Blockchain HaberleriDikkat Çekenler

Blockchain Teknolojisi ve Gıda

Asya ülkelerinde çok değer gören ancak diğer kıtalarda olan ülkelerde değer görmeyen bir teknoloji Blockchain. Teknoloji diyoruz ama o aslında daha fazlası, çok daha fazlasını yapabilecek güce sahip, eğer geliştirilirse. Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde kripto para birimi Bitcoin hakkında ilk çalışmaların sonuna gelmeye hazır olan bir kişi vardır, belki de kişiler vardı. Blockchain aynı zamanda Bitcoin’in başladığı zaman 2008 yılıydı. Blockchain teknolojisi yıllardır bilinen ve yıllardır geliştirilme aşamasında bulunan ancak pek fazla geliştirilmiş olmayan yeni nesil teknolojilerden birisi. Gelişen teknoloji ile Blockchain’de gelişmeye devam ediyor ve şirketler artık kripto paralar kadar Blockchain teknolojisinin önemini yakından takip ederek, bu teknolojiden gelecekte kazanç elde etmeye yönelik ilk adımlarının başlarında.

Blockchain teknolojisinin gelecekte kullanımı çok fazla artabilir. Şirketlerin bu teknolojiden yararlanması belki yapay zeka kadar olmasa da şirketlerin mal, ürün ve hizmet takibi ile mali finans takibinde kullanımı arttırabilir. Trilyonlarca dolarlık Apple’ın Blockchain teknolojisinden yararlanması beklenmez belki ancak Yahoo’nun bu teknolojiden yararlanması veya Amazon’un bu teknolojiden yararlanması mümkün olabilir.

Apple, Blockchain teknolojisinden yararlanmak yerine kendisine özel olarak teknolojiler üretebilecek olan, dünyada güvenliği ile bilinen ve tanınan bir şirket olarak kendisini ve itibarını bu noktada riske atmak veya tartışmaya açmayacaktır.

Blockchain teknolojisinin kullanımı şirketleri ilgilendiriyor

Blockchain teknolojisinin kullanımı sadece kripto para yatırımcıları değil, birçok şirket tarafından ve kuruluşun gelecekte kullanabilecek olduğu bir teknoloninin zeminini hazırlıyor. Yeterince fazla ilgi olmaması Blockchain teknolojisinin insanlar veya kuruluşların dikkatini çekmediğinden değil, bu teknolojiyi yeterince bilmiyor ve bu teknoloji hakkında yeterli bilgi olmamasından kaynaklanıyor. İnsanların gelecekte Blockchain teknolojisi hakkında bilgi sahibi oldukça fazla bilgi edinerek, daha çok bu teknoloji üzerinde yoğunlaşmaları bekleniyor. Düzenlemeler ile şirketler ve birçok kuruluş Blockchain teknolojisi ile milyonlarca doların üzerinde maddi tasarruf ve zamandan tasarruf kazanabilir. Henüz yeterli seviyede olmasa da Blockchain teknoojisinden elde edilecek olan zaman tasarrufu aynı zamanda maddi geri dönüş olarak yansıyabilecek olduğu için Blockchain teknolojisini kullanacak başta gıda şirketleri olmak üzere birçok şirket farklı kazanımlar elde edebilir.

Blockchain’i gıda alanında kullanmak gıdaların bozulmasını engelleyerek insanlık için en gerekli kaynak olan gıdanın bozulmasını engelleyerek hem daha fazla insanın ucuz ürünle en iyi doyumu sağlamasına, hem doğaya, hem maddi ekonomik konulara etkisi çok olumlu olarak yansıyabilir. 1 gıda ürününü 8 dakikada kontrol eden ve bir araba dolusu ürünü 8 dakikada kontrol eden şirketler, Blockchain teknolojisi ile bunu 8 saniye kadar kısa sürede yapabilir. IBM’ın bu konuda 2 saniyede kontrol yapmaya izin veren gıda teknolojisi ürünü Blockchain teknolojisi ile geliştirilmiştir.

IBM tarafından en çok gıda alanında Blockchain teknolojisi çalışmasının devam ettiği bilinirken, gelecekte gıdaların insanlar tarafından daha fazla talep edilecek olması ve daha çok insanın gıda talebine yetişmek isteyen gıda üretim ve dağıtım şirketlerinin Blockchain’den yararlanmasında fayda yaratabilir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu