kimlik Örnekleri:

 • Pasaportlar

İlk dijital pasaport, 2014’te Github’da başladı ve sahiplerinin kendilerini çevrimiçi ve kapalı olarak tanımlamasına yardımcı olabilecek bir proje olarak ortaya çıktı. O nasıl çalışır? Kendinizin resmini çekip, her ikisinin de meşru olduğunu kanıtlamak için şifrelenmiş bir kamu ve özel anahtarla damgalanmış olması gerekir. Pasaport, halka açık IP ile bir Bitcoin adresi verildiğinde ve Blockchain kullanıcıları tarafından onaylandıktan sonra defterde saklanır.

 • Doğum, düğün ve ölüm belgeleri

Doğduğunuzu, evlendiğinizi, öldüğünüzü gösteren her türlü kayda (oylama, çalışma, vatandaşlık gibi) haklarınızı açıklayan belgelerden çok daha az şey önemlidir, ancak kötü yönetim çok yaygındır. UNICEF, beş yaşın altındaki çocukların üçte birine bir doğum belgesi vermemiş olduğunu ortaya çıkarmıştır, 2013 yılında yapılan açıklamadan sonra bu oranın daha fazla artmış olduğuna yönelik tahminler bulunmaktadır. Blok zinciri, doğum ve ölüm belgelendirmesini şifreleyerek ve vatandaşları bu önemli bilgilere erişmeleri için güçlendirerek kayıt tutma işlemini daha güvenilir hale getirebilir.

 • Kişisel kimlik

Bir dizi kimlik taşıyoruz: Sürücü belgesi, bilgisayar şifresi, kimlik kartları, anahtarlar, sosyal güvenlik kimliği, vb. Blockchain Kimliği, tüm bu fiziksel kimlik türlerinin yerini alacak şekilde tasarlanmış bir dijital kimlik biçimidir. Gelecekte, fintech bilim adamları herhangi bir nüfus memuruna işlem yaptırabilmek için bir dijital kimliği kullanabileceğinizi söylüyor. Bu açık kaynaktır, Blockchain tarafından güvence altına alınır ve şeffaf bir defter tarafından korunur.

Blockchain Uygulamaları: Sonucu

Küresel olarak şeffaflık kabul edilmez veya bir ülkede demokratik yollar yerine farklı yollar kullanılarak para aklama, seçilme ve benzer konularda bir takım olaylar yaşanırsa Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler uygulanamaz. Veya dolandırıcılık faaliyeti yürüten bir şirket akıllı sözleşmeler kullanmaz veya Blockchain teknolojisini sırları açığa çıkabileceğinden kullanmak istemez.

Bu içerik 3’ten fazla İngilizce internet sitesi verilerinden ortak olarak oluşturulmuştur. Mevcut bilgiler ve veriler ABD’ye göre yapılmıştır.

İçeriğin izinsiz olarak kullanılması, çoğaltılması yasak olup, sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu