Anasayfa Rehber Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Rehber

ADA tokenlerinizi güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz Daedalus cüzdan nasıl indirilir ve kullanılır? İşte merak edilen tüm ayrıntılar...

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Daedalus cüzdanı, ADA tokenlerini saklamak için kullanılan tam düğümlü bir masaüstü cüzdanıdır. Açık kaynaklı olan cüzdanın kullanımı ücretsizdir.  

Daedalus, tam bir Cardano düğümü sağlar yani doğrulanmış blokların ve işlemlerin hepsi ile birlikte tüm blockchain geçmişi saklanır ve dâhil edilir.  

Gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olan cüzdanda bütün eylemleriniz, yüksek teknoloji özelliklerinin kullanımı ile korunur.  

Bu rehberimizde ADA tokenlerinizi güvenli ve verimli bir şekilde yönetebilmeniz için cüzdanı indirme ve kullanma sürecine yer vereceğiz.

Güvenilir Bir Web Sitesini Ziyaret Edin

İlk olarak Cardano resmî web sitesini ziyaret edebilir ve sayfanın en üst kısmında yer alan "Individuals" sekmesine gidip buradan "Daedalus Wallet" seçeneğine tıklayabilirsiniz. İkinci bir seçenek olarak da doğrudan Daedalus resmî web sitesini ziyaret ederek işe koyulabilirsiniz.  

İndirme işlemi için güvenilir bir kaynağı tercih etmeniz halinde gerçek yazılımı edinebilirsiniz. Bu sayede sahte uygulamalardan ya da muhtemel dolandırıcılıklardan uzak durabilirsiniz.  

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

İşletim Sisteminizi Seçin

Daedalus; Mac, Linux ya da Windows bilgisayara indirilebilen bir yazılım cüzdanıdır. Cüzdanın resmî web sitesini açtığınız zaman karşınıza yeşil bir "Download" butonu çıkacak.  

Butona tıkladıktan sonra MacOS Big Sur, MacOS Monterey (64-bit), Linux OS (64-bit) ya da Windows 11, Windows 10 (64-bit) işletim sistemlerinden size uygun olana tıklayın. Yükleyiciyi indirin ve bir sonraki aşama olan kurulum için hazırlanın.  

Çoğu kripto para cüzdanından farklı olarak özellikle Cardano blockchain'indeki varlıkların kullanımına yönelik tam düğümlü hiyerarşik deterministik bir wallet olan Daedalus'un mobil (Android/iOS) sürümü bulunmuyor.  

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Kurulum Sürecini Gerçekleştirin

Yükleyiciyi indirme işlemini tamamladıktan sonra indirilen dosyayı bulmanız ve açmak için çift tıklamanız gerekiyor. Yükleyicinin başlaması üzerine tercih ettiğiniz dil ve sayı/tarih/saat formatı gibi bazı temel bilgileri doldurun. Devam etmek için "Continue" butonuna tıklayın.

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Şimdi size bir lisans sözleşmesi sunulacak. Söz konusu sözleşmeyi baştan sona okuyun ve hüküm ve koşulları kabul etmek için "I Agree" onay kutusunu seçip "Continue" butonuna tıklayın.  

Cüzdanı kurmak istediğiniz hedef klasörü seçin. Varsayılan konumu ya da özel bir konumu seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra "Install" butonuna tıklayın. Yükleyici, kurulum sürecini başlatacak. Bu durumda sizden bilgisayarınızın yönetici şifresini girmeniz talep edilebilir.

Son olarak masaüstü kısayolu oluşturabilir ve kurulum işlemini tamamlamak amacıyla "Finish" butonuna tıklayabilirsiniz.  

Yeni Cüzdan Oluşturun

Uygulamayı başlattıktan sonra "Create New Wallet" (Yeni Cüzdan Oluştur) "Import Wallet" (Cüzdanı İçe Aktar), "Pair" (Eşleştir) ya da "Restore" (Geri Yükle) seçenekleri ile karşılaşacaksınız.  

"Create New Wallet" seçeneğine tıklayın ve bir cüzdan adı girin. Güçlü ve benzersiz bir şifre belirleyin. Şirenin en az 7 karakter uzunluğunda olması ve en az bir büyük harf, bir küçük harf ve bir sayıdan oluşması gerekiyor.  

ADA varlıklarınıza erişmek için gerekli olacağından bu şifreyi güvenli bir şekilde saklamanız önem arz ediyor. Şifreyi girdikten sonra aşağıdaki "Create Personal Wallet" butonuna basın.  

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Kurtarma İfadenizi Güvenli Bir Şekilde Saklayın

Son olarak size rastgele oluşturulmuş 24 kelimelik bir cüzdan kurtarma ifadesi sağlanacak. Bu ifadeyi kopyalayarak cüzdanı etkinleştirebilirsiniz. Bilgisayarınızın bozulması ya da kaybolması halinde kripto paranızı farklı bir cihazda kurtarmanın tek yolu bu ifade olacaktır.  

Cüzdan için yedek işlevi gördüğünden kurtarma ifadesini güvenli bir yerde saklamanız gerekiyor. Şifreye ve kurtarma ifadesine erişimi kaybetmeniz, bütün ADA varlıklarınıza erişimi kaybetmeniz anlamına gelecektir.  

Kurtarma ifadesini bir yere not edin. Asla hacker'ların erişebileceği bir yerde çevrim içi olarak saklamayın. Birçok kullanıcı kurtarma ifadesini bir kağıda yazıp güvenli bir yerde saklıyor ancak ekstra güvenlik için ateşe dayanıklı ve su geçirmez bir koruyucu kullanabilirsiniz. Kurtarma ifadesini yedekledikten sonra cüzdanınızı finanse edip kullanmaya başlayabilirsiniz.  

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Blockchain ile Senkronize Edin

Daedalus, tam düğümlü olduğu için Cardano blockchain ile senkronize olmasına izin verin. Bunun biraz zaman alabileceğini söyleyebiliriz ancak yalnızca arkanıza yaslanıp beklemeniz yeterli olacaktır.  

Tümüyle senkronize edilmiş bir Daedalus, tokenleriniz ile ilgili doğru ve güncel bilgiler sağlayacaktır. Bu nedenle sabırlı olmanızda fayda var.

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Varlıklarınızı Yönetmeye Başlayın

Senkronizasyon işleminin tamamlanmasının ardından Cardano (ADA) tokenlerinizi göndermek, almak ve yönetmek amacıyla cüzdanı kullanabilirsiniz.  

Token göndermek için ilk olarak varlıklarınızı hangi cüzdandan göndermek istediğinizi seçin. "Send" seçeneğine tıklayın, alıcının adresini girin ve transfer etmek istediğiniz tutarı girin.  

"Next" seçeneğine tıklayın ve onay için gönderici şifrenizi yazın. Özet sekmesinde yer alan işlem kaydındaki yeşil işareti gördüğünüzde işlemin tamamlandığını anlayacaksınız.

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Token almak için ise yeni bir adres oluşturabilirsiniz. Bunun için "Generate New Address" seçeneğine tıklayın. Daha sonra şifrenizi girin. Yeni adresiniz, mevcut adreslerle beraber listede gösterilecek. "Receive" seçeneğine tıklayın.  

Tokenleri hangi adrese almak istiyorsanız o adresi kopyalayın ve panoya yapıştırın. Söz konusu adresi size kripto para gönderecek olan kişi ile paylaşın. Bir cüzdandan diğerine kripto para göndermek için kendiniz de bu adresi kullanabilirsiniz.  

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır?

Daedalus, varlıklarınızı yönetebilmeniz için güvenli ve kullanıcı dostu bir platform sunarak bireysel varlıklarınız üzerinde kontrol sahibi olmanızı ve gelişen ekosisteme dâhil olmanızı sağlıyor. Cüzdanı indirmek ve kullanmak için yukarıda yer alan adımları takip ederek blockchain teknolojisinin ve merkeziyetsiz finansın gücünden faydalanabilir ve yatırım yolculuğunun bir parçası haline gelebilirsiniz.  

Cardano Daedalus Cüzdan: Nasıl İndirilir ve Kullanılır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)