Anasayfa Sektörel Borsa, Üst Düzey Yöneticilerini Kaybediyor! İki Ayrılık Daha...

Borsa, Üst Düzey Yöneticilerini Kaybediyor! İki Ayrılık Daha...

Sektörel

Düzenleyici sorunların yoğunlaşmasıyla birlikte bir borsada peş peşe istifalar yaşanıyor. İşte son durum...

Borsa, Üst Düzey Yöneticilerini Kaybediyor! İki Ayrılık Daha...

Tanınmış kripto para borsası Binance'in Amerikan iştiraki Binance.US, bir dizi önemli ayrılık yaşıyor. Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir rapora göre, Baş Risk Sorumlusu Sidney Majalya ve Hukuk Başkanı Krishna Juvvadi istifa etti. 

Ayrılıkları, firmanın Başkanı ve CEO'su Brian Shroder'in kısa bir süre önce istifa etmesinin ardından gerçekleşti. Bu istifalar, firmadaki üst düzey çıkışların potansiyel bir dalgalanma etkisine ilişkin spekülasyonlara ağırlık katıyor.

SEC'in Binance.US'de Yaşanan İstifalardaki Rolü

Her iki istifa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) artan incelemelerinin ortasında gerçekleşti. SEC, bu yılın başlarında Binance US ve CEO'suna karşı bir dava açarak şirketi ABD'de yetkisiz bir alım satım platformu işletmekle suçladı.

Juvvadi, Binance US ile SEC arasındaki ana irtibatlardan biriydi ve Mayıs 2022'de şirkete katıldı. Majalya ise Aralık 2021'de CRO rolünü üstlendi.

Binance US, istifalarla ilgili olarak şu yorumu yaptı: SEC'in sektörümüzü sekteye uğratmaya yönelik agresif girişimleri ve bunun sonucunda işimiz üzerindeki etkileri, Amerikan istihdamı ve inovasyonu için gerçek dünyada sonuçlar doğuruyor ve bu da bunun talihsiz bir örneği.

Borsa, Üst Düzey Yöneticilerini Kaybediyor! İki Ayrılık Daha...

Binance için Düzenleyici Engeller Arttı

Binance ve ABD'deki iştiraki, kurucu ortak Changpeng Zhao ile birlikte SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) gibi düzenleyici kurumların yasal işlemleriyle karşı karşıya.

İddialar, uygun yetki olmadan faaliyet göstermekten kayıt dışı menkul kıymetler sunmaya ve emtia yasalarını ihlâl etmeye kadar uzanıyor. Bu zorluklar nedeniyle Binance.US, 9 Haziran'da tüm dolar çekme ve yatırma işlemlerini geçici olarak durdurdu.

Binance uluslararası alanda da artan bir inceleme altında. Temmuz ayında Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), Binance'in Avustralya ofislerini denetledi ve artık kapatılmış olan yerel türev operasyonlarına odaklandı.

Bu durum, Nisan ayında Binance Avustralya'nın türev lisansının iptal edilmesinin ardından geldi. Mayıs ayında Binance, üçüncü taraf ödeme sağlayıcısıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle PayID AUD para yatırma işlemlerini askıya almıştı.

Belçika'da FSMA ve Almanya'da Bafin olmak üzere Avrupa'daki düzenleyici kurumlar da şirketin karşılaştığı zorluklara eklendi. Haziran ayında FSMA, Binance'e Belçika'daki tüm sanal para birimi hizmetleri tekliflerini durdurma talimatı verirken, Bafin ise Temmuz ayında Binance'in kripto para saklama lisansı başvurusunu reddetti.

Borsa, Üst Düzey Yöneticilerini Kaybediyor! İki Ayrılık Daha...

Binance.US'in Piyasa Payı Darbe Aldı

Binance şu anda 4,6 milyar dolara yakın günlük işlem hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda. Bağlam açısından, ikinci en büyük borsa olan Coinbase ise günlük 890 milyon dolarlık bir hacim bildirdi.

Fakat Binance.US, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasa payının düştüğünü gördü. Reuters'ten alınan veriler, ABD piyasa payının Nisan ayında yüzde 22'nin üzerindeyken 26 Haziran itibariyle yüzde 0,9'a düştüğünü gösteriyor. Bu durum, küresel pazar payının yüzde 2,39'dan sadece yüzde 0,6'ya düşmesiyle daha da belirginleşti.

Binance.US'de yaşanan ve liderlerin ayrılmasıyla ve artan düzenleyici incelemelerle belirginleşen olaylar, şirketi önemli bir kavşak noktasına yerleştiriyor. 

Binance.US'in gelişen düzenleyici ortama uyum sağlayıp sağlayamayacağı ve kaybettiği piyasa payını geri kazanıp kazanamayacağı, gelecekteki yaşayabilirliğinin önemli bir göstergesi olacaktır.

Bu haliyle, hem yurt içinde hem de uluslararası alanda birçok cephede zorluklar birikiyor. Bu durum şüphesiz ilgili tarafların yakından izlediği bir durum.

Kaynak: Cryptonews

Borsa, Üst Düzey Yöneticilerini Kaybediyor! İki Ayrılık Daha... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik