Anasayfa Sektörel Bu Yıl DeFi'ye Geçiş Yaparak Bankasız Olabilir Misiniz?

Bu Yıl DeFi'ye Geçiş Yaparak Bankasız Olabilir Misiniz?

Sektörel

2023 yılında DeFi'ye geçiş yaparak finansal durumunuzun kontrolünü geri alabilir misiniz? Yani "bankasız" olabilmeniz mümkün mü? İşte ayrıntılar...

Bu Yıl DeFi'ye Geçiş Yaparak Bankasız Olabilir Misiniz?

Kripto para biriminin faydalarından biri, tamamen yeni bir finansal sistemin temelini atmasıdır. Bitcoin 2009'da piyasaya sürüldüğünde dünyanın ilk aracısız para birimini sunmuştu. Kripto yaygınlaştıkça ve merkeziyetsiz finans (DeFi) sahneye çıktıkça her şey değişti.

DeFi, kullanıcıların hem borç vermek ve borç almak hem de sigorta ve türevler gibi finansal ürünlere katılmak için blockchain teknolojisinden yararlanmalarına izin verdi. Aynı zamanda dünya çapında bankacılık hizmetlerini kullanmayan milyonlarca insan için finansı kullanılabilir hale getirdi. 

Teorik olarak DeFi, dünyayı paralel bir finansal sisteme açtı. Bu, finansal faaliyetlerinizin çoğunu yürütmek için geleneksel bir bankaya ihtiyaç duymadığınız bir yer. 

DeFi ile Bankasız Olmak

Bu Yıl DeFi'ye Geçiş Yaparak Bankasız Olabilir Misiniz?

"Bankasız olmak" terimi, geleneksel bankacılık sistemine bağımlılığı azaltmayı amaçlayan bir felsefeyi ifade ediyor. Bu felsefenin destekçileri, bankasız kalarak finansal durumunuzun kontrolünü geri alabileceğinizi söylüyor. Geleneksel bankacılık sistemini eleştirenlerin çoğu, bunun çok güçlü olduğunu savunuyor. Bankasız olmak, bu gücü geri almanın ve gözetimden kaçınmanın bir yoludur.

Koii Labs CEO'su ve Koii Network'ün Baş Mimarı Al Morris, konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

Kripto ve DeFi ile bankasız olmak giderek daha çekici hale geliyor. Özellikle merkezi finans ve büyük teknolojinin yol açtığı sorunların çoğunu fark edenler için.

Piyasa olgunlaştıkça ve on-ramp ve off-ramp daha erişilebilir hale geldikçe geleneksel finanstan kaçınmanın zorlukları giderek azalıyor.

Sektördeki kaynaklara, rehberliğe ve güvenilir ortaklara ulaşmak, TradFi'yi terk etmek isteyen yatırımcılar için beş yıl öncesine göre çok daha kolay.

TradFi piyasasının çok belirsiz olduğu, enflasyonun yükseldiği ve bankaların başarısız olduğu bir zamanda DeFi ürünlerinin statükoya güvenilir bir alternatif olarak ortaya çıkması için bir fırsat penceresi var.

Gizlilik ve Egemenlik

Gizlilik ve finansal egemenlik, DeFi'nin TradFi'ye göre özellikle çekici avantajlarıdır. 2022'de yapılan bir ankette, Amerikalıların yüzde 93'ü kişisel verilerine kimlerin erişebileceğini kontrol edebilmenin önemli olduğunu düşündü. Mahremiyetleri konusunda endişelenen bireylerin yüzde 61'i 45 yaşın altındadır.

Morris, "Bankasız bir yaşam tarzını benimsemek, bireylerin geleneksel finansın dayattığı mahremiyet sınırlamalarından kurtulmalarına imkân tanırken gizlilik ihlâllerini veya istilacı izleme riskini azaltır. DeFi platformları, geleneksel muadillerine göre daha yüksek getiri ve daha fazla esneklik potansiyeline sahip yenilikçi finansal ürün ve hizmetlere erişim sunuyor." dedi. 

Morris, kripto ekosistemi daha da geliştikçe ve düzenleyici çerçeveler daha net hale geldikçe daha fazla insanın, özellikle de büyük teknolojiye ve itibari para birimlerine şüpheyle yaklaşanların DeFi'yi keşfedeceğine inanıyor.

Yüzde 100 Bankasız Olmak Zor

Bu Yıl DeFi'ye Geçiş Yaparak Bankasız Olabilir Misiniz?

Geleneksel finansal sistemden tamamen kopabileceğiniz fikrine herkes olumlu bakmıyor. Web3 danışmanlık ajansı Cassiopeia'nın CEO'su Stefania Barbaglio, şunları söyledi:

Bugün yüzde 100 bankasız olmak imkansız. Belki de durum, bir başbakanın ve hükûmetin Bitcoin'in benimsenmesini desteklediği büyük ölçüde El Salvador'da farklıdır.

Fakat İngiltere gibi diğer ülkelerde asıl zorluk Defi ve Tradfi arasındaki köprüyü korumaktır. Bankaların çoğu kriptoyu sevmiyor. Bu bankalar, bir kripto platformuna yönelik işleminizi bloke etmeyi seçebilir veya hatta sanki saklanacak bir şey varmış gibi işlemlerin ardındaki nedenleri sorgulamaya ve araştırmaya başlayabilir.

Bir de basit bir karmaşıklık meselesi var. Average Joe için DeFi dünyası aşılmaz. Cüzdanlar ve borsalarla uğraşmaya alışkın olan kripto yerlileri bile DeFi hakkında bilgi edinmeyi zor bulabilir. Popülaritesi, kripto piyasalarıyla dalgalanabilir. DefiLlama'ya göre merkeziyetsiz finansta kilitli toplam değer (TVL) 2021'in sonlarında zirve yaptı. (Kripto piyasalarının zirve yaptığı sıralarda.)

Ayrıca bu, geleneksel sistemden daha savunmasızdır. Birçok uzman; geçen ay USD Coin'in sabitliğini kaybetmesinin, DeFi'yi tamamen yok etmekle tehdit ettiğinden korkuyordu. Şu anda sistem, sistemik şokları kaldıramayacak kadar kırılgan ve merkezi.

Barbaglio, daha iyimser bir tavırla şöyle bir açıklamada bulundu: 

Kripto piyasası basitçe daha verimli. Bu nedenle geleneksel bankacılık sistemlerinden çok sayıda dönüşüm gerçekleştiriyor ve anaakım haline geliyor. On-ramp ve off-ramp bir kripto köprüsü sağlayan kripto dostu bankalar var ki bu süper.

Fakat tamamen bankasız olmanın kolay olmadığı da bir gerçektir. Özellikle çoğu perakendeci kriptoyu kabul etmediği için.

Henüz Tesco'ya gidip alışverişinizin ödemesini doğrudan bir MetaMask cüzdanı ile yapamazsınız.

Dünyanın neresinde olduğunuza bağlı olarak bunu Coinbase kartıyla yapabilirsiniz ancak ücretler çok yüksek ve hiçbir anlam ifade etmiyor.

Eski bir genç model moda tutkunu olarak Balenciaga, Gucci ve Farfetch'in kripto kabul ettiğini duyduğuma sevindim. Daha fazlası onların örneğini takip etmelidir.

Kaynak: BeInCrypto

Bu Yıl DeFi'ye Geçiş Yaparak Bankasız Olabilir Misiniz? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik