Anasayfa Sektörel CBDC Yolunda Önemli Adım: Geliştirme Kurumu Oluşturuldu!

CBDC Yolunda Önemli Adım: Geliştirme Kurumu Oluşturuldu!

Sektörel

Kazakistan Ulusal Bankası (NBK), ülkede CBDC gelişiminden sorumlu olacak yeni bir yerel kurumu hayata geçirdi.

CBDC Yolunda Önemli Adım: Geliştirme Kurumu Oluşturuldu!

Kazakistan Ulusal Bankası (NBK) tarafından ülkede CBDC gelişiminden sorumlu olacak yeni bir yerel kurumun oluşturulduğu bildirildi. 

Resmî bir basın açıklamasına göre; yeni kurum, Ulusal Ödeme Kurumu olarak adlandırılacak. Yeni kurumun birincil sorumluluğu para transferleri, dijital kimlik ve bankalar arası takas hizmetleri de dâhil olmak üzere ulusal ödeme sistemini kontrol etmek olacak.

Yerel CBDC'yi (dijital tenge) geliştirme girişimi, 2023'ün başında başladı. Dijital tenge'nin 2025'te piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Ülkedeki CDBC gelişimi, şu anda gerçek şirketler ve tüketicilerle pilot aşamadadır. Binance, dijital para biriminin geliştirilmesi için Kazakistan ile ortaklık kurdu.

CBDC Yolunda Önemli Adım: Geliştirme Kurumu Oluşturuldu!

Kazakistan, Kripto Dostu Bir Ülke Olarak Kabul Ediliyor

Kripto madenciliği ile ilgili son sorunlara rağmen Kazakistan, genel olarak kripto dostu bir destinasyon olarak görülüyor. Kazakistan, kripto para birimlerini hızla benimseyen gelişen bir pazar olan Bağımsız Devletler Topluluğu'na önemli bir erişim noktasıdır.

Son zamanlarda hacim bakımından dünya çapında ikinci en büyük kripto para türev borsası olan Bybit'e, bir dizi kripto hizmeti sunması için Kazakistan Astana Finansal Hizmetler Otoritesi (AFSA) tarafından prensip onayı verildi.

Üstelik Binance, yakında Kazakistan'daki kullanıcılarına itibari para yatırma ve çekme, kripto saklama, takas ve dönüştürme gibi hizmetler de sunacak. "Bank Freedom Finance Kazakhstan" JSC , ülkedeki kullanıcıların Binance hesaplarına itibari para aktarmalarına imkân tanıyan bankacılık hizmetleri sunacak.

CBDC Yolunda Önemli Adım: Geliştirme Kurumu Oluşturuldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik