Kripto Para Haberleri

Blockchain ve Yapay Zekâ Kullanan 5 Endüstri Liderleri

Yapay zekâ çok büyük bir alandır. Genel olarak, yapay zekâ veriyi belli şekillerde işlemek için kullanılır. Dili işlemek, görselleri tanımlamak, büyük verileri yorumlamak ve çeşitli diğer görevleri gerçekleştirmek için kullanılabilir. Bu sayede, bu temel uygulamalar hemen hemen her endüstride kullanılabilir, yani yapay zekanın sonsuz kullanım imkanı vardır.

Günümüzde, bazı şirketler yapay zeka girişimlerini blockchain teknolojisi kullanarak geliştirmeyi test ediyor. Blockchainler ise güvenilir, değiştirilemez ve doğrulanabilir bir şekilde verileri saklama ve paylaşma özelliklerinden dolayı kullanışlıdır.

Microsoft

Microsoft, blockchain araçları sunarak kullanıcılarının yapay zekaya güvenmelerine yardımcı oluyor. Azure Blockchain Data Manager sayesinde şirket, baştan sona yapay zeka veri ve algoritmalarının bütünlüğünün devamını garantiliyor.

Azure Blockchain Manager kullanıma açıktır ve birçok farklı blockchain ile uyumludur. Microsoft’un Azure kullanıcı tabanını kendisine çekmeyi hedefliyor. Ayrıca Microsoft, ürünün 2019 Kasım ayındaki piyasaya çıkışından öncesinde kullanım alanlarını test eden ve geliştiren Icertis adlı bir erken benimseyici de yaptı.

IBM

Geçtiğimiz Ekim ayında IBM, blockchain ve yapay zeka ile birleştirilmiş Sterling Supply Chain Suite’ü piyasa sürdü. Bu ürün, IBM Watson ve yapay zeka ile birlikte gerçek zamanlı olarak irsaliye bilgileri ve uyarıları sunuyor. Aynı zamanda, IBM’in Hyperledger blockchain’i ile entegrasyon katılımcıların farklı sistemler arasında veri paylaşımına olanak sağlıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto Mikro Ödeme Servisi TipJar Kapanıyor

IBM’in Sterling markasını 2010 yılında AT&T’den alması sayesinde, yazılımın piyasa sürülmesiyle yapılası anında 7000 müşteri katıldı. Adidas, Home Depot, ve Whirlpool dahil olmak üzere bir çok büyük şirket uzun süredir Sterling SOM kullanıyor. İlaç toptancısı AmerisourceBergen ve imalat şirketi Misumi de bu müşteriler arasındadır.

Nvidia

Nvidia şu anda Clara Federated Learning’e ya da Clara FL hizmetini hastanelere ve sağlık kuruluşlarına yönelik bir makine öğrenme çerçevesi olarak sunuyor. Clara FL temel olarak tıbbi çalışanların, araştırmacıların ve geliştiricilerin ürünün yapay zeka yeteneklerini tıbbi görüntüleme ve genomik analiz gibi alanlarda kullanmalarına izin veriyor.

Aralık ayında, Nvidia Clara FL için blockchain planlarını açıkladı. Bu eklenti verilerin gizli bir şekilde paylaşılabilmesini sağlayacak. Nvidia bu yeni özelliği King’s College London ve tıbbi yazılım şirketi Owkin ile birlikte geliştiriyor ve projenin kullanıma açılmasıyla birlikte dört Birleşik Krallık hastanesi kullanmaya başlayacak.

Bitmain

Dünyadaki en büyük kripto para madenciliği şirketi olan Bitmain yapay zekaya geçiş yapıyor. Şu ana kadar şirket ağırlıklı olarak, kullanıcıların işlemci gücünden kar edebilmesine olanak sağlayan Bitcoin madenciliğinde kullanılabilen ASIC çipleri üretti. Fakat, Bitmain çipleri tarafından sağlanan gücü yapay zeka alanında da kullanabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Blockchain yatırımları milyonlarca dolar maliyet yaratıyor

Bitmain bunu ilk defa 2017 yılında Sophon yapay zeka çiplerini piyasaya sürerek denedi. Şimdi şirket bu stratejinin üzerine oldukça kararlı ve Bitmain geçtiğimiz ocak ayında ilk yapay zeka yöneticisini işe aldı. Bu yeni strateji değişikliği geçtiğimiz aylar içerisinde gerçekleşmiş daha geniş çaplı bir yönetici değişiklerinin bir parçasıdır.

Cisco Systems

Çok uluslu bir teknoloji şirketler grubu olan Cisco, SingularityNET adlı blockchain şirketi ile iş birliği halinde yapay zeka araştırmaları yürütüyor. Her ne kadar nihai ürünün nasıl görüneceği pek açık olmasa da Cisco ve SingularityNET kısa süre önce anlamsal görsel alımı ve akıllı yol trafiği analizleri gibi alanlara odaklandığını açıkladı.

SingularityNET blockchain ve yapay zekaya odaklandığından dolayı şirketin hala üzerinde çalıştığı ve açıklamadığı ürünleri var. SingularityNET’in yaptığı bu ortaklık, Cisco’nun Fortune 500 listesinde 64. sırada olması sebebiyle en öne çıkan ortak çalışmalarından bir tanesi olmuştur. Yine de Cisco bu ortaklık hakkında çok fazla bilgi açıklamadığından ortaklık Cisco için o kadar da önemli olmayabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Almanya hükümeti Libra'yı engellemek için kararlı!

Diğer Şirketler

Yukarıda adı geçen büyük endüstri katılımcılarının yanı sıra, yapay zeka endüstrisinde çalışan başka kripto para şirketleri de var. Piyasa değeri bakımından en üstlerde yer alan blockchain ve yapay zeka kullanan şirketler arasında Fetch.ai, SingularityNET, Effect.AI ve Matrix AI Network bulunuyor. Buna ek olarak, oldukça aktif olan fakat piyasada henüz kendine bir yer edinmemiş blockchain ve yapay zeka odak noktası haline getirememiş düzinelerce yeni şirket var.

Bu yapay zekanın piyasa tahmini, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkilendirmesi, içerik sıralaması, güvenlik, internetin cihazlarının ağları ve diğer veri ile ilgili gibi alanlarda sınırsız kullanım imkanı olduğu anlamına geliyor. Bir sonraki büyük buluş büyük bir şirketten değil, daha ziyade kendini buluşuyla büyütecek küçük bir şirketten gelebilir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu