Anasayfa Altcoin Bu Coin, İlk Çeyrekte Yüzde 70 Patladı! Çarpıcı Paylaşım Geldi...

Bu Coin, İlk Çeyrekte Yüzde 70 Patladı! Çarpıcı Paylaşım Geldi...

Altcoin

Cardano (ADA) fiyatı 2023 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık yüzde 70 artış gösterdi. Cardano kurucusu Hoskinson, projenin "özel" olduğuna dair bir paylaşım yaptı.

Bu Coin, İlk Çeyrekte Yüzde 70 Patladı! Çarpıcı Paylaşım Geldi...

Akıllı bir sözleşme platformu olan Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, blockchain'in oldukça özel olduğunu ve tasarım açısından iyi düşünülmüş olduğunu dile getirdi. 

Cardano hakkındaki düşüncelerini ifade etmekten asla çekinmeyen ve genellikle blockchain tasarımına övgüler yağdıran Hoskinson, 3 Nisan'da yaptığı bir paylaşımda, ağın staking modelinin mükemmel olduğunu ve iyi uygulanmış olduğunu belirtti. 

Söz konusu paylaşım, platformun yerel kripto para birimi olan ADA'nın 2022'nin en düşük seviyelerinden toparlanarak 2023'ün ilk çeyreğinde yaklaşık yüzde 70 oranında artış göstermesinin ardından geldi.

ADA fiyatı önceki işlem haftasında yüzde 14 artışla 0,40 dolardan işlem görürken son 24 saatte istikrarını sürdürüyor. ADA, piyasa değeri bakımından 7'nci sırada yer alıyor. 

Cardano'nun Ethereum'dan Farkı Ne?

Bu Coin, İlk Çeyrekte Yüzde 70 Patladı! Çarpıcı Paylaşım Geldi...

Kurucu, Cardano'yu paralel bir akıllı sözleşme platformu olan Ethereum ile açıkça karşılaştırdı ve iki ağın staking cüzdanları arasındaki büyük farkı gösterdi.

Cardano gibi Ethereum da bir hisse kanıtı (PoS) platformudur. İşlemleri onaylamak ve ağı merkeziyetsiz bir şekilde tutmak için doğrulayıcılar topluluğuna güvenir.

Bununla birlikte Cardano en başından bir staking platformu olarak başlatılmış olsa da Ethereum, ağ güvenliği için madencilere dayanan bir iş kanıtı blockchain'ini yıllarca çalıştırdıktan sonra hisse kanıtı denilen konsensüs modeline geçti.

Ethereum ve Cardano arasındaki temel fark, Cardano'nun farklı bir mimariye dayanmasıdır. Cardano'da staking yapanlar, eş zamanlı olarak ödüller kazanırken ilk stake havuzu teklifleri (ISPO'lar) gibi etkinliklere katılmaya devam edebilirler.

ADA staking'in bu gözetim dışı doğası, ilk hamle avantajı ile birleştiğinde Cardano'yu Ethereum'a kıyasla stake edilen cüzdan sayısı bakımından öne geçiriyor.

ADASTAT'a göre; 3 Nisan 2023 itibarıyla 2.900'den fazla stake havuzu operatörü yani stake eden doğrulayıcı bulunuyor. Bunun dışında 1.271.709 eşsiz delegatör var.

Bu, Ethereum'un hisse kanıtı sistemine geçmesinden sonra bile Cardano ağının üstün topluluk katılımına ve merkeziyetsizliğine işaret eden bir istatistik.

Ethereum'un Shanghai Yükseltmesi ile Ne Amaçlanıyor?

Bu Coin, İlk Çeyrekte Yüzde 70 Patladı! Çarpıcı Paylaşım Geldi...

Zincir üstü verilere göre 2023'ün ilk çeyreğinde, Ethereum üzerinde en az 32 ETH stake eden 66.900'den fazla yeni doğrulayıcı buluyor.

Ethereum, Shanghai yükseltmesini Nisan 2023'ün ortasında etkinleştirmeyi planlıyor. Bu yükseltmenin amacı, ETH stake edenlerin coinlerini ilk kilitlemelerinin ardından iki yıldan fazla bir süre içerisinde Beacon Chain'den paralarını çekmelerine izin vermektir. 

Bu yükseltme, ETH fiyatlarını ve Ethereum doğrulayıcı sayısını altüst edebilir. Yine de bunun Ethereum'un merkeziyetsizliğini etkileyip etkilemeyeceği henüz bilinmiyor. DeFiLlama verilerinin gösterdiği gibi, bu yükseltme öncesinde Lido DAO gibi likidite staking protokolleri milyarlarca dolarlık varlığı yönetiyor.

Kaynak: NewsBTC

Bu Coin, İlk Çeyrekte Yüzde 70 Patladı! Çarpıcı Paylaşım Geldi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik