‘Blockchain tamamen ademi merkeziyetçi değil’

1 Dakikada Okunabilir


Blockchain’in temel öncüllerinden biri, ademi merkeziyetçi olduğu gerçeğidir, fakat ya birisi olmadığını söyleseydi? Ethereum’un kurucu ortağı ve eski CTO’su Gavin Wood bunun en azından kısmi bir gerçek olduğunu iddia etti.

Longhash tarafından yakın tarihli bir raporda Gavin,çeşitli bazı iddialarını ortaya atarak piyasada karmaşıklığa neden oldu.

Blockchain hakkında bazı iddialar hep vardı ve varolmaya devam edecek ancak ademi merkeziyetçi olmadığı iddiasının ne kadar doğru olduğu konusunda Wood’un kendisine göre bazı kanıtları bulunuyor olabilir.

Wood, ademi merkeziyet ilkesinin bir efsane olduğunu açıkça belirtiyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin’in bile [BTC] küçük bir grup insan tarafından kontrol edildiğini iddia ediyor.

Push erişimi denilen herkes, temel olarak Bitcoin çekirdek deposunu değiştirme kabiliyetine sahip ve Bitcoin’in sorumluluğunu yönetiyor.

Ethereum’u eleştiren ve aynı zamanda Bitcoin hakkında açıklama yapan Wood, altcoin kripto para birimlerininde tamamen merkezsiz olmadığını iddia etti. Ethereum tescilli markası olan Ethereum Vakfı tarafından düzenlenir ve kontrol edilir olarak bilinen bir kripto para birimidir. Ağ, “ortak olmayan” olarak adlandırılabilir, çünkü ortak yaratıcısı Vitalik Buterin’dir.

Bir yere kadar, ademi merkeziyetçilik diye bir şey tamamen kesinlikle yoktur.


error: Kopyalama Engellendi!