Blockstream: Kuantum bilgisayarlar kripto paraları çözebilir

1 Dakikada Okunabilir


Bir Blockstream araştırmacısı, Bitcoin’i kuantum bilgisayarların tehdidine karşı korumanın aslında gizlilik merkezli kripto para olan Monero’yu koruyabileceğinden daha kolay olacak olduğunu ve kendisinin bunu kanıtlayabilecek olduğunu iddia etti.

Gelecekte kuantum bilgisayarların potansiyel saldırıları, bir gün Blockchain’in şimdiye kadarki güvenli şifrelemesini kırabilir, ancak günümüzde kuantum bilgisayarlarla ilgili birçok teori, bir gün, bugünün şifreleme algoritmalarını çözebilecek kadar güçlü hale geldiklerini göstermekte. Bitcoin geliştiricisi Jimmy Song ve Gavin Brennen gibi uzmanlar bu iddiaları geçmişte reddetti, ancak Blockstream araştırmacısı Andrew Poelstra gibi diğerleri  pek emin değiller ve bunun olabileceğinden endişe ediyorlar.

Poelstra’ya göre, Monero’nun kripto parasının bile tamamen güvende olmadığı ve riskler barındırdığını ve bu güçlü bilgisayarlara karşı dayanıklı olamayabilecek olduğu uyarısı ifade edildi.

Herkes için bir tehdit var. Monero dahil kuantum bilgisayarlara dayanabilecek hiçbir kripto para birimi güçlü olamayabilir. İnsanlar kripto paraların kuantum bilgisayarlarca çözülemeyecek olduklarını iddia ediyorlar ancak bu doğru değil, çözülebilir.

Endişenin acil bir nedeni olmadığına, ancak algoritmayı çözecek kadar büyük bir kuantum bilgisayar olasılığının çok uzak olmadığına inandığını açıklayan ünlü isim, bu sayede kuantum bilgisayarların gücüne de bir kere daha dikkat çekmiş ve vurgu yapmış oldu. Bu arada, gelecekteki bu saldırılara karşı dayanıklı sistemler geliştirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini açıkladı.

Bu, Bitcoin gibi bir kripto para birimi için güvenlik önlemi yaratabilmenin daha kolay olabileceğini açıkladı. Bir geçiş planı, yalnızca sayısal imza algoritmasının kuantuma dayanıklı olması için değiştirilmesini gerekli ve harf eklenmelidir dedi. Bununla birlikte, Monero gibi diğer kripto para birimlerinin değiştirilmesi zor ve zaman alacaktır.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
161
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
161
Şaşkın
Lol Lol
282
Lol
Harika Harika
162
Harika
Korkunç Korkunç
121
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!