Anasayfa Sektörel Bu Ülkede Flaş Hamle! Merkez Bankası Kripto Yasağını Kaldırdı

Bu Ülkede Flaş Hamle! Merkez Bankası Kripto Yasağını Kaldırdı

Sektörel

Nijerya Merkez Bankası, kripto para yasağını kaldırdı ve yeni yönergeler yayınladı.

Bu Ülkede Flaş Hamle! Merkez Bankası Kripto Yasağını Kaldırdı

Nijerya Merkez Bankası (CBN), ülkedeki tüm banka ve finans kuruluşlarına (OFI) sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP'ler) hakkında yönergeler içeren bir genelge yayınladı. CBN Mali Politika ve Düzenleme Departmanı Direktörü Haruna Mustapha tarafından imzalanan genelge, CBN'nin kripto para işlemlerini kısıtlayan orijinal pozisyonundan bir değişime işaret etti.

CBN'nin yeni yönergeleri, dünya genelindeki mevcut eğilimleri gerekçe göstererek bankaların ve OFI'lerin kripto para kullanıcılarına hizmet sunmasına izin veriyor. Genelgenin bir bölümünde, şu ifadeler yer aldı:

Küresel olarak mevcut eğilimler, kripto para birimlerini ve kripto varlıkları içeren sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP'ler) hizmetlerini düzenleme ihtiyacı olduğunu göstermiştir.

Nijerya, Kripto için Yeni Bir Rota Belirledi

Bu Ülkede Flaş Hamle! Merkez Bankası Kripto Yasağını Kaldırdı

Şubat 2021'de CBN, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının kripto para hizmet sağlayıcıları için hesap açmasını kısıtlayan bir genelge yayınlamıştı. Düzenleyici kurum, kara para aklama ve terörizmin finansmanı risklerini, operasyonlarının doğasında bulunan güvenlik açıklarını ve düzenleme ve tüketici koruma önlemlerinin yokluğunu gerekçe göstermişti.

Son genelge ile CBN, Nijerya'daki VASP'lerle bankacılık ilişkileri konusunda düzenleyici yetkisi altındaki finansal kuruluşlar için kılavuz ilkeler sunuyor. CBN, ayrıca yeni yönergelerin, konuyla ilgili 2017 ve 2021 tarihli önceki genelgelerinin yerini aldığını belirtti. Bununla birlikte düzenleyici kurum, ülke içindeki bankaların ve finans kuruluşlarının kendi hesaplarında sanal para birimlerini tutamayacağı, bunların ticaretini yapamayacağı veya bunlarla işlem yapamayacağı konusunda uyardı.

Nijerya düzenleyicisinden gelen son gelişme, kripto kullanıcıları arasında heyecan yarattı. X kullanıcılarından biri, CBN'nin kripto için yeni bir rota belirlediğini söyledi. Kullanıcı; bunun, geleneksel bankacılığın kripto alanıyla buluştuğu, güvenli ve düzenlenmiş dijital varlık hizmetlerinin önünü açtığı finans alanında yeniliğe doğru önemli bir değişime işaret ettiğini belirtti.

Bu Ülkede Flaş Hamle! Merkez Bankası Kripto Yasağını Kaldırdı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
En İyi ve Güvenilir Kripto Para Borsası Hangisi?
Rehber Hüseyin Özlan
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik