Anasayfa Altcoin Bu Altcoinde Dev Güncelleme: Kullanıcı Gizliliği Böyle Artacak!

Bu Altcoinde Dev Güncelleme: Kullanıcı Gizliliği Böyle Artacak!

Altcoin

Solana'nın v1.16 güncellemesi kapsamında getirilen "Gizli Transferler" ile kullanıcı gizliliği artırılıyor.

Bu Altcoinde Dev Güncelleme: Kullanıcı Gizliliği Böyle Artacak!

Solana'nın en son güncellemesi olan 1.16 sürümü, "Gizli Transferler" denilen bir özelliği tanıttı. Bu geliştirme, SPL tokenlerinin şifrelenmiş işlemlerine izin vererek Solana blockchain'de kullanıcı gizliliği bakımından devrim yaratacak şekilde ayarlanmıştır. Dikkat çekici olan şey; bu özelliğin, kullanıcıların işlem tutarı gibi önemli işlem ayrıntılarını ifşa etmeden blockchain işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlamasıdır.

Yaklaşık on ay süren geliştirmenin ve blockchain güvenlik firması Halborn tarafından yapılan kapsamlı bir denetimin ardından Solana'nın 1.16 güncellemesi, kısa bir süre önce kayda değer bir şekilde bir doğrulayıcı kabulü elde etti. Bu önemli kilometre taşı, Solana ekosistemi için önemli bir başarı olarak nitelendirildi. 

Sürüm 1.16, gerçek dünya koşullarında kararlılığını sağlamak için ana ağ betasındaki gönüllü düğümlerin ve kanarya düğümlerin katılımı da dâhil olmak üzere sıkı testlerden geçti. Uç durumlarını ve yarış koşullarını yakalamak için birden fazla çalışma zamanı incelemesi kullanıldı ve Halborn, kapsamlı denetimler gerçekleştirdi.

Solana'nın v1.16 Güncellemesinde Sunulan Temel Özellikler

Bu güncellemenin temel özellikleri arasında sıfır bilgi kanıtlarını kullanarak kullanıcı gizliliğini artıran Gizli Transferler ve Twisted ElGamal Şifreleme yer alıyor. Ayrıca, sıfır bilgi desteğinde iyileştirmeler yapılarak sıfır bilgi hesaplamaları daha verimli hale getirilmiştir.

Doğrulayıcı geliştirmeleri arasında daha az RAM kullanımı, yeniden işlenmiş dedikodu çekme talepleri sistemi ve stake edilmiş doğrulayıcılar için daha hızlı kurtarma yer alıyor. Güncelleme, ayrıca yeniden boyutlandırılabilir hesaplar için destek sunarak kaynak tahsisinde daha fazla esneklik ve ağ bütünlüğünü geliştirmek için bir epoch hesapları hash'i sunuyor.

Solana Labs, sürekli ilerleme ve yenilikler vadeden daha küçük, daha sık sürümlere odaklanarak daha çevik bir sürüm döngüsüne geçiş yapıyor.

Bu Altcoinde Dev Güncelleme: Kullanıcı Gizliliği Böyle Artacak!

Bu güncellemenin öne çıkan özelliklerinden biri, Solana Program Kütüphanesi (SPL) tokenlerinin bakiyelerini ve işlem miktarlarını şifrelemek için sıfır bilgi kanıtlarını kullanan Gizli Transferler'dir. Bu, tam bir anonimlik hedeflemese de kullanıcı gizliliğini artırıyor.

Halborn Kurumsal Güvenlik Direktörü Piotr Cielas, bir e-postada şunları belirtti:

En önemli güncelleme, blockchain'e gelişmiş Sıfır Bilgi Kanıtı yetenekleri getiriyor. Solana, kanıt oluşturmayı ve doğrulama maliyetlerini önemli ölçüde azaltan ve Ethereum akıllı sözleşmeleriyle birlikte çalışabilen yüksek verimli bir eliptik eğriyi (BN-128) yerel olarak desteklemektedir.

Bazı yetki alanları, yerel düzenlemeler nedeniyle gizlilik coin'lerini delist ettiğinden yerel gizlilik özelliklerinin sunulmasının borsa listelemeleri üzerinde etkileri olabilir.

Bununla birlikte 1.16 sürüm güncellemesi; kullanıcı gizliliği, verimlilik ve ağ istikrarı açısından önemli bir sıçramayı temsil etmektedir. Daha sık güncelleme ve sürekli yenilik vaadiyle Solana'nın geleceği; geliştiriciler, yatırımcılar, doğrulayıcılar ve meraklılar için giderek daha umut verici görünüyor.

Kaynak: TronWeekly

Bu Altcoinde Dev Güncelleme: Kullanıcı Gizliliği Böyle Artacak! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik