Anasayfa Altcoin Bu Altcoin Yükselip Çakıldı! Piyasa Manipülasyonu Şüphesi Var

Bu Altcoin Yükselip Çakıldı! Piyasa Manipülasyonu Şüphesi Var

Altcoin

Belirgin bir yükseliş yaşayan Tellor (TRB) fiyatının daha sonra kayda değer bir şekilde düştüğü görüldü. Bu nedenle piyasa manipülasyonu iddiaları ortaya atıldı.

Bu Altcoin Yükselip Çakıldı! Piyasa Manipülasyonu Şüphesi Var
Hızlı İçerik

Tellor (TRB) fiyatındaki artıştan faydalanmaya çalışan piyasa katılımcıları, 2023 yılı kapanırken büyük bir şokla karşılaştılar. 31 Aralık'ta TRB fiyatı arttı ve 600 dolara ulaştı. Ralli sürecinde bazı traderlar, pastadan pay almak istediler.

Fakat TRB fiyatı dakikalar sonra düştü. Bu çöküş, 73 milyon dolarlık bir tasfiyeye neden oldu. Coinglass, söz konusu kaybın son 24 saat içinde herhangi bir kripto kontratındaki en yüksek kayıp olduğunu gösterdi.

Tellor Ekibi Sorumlu Tutuldu

Bu Altcoin Yükselip Çakıldı! Piyasa Manipülasyonu Şüphesi Var

Yazım sırasında TRB fiyatı 198,35 dolardı ve bu da token'ın tekrar yukarı doğru yöneldiğini gösteriyordu. Tellor projesi, piyasadaki diğer coin'ler kadar popüler değil. TRB, yazım sırasında piyasa değeri sıralamasında 124 numaradaydı.

Tellor, Ethereum blockchain üzerine inşa edilmiştir. Tellor, aynı zamanda zincir dışı verileri akıllı sözleşmelerde kullanılabilir hale getirmek için bir altyapı görevi görmektedir.

Bununla birlikte Tellor ekibinin, projenin kullanılabilirliğiyle ilgilenmediği görülüyor. Lookonchain'e göre, token'ın belirgin bir şekilde yükselip çakılması, Tellor ekibi tarafından yürütülen bir manipülasyon vakası olabilir.

Fiyatın yükselmeye başlamasından kısa bir süre sonra ekibin 2,4 milyon dolar TRB yatırdığı bildirildi. 

Bu nedenle ekibin, token'ları boşaltma ve perakende traderları zarara sokma işine karışmış olması muhtemeldir.

TRB'deki açık pozisyon 423,24 milyon dolara yükselmiştir. Açık pozisyon, vadeli işlemlerde bekleyen türev sözleşmelerin değeridir. Artan açık pozisyon, piyasaya yeni para girdiği anlamına gelir. Azalan açık pozisyon ise yatırımcıların pozisyonlarını kapattıklarını ve likiditelerini çektiklerini gösterir. Dolayısıyla 8 saatlik açık pozisyondaki artış, TRB sözleşmeleri açık olan bazı traderlar olduğunu göstermektedir.

Peki, bu traderlar hangi pozisyonları alıyor? İşte burada OI Ağırlıklı Fonlama Oranı devreye giriyor. Fonlama Oranı, traderların sahip olduğu duyarlılık hakkında fikir verir. Fonlama Oranı pozitifse traderlar yükseliş eğilimindedir ve çok sayıda uzun pozisyon açmışlardır. Fakat yazım sırasında TRB'nin Fonlama Oranı %-1,937'ye geriledi. Bu da piyasada kısa pozisyonların baskın olduğunu gösterdi. 

Kaynak: AMBCrypto

Bu Altcoin Yükselip Çakıldı! Piyasa Manipülasyonu Şüphesi Var içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar