Çalınan bisikletler için Blockchain’li çözüm

2 Dakikada Okunabilir


Forbes, IBM Benelux’un (Belçika-Hollanda-Lüksemburg), nüfusun  %84’ünün bir ya da daha fazla bisiklete sahip olduğu Hollanda’da bisiklet hırsızlığına karşı mücadeleye yardımcı olmak için Blockchain teknolojisine yöneldiğini bildirdi.

Dünyada bisiklet hırsızlıkları sadece gasp veya çalıp satma sonrasında para kazanma için yapılmıyor. Sadece eğlence amaçlı olarak bazı zengin ülkelerde bisiklet çalınma olayları sık sık yaşanabiliyor. Bu olayların engellenmesi için devletler ve yerel güvenlikler arasında sürekli bir temas var ancak bunlar hiçbir şekilde başarılı bir sonuç alamıyor. Dünyada bisiklet kullanımı Türkiye’de çok az olmasına rağmen birçok gelişmiş AB üyesi ülkede ve ABD’de son derece fazla ve bu sayının sürekli olarak artış eğiliminde olduğu, araba yerine bisiklet kullanan kişilerin sayısında büyük bir artış olduğu biliniyor. Bisiklet kullanımının artmasının arkasında yatan en büyük sebep ise bu ülkelerde bisiklet için ayrılan yolların sayısının çok fazla olması, kolay ve güvenli olması, spor amaçlı olarak bisiklet ve scooter gibi ürünlerin kullanılması bulunuyor.

Blockchain ve hırsızlık

Hollanda’da, insanlardan daha fazla bisiklet var. Ve 13,5 milyon bisikletlinin 17 milyonluk nüfusu olduğu için, 2017 rakamlarına göre, yolda 22 milyondan fazla bisikletin bulunması şaşırtıcı değil.

IBM, oldukça fazla araştırma yaptı ve bisikletlerin Batı Avrupa’da önemli olduğu sonucuna vardı, ancak hırsızlıktan korunma ile gelen hantal bir süreç var olduğu ve bu süreci iyileştirmenin kendisinden ve Blockchain bazlı çalışmalardan geçtiğini de anladı. Küresel teknoloji devi şimdi blok zincirinde, yeni gizli ve güvenilir bir takım testler yapmak için çalışmalar düzenleyecek ve bu çalışmalarda Blockchain teknolojisinden en fazla verim ve iyi ve hızlı sonucu almaya çalışacak.

Taşıt düzenleme ve Hollanda Araç Kurumu (RDW) giriş sorumlusu Gerard Doll, Forbes’e dergisine yaptığı ülke hakkında olan açıklamasında, sigorta şirketlerine ve yaptırımlara çözüm olarak blok zinciri üzerine nasıl araştırmalar olduğu ve neler yapılabilecek olduğu konusunda bilgi verdi:

İKİ YIL ÖNCE BLOCKCHAİN’E BAKMAYA BAŞLADIK VE OLDUKÇA FAZLA SAYIDA PARTİNİN KATILDIĞI BAŞKA BİR KAYIT FORMU YAPMAMIZ İÇİN MÜKEMMEL BİR ÇÖZÜM GİBİYDİ VE SİZ DE DAHİL OLAN TÜM TARAFLAR ARASINDA GÜVEN OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ, BU SÜRECE KATKILI OLDUĞUNUZU GÖRÜYORUZ.

Avrupa’daki IBM Blok Zinciri Lideri Louis de Bruin, polis, mal sahipleri ve sigorta arasındaki çoklu ve karmaşık bilgi alışverişinin çok zahmetli bir süreç olduğunu, ancak blok zinciri platformunun tüm bunları değiştirebileceğini söyledi:

BİSİKLET ÇALINMALARINI ENGELLEMEK İÇİN BLOK ZİNCİRİ ÇALIŞMALARI STRESLİ SÜRECİ VE ZAHMETLİ SÜRECİ SONLANDIRIR. ÇALINAN BİSİKLET VE MAL SAHİBİ HAKKINDAKİ TÜM BİLGİLER BLOK ZİNCİRİNE KAYDEDİLİR VE TÜM TARAFLARIN DOĞRU ANDA ERİŞMELERİ İÇİN HAZIR OLUR. BİSİKLET SAHİBİ İLE BLOK ZİNCİRİNDE YETKİ SAHİBİ OLAN SİGORTA ŞİRKETİ ARASINDA HEMEN BİR ÇALIŞMA BAŞLATILIR VE KISA SÜRE İÇERİSİNDE SONUÇ ALINIR. ÇALINAN BİR BİSİKLET İÇİN BİR İDDİA VAR İSE HEMEN ÖNLEM ALINIR.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
322
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
322
Şaşkın
Lol Lol
40
Lol
Harika Harika
322
Harika
Korkunç Korkunç
282
Korkunç
Soner Özcan
26 yaşındayım ve hala üniversite eğitimime devam ediyor. Geleceği değiştirmesini beklediğimiz kripto paralar hakkında hem kendimi, hem koinbox.net okuyucularını bilgilendirmek ve doğru haberler sunmak için editörlük yapıyorum.
error: Kopyalama Engellendi!