Anasayfa Sektörel Borsa Yaptırım İhlali ile Suçlandı! Tam 1,2 Milyon Dolar Ödedi...

Borsa Yaptırım İhlali ile Suçlandı! Tam 1,2 Milyon Dolar Ödedi...

Sektörel

ABD'nin Rusya yaptırımlarını ihlal etmekle suçlanan kripto para borsası CoinList, 1,2 milyon dolar ödedi.

Borsa Yaptırım İhlali ile Suçlandı! Tam 1,2 Milyon Dolar Ödedi...

Kripto para borsası CoinList, ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nin, "Rusya'nın ilhak ettiği Ukrayna yarımadası Kırım'daki kullanıcıların platformu kullanmalarına izin verdiği" iddialarını çözüme kavuşturmak için 1,2 milyon dolar ödedi.

OFAC duyurusunda, "CoinList, neredeyse tamamı ikamet ettikleri ülke olarak 'Rusya'yı' belirtmiş ancak hepsi hesap açıldıktan sonra Kırım'da adres vermiş olan müşteriler için 89 hesap açtı. Tarama protokolleri, başka bir veri alanında sağlanan 'Kırım'ın veya Kırım'daki bir şehir adının, Kırım'da ikamet etme ihtimalini gösterdiğini tespit edemedi." ifadeleri yer alıyor. 

Rusya, 2014 yılında Kırım'ı işgal etti ve çoğu ülke bölgeyi hâlâ Ukrayna'nın bir parçası olarak görüyor. İşgal, Rusya'ya yaptırımların uygulanmasına yol açtı.

OFAC; CoinList'in geçmişteki uyumluluğu, iş birliği ve borsanın toplam hacmine göre az sayıda işlem yapılması nedeniyle cezanın potansiyel maksimum olan yaklaşık 327 milyon dolardan önemli ölçüde düşük olduğunu bildirdi.

OFAC, "Bu uygulama eylemi, özellikle şirketler küresel bir müşteri tabanına finansal hizmetler sunmaya çalıştıklarında, sanal para birimi şirketlerinin ve gelişmekte olan teknolojilere dahil olanların risk temelli yaptırımlara uygunluğunu iş fonksiyonlarına dahil etmelerinin önemini daha da vurgulamaktadır." açıklamasını yaptı. 

Borsa Yaptırım İhlali ile Suçlandı! Tam 1,2 Milyon Dolar Ödedi...

CoinList, Bunu Öğrenme Fırsatı Olarak Değerlendiriyor

CoinList ise bunu uyumluluğa yatırım yapmak için bir öğrenme fırsatı olarak değerlendirdiğini söyledi. Borsa, yayınlanan bir açıklamada, "Uyumluluğa yönelik sarsılmaz bağlılığımız, uyumluluk kontrollerine 300.000 dolar yatırım yapma anlaşmamızla güçleniyor. Bu, bizim konumumuzdaki bir kripto şirketinin yaptığı en büyük yatırımlardan biri." ifadelerini kullandı. 

CoinGecko verilerine göre; CoinList, çoğunluğu Tether ve Solana çiftlerinden oluşan, günlük hacmi sadece 400.000 dolar olan nispeten küçük bir borsa. En büyük borsa olan Binance, günlük olarak milyarlarca dolarlık hacim kaydediyor.

Borsa, Ekim 2021'de şirkete 1,5 milyar dolar değerinde 100 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladı.

Kaynak: CoinDesk

Borsa Yaptırım İhlali ile Suçlandı! Tam 1,2 Milyon Dolar Ödedi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik