Anasayfa Rehber Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Rehber

Boğa piyasası (Bull market) nedir? Boğa piyasasının başladığı nasıl anlaşılır? Hangi stratejiler izlenmelidir? Yanıtlar rehberde!

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa piyasası, fiyatların yükseldiği ya da yükselmesinin beklendiği bir finansal piyasa durumudur. Birçok kişinin yanıtını merak ettiği boğa piyasası nedir? sorusunun yanıtı bu şekildedir. “Bull market” veya “bullish market” olarak da karşımıza çıkan terim, genel olarak hisse senedi piyasasını ifade etmek amacıyla kullanılıyor ancak emtia, para birimi, gayrimenkul ve tahvil gibi işlem gören her şeyle ilgili olabilir. 

Süreç; yatırımcı güveni, iyimserlik ve güçlü sonuçların uzun bir süre devam etmesi gerektiğine yönelik beklentiler ile karakterize ediliyor. Piyasadaki trendlerin ne zaman değişebileceğini tutarlı bir şekilde öngörmek zor oluyor. Zorluğun bir kısmı, spekülasyonların ve psikolojik etkilerin zaman zaman piyasalarda önemli bir rol oynayabilmesi olarak görülüyor. 

Boğa piyasasını tanımlamak amacıyla kullanılan belirli ve evrensel bir metrik bulunmuyor. Söz konusu terimin en yaygın tanımı, hisse senedi fiyatlarının son diplerine göre yüzde 20 ya da daha fazla artış gösterdiği bir durumdur. Bahsedilen dönemleri öngörmek güç olduğu için analistler, genel olarak bu fenomeni ancak gerçekleştikten sonra fark edebiliyor.

Yakın tarihte önemli bir boğa piyasası 2003 ila 2007 yılları arasındaki dönem olarak kayıtlara geçti. Bu süreçte S&P 500, önceki düşüşten sonra büyük bir marj ile artış gösterdi. 2008 ekonomik krizinin ortaya çıkmasıyla beraber boğa koşusunun ardından yeniden büyük düşüşler meydana geldi. 

Boğa piyasaları genel olarak ekonomi güçlendiğinde ya da ekonomi zaten güçlü olduğunda gerçekleşiyor. Bunlar, güçlü bir GSYİH (Gayri Safi Yurt içi Hasıla) ve işsizlikte yaşanan düşüş ile paralellik gösterirken genel olarak şirket kârlarındaki artış ile aynı döneme denk geliyorlar. Yatırımcı güveni de bu dönem boyunca yükseliş trendi gösteriyor. Hisse senetleri ile ilgili genel talep, piyasanın genel atmosferiyle beraber olumlu oluyor. Hisse senetleri ile ilgili genel talebin olumlu olmasının yanı sıra IPO (halka arz) faaliyetlerinin sayısında da genel bir artış yaşanıyor. 

Yukarıda yer alan faktörlerden bazıları diğerlerine kıyasla daha kolay ölçülebiliyor. İşsizlik ve şirket kârları ölçülebilir olsa bile piyasa yorumlarının niteliğini ölçmek daha zor olabilir. Menkul kıymetler için arz ve talep kararsız olacak: Talep güçlü olurken arz zayıf olacak. Yatırımcılar menkul kıymet satın almaya istekli olurken çok az bir kısmı satmaya istekli olacak. Bu süreçte yatırımcılar kâr elde etmek için hisse senedi piyasasında yer almaya daha isteklidir. Boğa piyasası nedir? Bull market nedir? sorularının yanıtı özetle yukarıdaki gibidir.  

Peki, kriptoda boğa koşusu nedir? Boğa koşusu, çok sayıda yatırımcının kripto para satın aldığı uzun bir dönemi ifade ediyor. Artan fiyatlar, yüksek piyasa güveni ve talebin arzdan ağır basması gibi özellikler ön plana çıkıyor. Yatırımcı güveni olumlu bir geri bildirim döngüsünü beraberinde getirirken boğa koşusunu daha da uzatır. Herhangi bir kripto para biriminin fiyatı, önemli ölçüde bir varlığa olan kamu güveninden etkilenip yönlendiriliyor. 

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Boğa Piyasası Ne Kadar Sürer?

Menkul kıymet fiyatları alım satım esnasında esasen sürekli olarak yükselip düştüğü için boğa piyasası, genel olarak menkul kıymet fiyatlarının büyük bir bölümünün yukarı yönlü hareket ettiği uzun dönemler için kullanılıyor. Bu dönemler aylarca hatta yıllarca sürebiliyor. 

Boğa Piyasası Nasıl Oluşur?

Boğa piyasasını başlatan yatırımcılardır. Fiyatların artış göstermeye başlayacağını ve bunu uzun vadeli olarak sürdüreceğini hissettiklerinde hisse senedi satın almaya başlarlar (düşük bir fiyatla) ve yatırım getirileri konusunda iyimser olurlar. Yatırımcılar arasında artan iyimserlik de hisse senedi fiyatlarının yükselişe devam etmesine neden oluyor. 

Sürecin ortaya çıkmasına yol açan farklı faktörler de bulunuyor. Bu faktörler arasında güçlü bir GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) ve düşük işsizlik oranları yer alıyor. Genellikle uygun piyasa koşulları yatırımcıların güvenini artırıyor. Kripto para piyasaları da geleneksel piyasalara benzer faktörlerden etkileniyor.

Kripto para piyasalarının, uzun bir süredir var olan geleneksel menkul kıymetler ile kıyaslandığında nispeten yeni olduğu söylenebilir. Boğa koşuları, aşağıda yer alan faktörler tarafından yönlendirilebilir:

Ana akım ve popüler kültür desteği: DJ Khaled ve Paris Hilton gibi isimlerden etkilenen 2017 boğa koşularının yanı sıra The Big Bang Theory gibi şovları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kurumsal sermayenin tanıtımı: MicroStrategy şirketinin Bitcoin alımı yapması ve son alımla birlikte elinde 130,000 BTC bulundurması örnek olarak verilebilir. 

Geleneksel finanstan artan iyimserlik: JPMorgan stratejistleri, Bitcoin fiyatının 150 bin dolara kadar yükselebileceğini dile getiriyor. 

Geleneksel finansı risk altına sokan eşsiz olaylar: Koronavirüs pandemisinin geleneksel finans piyasalarında yarattığı stres nedeniyle çok sayıda insanın kripto para birimlerine yöneldiği görüldü. 

Boğa piyasasının özellikleri şu şekilde özetlenebilir: Uzun süre boyunca artan fiyatlar; zayıf arza rağmen güçlü talep; piyasada yükselen yatırımcı güveni; belirli projelerin aşırı fiyatlandırılması; sosyal medya platformlarında ve ana akım medyada kripto para birimleri hakkında yapılan konuşmalar; ünlüler, influencerlar ve daha önce kripto ile ilgilenmemiş olabilecek diğer sektörler arasında kripto para birimlerine yönelik genel ilgi; iyi haber durumunda fiyatlarda yaşanan sert yükseliş ve kötü haber durumunda fiyatlarda yaşanan hafif düşüş. 

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Boğa Piyasası Örnekleri Nelerdir?

Bu konuda en iyi bilinen örneklerden bazıları hisse senedi piyasasından geliyor. Bunlar, piyasa endekslerinin (Nasdaq 100 gibi) ve hisse senedi fiyatlarının sürekli yükseldiği dönemlerdir. Küresel ekonomi ise boğa ve ayı piyasaları arasında dalgalanıyor. Söz konusu ekonomik döngü yıllarca hatta on yıllarca devam edebilir. 

Bazıları 2008 ekonomik krizinin ardından başlayan ve koronavirüs pandemisine kadar devam eden süreci “tarihin en uzun boğa piyasası” olarak nitelendiriyor. Bakış açısı meselesi olduğu için bu doğru da olabilir yanlış da olabilir. 2008 mali krizinin ardından düşüş yaşayan S&P 500 endeksi, 2009 yılının Mart ayında dip yaptı ve koronavirüs pandemisinin hisse senetleri çöküşüne neden olduğu 2020 yılının başına kadar tırmanmaya devam etti.

Dow Jones Endüstri Ortalaması Endeksinin (DJIA) uzun vadeli performansına göz atalım. Temelde yüzyıllık bir boğa piyasasında olduğunu görebiliyoruz. 1929 ya da 2008 gibi senelerce sürebilecek düşüş dönemleri de var ancak genel trend hala yukarıyı gösteriyor.

Bitcoin ile benzer bir trend görebileceğimizi ileri sürenler de bulunuyor ancak Bitcoin’in çok yıllı bir ayı piyasası ile karşılaşıp karşılaşmayacağını veya ne zaman karşılaşacağını gerçekten söylemek mümkün değil. Diğer kripto para birimlerinin çoğunun (yani altcoinlerin) büyük bir ihtimalle benzer bir fiyat artışı yaşamayacağını da belirtmekte fayda var. Bu nedenle yatırımcıların neye yatırım yaptıklarının farkında olmaları gerekiyor. 

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir?

Boğa Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Boğa piyasasında yatırım yaparken erken alım yapabilmeniz için trendi erken fark etmek her zaman en iyisi olabilir. Daha sonra piyasa zirveye ulaşırken daha yüksek fiyatlarla satış yapabilirsiniz. Boğa piyasası uzun sürme eğiliminde olduğu için herhangi bir kayıp genel olarak minimum ve geçici oluyor.

Peki, işlerin beklenmedik bir şekilde değişmesi (kriz çıkması ya da düzenleyici bir müdahale olması) ve ayı piyasasının ortaya çıkması durumunda ne olacak? Bu durumda uygulanabilecek en iyi strateji, özellikle daha az önemli kriptoda bulunan pozisyonlarınızı azaltmaktır. Varlıklarınızı geçici olarak nakit paraya, değerli metallere ya da benzeri varlıklara taşımak isteyebilirsiniz. Bunlar herhangi bir çöküşe karşı daha iyi dayanıklılık gösterme ihtimaline sahiptir. 

Kripto para birimleri, yukarı yönlü hareket olan piyasaların sonunda daha düşük fiyatlardan işlem görme eğilimindedir. Bu nedenle yatırımcıların çok dikkatli olmaları ve yatırımlarını artırma ihtimalinden faydalanmaları gerekiyor. 

Boğa Piyasası (Bull Market) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)