Blockchain neler yapabilir?

7 Dakikada Okunabilir


Blockchain teknolojisi neden ve nasıl kullanılıyor? İnsanlar neden Blockchain teknolojisini kullanır? Blockchain teknolojisi nedir? Blockchain teknolojisi nasıl ve kimlerin kullanımına uygundur? Tüm bunların yanıtı…

Blockchain teknolojisi çok insan tarafından bilinmese bile insanlar artık Blockchain teknolojisi hakkında daha iyi bilgi edinmeye başladı. Blockchain teknolojisinin geleceğinin parlak, bugününün ise iyi olduğu bir dünyada bu teknoloji ve buna benzeyen bazı yeni nesil dijital teknolojilerden insanlık teknoloji şirketleri ile beraber daha yakından tanıma, görme ve test etme fırsatı buldular.

Sonuçta, birçok durumda işletme sahipleri için, mevcut altyapının Blockchain teknolojisi ile güncellenmesi pahalı, emek gerektiren ve yoğun çaba gerektirme potansiyeli olabilen ve gerçekten buna değmez bir teknoloji olarak görülüyor. İnsanlar Blockchain teknolojisini sadece gider olarak gördükleri için uzun süre boyunca Blockchain teknolojisini gelecekte kullanacak olan kişi ve kurumsalların sayısı pek fazla yükselmez.

Bu makalede, bir Blockchain teknolojisi hakkında gerçekte ne olduğunu, hangi Blockchain uygulamalarının neler olduğunu, neler yapabildiklerini ve en önemlisi, neden Blockchain kullandıklarını inceliyoruz.

Blockchain ve DLT

İnsanlar olarak hepimiz bir süre içerisinde belirli bir işi yetiştirmek zorundayız. Kendi işinizin patronu olsanız da bir işi yapmak zorundasınız. Bunun adı ”çalışma” oluyor. Ancak insanlar artık son yıllarda dijital sistemlere olan güvenlerini kazandıkları için dijital ortamda işlerini yaparak daha kısa süre içerisinde tüm işlerini yapabilir ve kendilerine ayıracak zaman bulabilir hale geldiler. Birçok insanın bu konuda yaptığı dijital uygulamaları kullanmak ve birazcık olsun zaman ayırmaktan geçiyor.

Halka açık blok zincirlerine ve dağıtılmış blok zincir teknolojisine örnek olarak Bitcoin blok zinciri, Ethereum blok zinciri, NEO blok zinciri ve diğerleri verilmektedir. İzin verilen blok zincirler, kurumsal ya da organizasyonel kullanım için uyarlanmıştır, örneğin IBM’in Hyperledger blok zinciri olabilir. Ama birazdan buna daha detaylı olarak değinmek isteriz.

Bir blok zincirinde (veya dağıtılmış defter) esasen tüm blok zincir işlemlerinin kaydedildiği büyük, sürekli büyüyen bir defterdir.

Zincirdeki her blok önceki bloklara kronolojik olarak bağlanır ve ağ düğümleriyle senkronize edilir. Bu, bir blokta verileri değiştirmenin, önceki tüm blokları tersine çevirmek zorunda kalacağı anlamına gelir, bu da tamamen imkansız olmasa da kurcalamayı ve blok zincirindeki bir verinin değiştirilmesini çok çok güvenilir yapar ve zorlaştırır.

Bu, Ethereum, Bitcoin ve iş kanıtı konsensüs algoritmasını kullanarak Blockchain teknolojisi üzerinde çalışan herhangi bir kripto para birimi için geçerlidir. Blockchain’in doğası ve Blockchain’in sunduğu şey hakkında kısa bir fikir edinmek kısa sürede çok fazla mümkün olabilir.

Blockchain Nasıl Çalışıyor?

Dağıtılan defterdeki her bloğa gönderilen veriler, sahte işlemlerin kaydedilemeyeceğini söylemenin teknik bir yolu olan şifreli protokollere dayanır. Protokol kurallarına uymayan herhangi bir işlem ağ düğümleri tarafından tespit edilirse, derhal çıkarılır. Dağıtılmış blok zinciri teknolojisinin bu doğal olarak güvenli niteliği, tüm blok zincir paylaşımlı veritabanının zarar görmesini önlediği ve bir blokta hack girişimini kesebileceği anlamına da gelmektedir.

En iyi bilinen blok zinciri, her işlemin (protokolü izleyen) bir bloğa kaydedildiği ve dahil edildiği Bitcoin ağıdır. Bir işlem ağa yayınlandıktan ve madenciler tarafından onaylandıktan sonra, işlem geri alınamaz ve herhangi bir şekilde farklı bir işlem aynı ağda gerçekleştirilemez. Aynısı akıllı sözleşme teknolojisinden sorumlu olan Ethereum için de geçerlidir.

Bu açık kaynaklı halka açık defter, bugüne kadar yapılan tüm işlemlerin ve işlem verilerinin geçmişini gösterir. Blokajların çoğu madenciler tarafından yürütülüp işlenmektedir. Örneğin, Bitcoin blok zincirinde, Bitcoin ağının geri kalanına bir Bitcoin işlemini bloklara dahil ederek onaylamak madencilerin görevidir . Ethereum ağındaki Ethereum işlemleri aynı şekilde çalışır ve aynı onay işleminin benzerleri ağda kripto para madencisi kimseler tarafından mecbur ve zorunluluk hali olarak onay verilmektedir.

Bu kamuya açık blokerler küresel ve merkezi olmayan, herkes tarafından görülebilir. Blockchain teknolojisi sayesinde bunlar sürekli olarak kamuya açık bir şekilde ama güvenilir olarak kayıt edilmektedir. Bu nedenle herhangi bir endişeye kapılmadan önce insanlar kripto para birimlerinin güvenli ve gizli olduğunu ancak sadece belirli cüzdan adreslerinin ne kadar para gönderildiği gibi konuların tamamen kamu tarafından görülebileceğini bilmelidir…

Bu, bir kişi diğerine Bitcoin veya ETH kripto parası gönderdiğinde, işlem verilerinin halka açık olduğu anlamına gelir. Bu, adınızın ve özel verilerinizin tüm web sitelerinde olduğu ve açık olacağı anlamına gelmemektedir, ancak genel adres ve miktar görülebilir.

Bu, şeffaflık gerektiren endüstriler ve kayıtların doğrulanması konusunda çok verimli kılan Blockchain teknolojisinin kilit bir kalitesidir. Bununla birlikte, ödeme tutarlarının herkes tarafından görülebildiği merkezi olmayan bir kamu defteri, mahremiyetin gerekli olduğu veya istendiği durumlarda resmi olarak kullanılmaz ve pratik bir işlem değildir.

Blockchain Neyi Başarır?

Blockchain’in neler yapabileceği ve Blockchain’in kullanılması mümkün olmayan ancak dolandırıcıların elinde olan birçok iddia mevcut olarak bulunmaktadır. İnsanların bu konuda artık daha akıllı davranması ve daha iyi Blockchain teknolojisi hakkında gerekli bilgilere erişmesi gerekir. Elbette, gelecek yıllarda harika şeyler getirmesi mümkün olan Blockchain, hayat değiştiren bir teknoloji olabilecek potansiyeli kendi bünyesinde barındırıyor. Ama aynı zamanda tüm dünyadaki hastalıklara veya tüm dünyadaki bilinen-bilinmeyen sorunlara çözüm değil, olamaz, olamayacak!.   

Güvenilir bir aracı olmadan dağıtılmış hesap defterinde eşler arası işlem yapabilme yetenekleri blok zincir teknolojisini devrim niteliğinde bir teknoloji olarak insanların önünde bir seçenek olarak çıkarmaktadır.

Bununla birlikte, blok zincirin ne işe yaradığı ve ne yapabileceği hakkında çok fazla hileli veya abartılı iddialar var ve varolmaya devam edecek olan bu iddialar sonrasında Blockchain teknolojisinin prestij olarak bazı sorunlar ve tepkiler ile karşı karşıya kaldığı bilinmektedir Prestij Blockchain teknolojisi için bu zamanda ihtiyacı olan en önemli konuların en başında geliyor.

Bu özellikle, şirketlerin iddialı fikirlerini gerçekleştirmek için Blockchain kullanabildiklerini iddia eden çok büyük miktarlarda para topladıkları ICO ile aynıdır. Blockchain teknolojisi bir drone’u asla yönetemez çünkü bir yapay zeka cihazı veya kodlamasına sahip değildir. Blockchain kendi kendisini yönetemez ve bir sistemde finans sorunlarını çözemez. Ancak Blockchain başka birisinin yetkisi altında kontrol edilirse bu sorunları çözebilir, ancak yine de drone kaldıramaz veya drone  yönlendiremez, çünkü Blockchain teknolojisinin amacı ve işi bu değildir.

O zaman bu iddiaları düzeltelim. Hayır, Blockchain adlı bilinen sistem teknolojisi kanseri tedavi edemez, ancak tıp endüstrisinin teknolojiyi araştırmalarına dahil etmesinin veya kayıt doğrulamasını 1 gün değil 1 saat içerisinde yapabilmesine ve tıbbi sonuçların 2 saatte hastaneye ulaşması yerine 1 dakika kadar kısa bir süre içerisinde özel veri sistemi sayesinde ulaşmasını sağlayabilir. Blokajlarda akıllı sözleşmeler kullanarak gayrimenkul satın almak şu anda karmaşık olabilir, ancak mevzuatın yürürlüğe girmesinden sonra potansiyel olarak Blockchain teknolojisi ile bu işlemleri yapmak daha kolay olacaktır.

Blockchain aynı zamanda insanlara taşınabilir ve kim olduklarını ispatlayabilen, bir çok kimlik örneğinde gördüğümüz gibi sahte veya tahrif edilebilecek bir pasaport veya sosyal güvenlik numarası ihtiyacını ortadan kaldıran dijital bir kimlik verebilir. Çalınması bu sayede neredeyse mümkün bile olmayacaktır. Sahtecilik ve kapkaççılık benzeri birçok insanlara özgü olan Blockchain teknolojisi ile beraber çözülebilecek sorunlar vardır.

Birçok şirket ve işletme sahibi, iş konusunda blok zincirlerin kullanımını incelemektedir. Örneğin Walmart, başarılı sonuçlar veren tedarik zinciri boyunca dünya çapında üretim izlemekte ve ileriye dönük teknolojiye olan ilgisini gösteren birkaç blok zincir patenti tescil ettirmiştir.

Aslında tedarik zinciri, blok zincir teknolojisinin özellikle yararlı olabileceği yerlere harika bir örnektir. Burada, sınır ötesi ödemelerin yapılması ve işlem ücretlerinin yüksek olması, para birimi dönüşümleri ve kesintileri olan birçok aracı olması ile birlikte Blockchain teknolojisinin ve birçok yeni çıkan yeni nesil dijital para birimi olarak tanınmış olan Bitcoin ve benzer kripto paraları hızlı sürede ve aynı anda kullanarak başarılı bir sistem kurma imkanı hep vardı, varolmaya devam edebilir.

Blockchain verinin kurcalamaya karşı korumalı ve değişmez olmasını sağlayabildiğinden, dijital kimlik tartışılmaz hale gelir. Bu, yalnızca güvenilen üçüncü tarafları değil, aynı zamanda tedarik zincirindeki farklı noktalardaki yozlaşmayı ortadan kaldırmak için de büyük bir potansiyele sahip.

Tedarik zincirindeki şirketler ve bireysel üyelerin tek bir standart kripto para birimi kullanarak ödeme yapma şansı vardır, böylece işlem ücretlerini ve sürelerini azaltırken bu arada yaşanan benzer bazı aracı ücretleri bir sürelik kaldırabilir.

Tedarik zincirinin ötesinde, kayıt doğrulaması ve şeffaflık gerektiren herhangi bir sektör, blok zincirinden emlaktan finansal hizmetlere kadar yararlanabilir. Sermaye piyasaları ve risk sermayesi, Blockchain teknolojisinin ademi merkeziyetçilik özelliği nedeni ile zaten sonsuza dek bu konuda işlem yapmak için bu yeni teknoloji Blockchain’den yararlanabilir. Dijital kimlik Blockchain ile gelecekte daha fazla mümkün olacaktır.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
201
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
201
Şaşkın
Lol Lol
322
Lol
Harika Harika
202
Harika
Korkunç Korkunç
161
Korkunç
Ali Gülle
Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.
error: Kopyalama Engellendi!