Brezilya’da kaçak enerjiyle madencilik yapan kişi tutuklandı

2 Dakikada Okunabilir


Brezilya yerel haber kaynağı Zero Hora, Brezilya polisinin bir cinayet işlediği iddiası bulunan, söz konusu şüphelinin cinayet de dahil olmak üzere uzun bir suç listesine karıştığını açıkladı.

Brezilya’da başta uyuşturucu olmak üzere gasp ve hırsızlık çetelerinin sayısı tüm dünyadan daha fazla oranda yaşanıyo. Yeni başkan Bolsonaro’nun ırkçı, homofobik söylemleri ülke çetelerinin tepkisini çekerken, hakkında çıkan haberler ve oğlu hakkında çıkan haberler nedeniyle devlet başkanına güvenen bir grup yeni göreve başlamasına rağmen artık güvenmediğini açıklıyor.

Bildirildiği gibi, Porto Alegre, Rio Grande do Sul’daki Devlet Uyuşturucu Ticareti Bakanlığı (Denarc), Bitcoin ile uyuşturucu satışı yapılan bazı evlerin olduğu ve bu evlere baskınların en kısa sürede yapılacak olduğunu ve bu evlerin tespit edilecek olduğunu resmen açıklamıştı.

Her ne kadar Bitcoin madenciliğinin kendisi yasadışı olmasa da, incelemeyi merak ediyor olsa da, polis konutuna girdi ve durmaksızın çalışan 25 Bitcoin maden kulesi buldu. Sonuçta, ekipmanların değeri 63.000 ABD Doları olarak tahmin edildi. Sorgulandığında, binayı kiraladığını ve maden kulelerini kişisel bir yatırım olarak işlettiğini iddia eden adamın, kuleleri işletmek için elektrik çaldığı keşfedildi.

Diğer araştırmalarda ayrıca kopyalanmış seri numarası olan bir tabanca ve klonlanmış plakalara sahip bir motosiklet ortaya çıktı ve bunlara da polis ve güvenlik güçleri el koyduklarını resmen açıkladı. Bu, polisin ev sahibini gözaltına alması için yeterliydi; bunun üzerine, uyuşturucu kaçakçılığı ve bir polis memurunun öldürülmesiyle ilgili uzun bir geçmiş suç listesi bulunduğu keşfedildi.

Polis, Bitcoin madenciliği operasyonunun tutuklama ile ilgisi olmadığını doğruladı. Bitcoin, Brezilya’da giderek daha popüler hale gelmeye başladı ve son zamanlarda Lale Devri ile yapılan Bitcoin karşılaştırmalarının yanlış ve güvencesiz olduğu konusunda bazı uyarılar yapıldı.

Brezilya’da kripto para madenciliğinin yasak olmadığı açıklandı

Brezilya polisi Brezilya’da kripto paraların ve kripto para madenciliği cihazları işletmenin yasak olmadığı, enerji çalmanın ise yasak olduğunu ve cezası olduğu açıklamasını yaptı. Polis ekiplerine göre kripto para madenciliği yapan kişilere herhangi bir ceza uygulanması enerji çalmadıkları veya başka bir soruna sebep olmadıkları müddetçe uygulanamaz. Ancak enerji çalarak kripto para madenciliği yapanların ülkede bir takım yasal sorunlarla karşı karşıya kalacak olduğu ve cezalar ile karşılaşacak oldukları açıklanıyor.

Belki de dünyanın en eğlenceli insanlarının yaşadığı nadir ülkeler arasında olan Brezilya’da uyuşturucu, çete ve gasp sorunları çok yaygın. Ekonomisi iyi olmasına rağmen halkın bu ekonomiden pay alamaması, Latin Amerika’nın en büyük ülkelerinden birisi olmasına rağmen bölgesel gücü sayesinde adından söz ettiren bir ülke olması Brezilya’nın kripto para madenciliği için güvenilir bir ülke olduğunu sağlayan detaylardan birisi. Ülkeye güvenen kişiler çevre ülkelerden gelirken, Brezilya’nın siyasiler tarafından değil, halk tarafından yönetildiği, hakın bazı bölgesel olarak kurduğu güçler sayesinde bazı bölgeleri kendi istedikleri yerel yönetimler tarafından yönetilmesinde büyük güçleri olduğu biliniyor.


error: Kopyalama Engellendi!