Anasayfa Rehber Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Celsius nedir? CEL nedir? Projenin çalışma sistemi, kurucuları ve avantajları nelerdir? Ayrıntılar burada...

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

Celsius Network, dünyanın dört bir yanında bulunan merkeziyetsiz finans (DeFi) kullanıcılarına yönelik eşler arası kredi hizmetleri sunan bir platform olmuştur. 1,7 milyon kullanıcıya sahip olan platform, 25 milyon dolarlık yönetilen varlığı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Ne yazık ki piyasada mevcut olan kötü şartların düzelmemesinden dolayı kripto kredi şirketinin bilançosunda 2,85 milyon dolarlık bir açık ortaya çıkmıştır.  

2022 yılının Haziran ayında Celsius yatırımcıları için işler kötüye gitmeye başlamıştır. Piyasa Mayıs ayında yaşanan çöküşün etkilerini hissederken giderek daha fazla sayıda yatırımcı, paralarını platformdan çekmeye çalışmıştır. Bu da şirketin 13 Haziran'da para çekme ve transfer işlemlerini iptal etmesine neden olmuştur. Söz konusu gelişme, yatırım yapan kişileri korkutmuştur.  

Platformun paylaştığı bir Medium gönderisinde, varlıkları korumak için hamlelerde bulunulurken likiditeye istikrar kazandırmak amacıyla para çekme ve transfer işlemlerinin belirsiz bir süre için durdurulmasına yönelik karar alındığı ifade edilmiştir. Bunun üzerine fonlarını kaybedebileceklerini düşünen kullanıcılar tepki göstermişlerdir.  

Konu ile ilgili yapılan açıklamada sonra hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten bazı kullanıcılar, fonlarına erişimlerini kaybetmekten ve likidite endişeleri yaşamaktan yakınmışlardır. Bu yüzden hem kullanıcıların kısa vadeli güveni hem de fiyat çökmüştür. Celsius, Temmuz ayında New York eyalet mahkemesinde Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmuştur.

İflas davası kapsamında Celsius kullanıcılarına ait olan 4,2 milyar dolar değerindeki kripto paranın şirkete ait olduğuna karar verilmiş, böylece şirketin fonları dilediği gibi kullanabilmesinin önü açılmıştır. 4,2 milyar dolar değerindeki varlığın aslında 600 bin "Earn" kullanıcısına ait olduğu biliniyor.

"Earn" programı, ilk başta kullanıcıların kripto para mevduatları üzerinden faiz elde etmelerine olanak sağlamıştır. Konu ile ilgili verilen mahkeme kararında; "Earn" hesaplarına yatırılan kripto varlıkların, şirketin varlıkları haline geldiği ifade edilmiştir. Şimdi yazımızda CEL nedir? sorusuna yanıt arayacağız.  

Celsius Network Nedir?

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

Celsius Network CEL, kullanıcıların kripto para borç almalarına ve borç vermelerine imkân tanıyan bir eşler arası kredi platformudur. 2017 yılında Londra'da kurulan Celsius Network CEL, kripto para birimi kullanıcıları için DeFi finansmanına yönelik tek durak noktası olarak hayata geçirilmiştir. 

Platform, üç kritik aktöre sahip olmuştur:

  • Borç Verenler: Hesap bakiyeleri üzerinden faiz elde eden mevduat sahipleridir.  
  • Borç Alanlar: Marj ile ticaret yapan ve kaldıraçlı kısa ya da uzun pozisyonlara girmek isteyen traderlardır.  
  • Alım Satım Platformu: İşlemleri kolaylaştıran, riski takip eden ve işlem ücretlerini ortaya koyan platformdur.  

Ekosistem, iki temel sütun tarafından desteklenmiştir: Birincisi cüzdan iken ikincisi ise Celsius Coin olmuştur.  

  • Cüzdan: Kullanıcıların, dijital varlıklarını krediler için teminat olarak kullanmalarına ve mevduatlarından faiz elde etmek amacıyla dijital varlıklarını borç vermelerine imkân tanıyan bir cüzdandır.  
  • Celsius Coin: Ekosistem için bir utility token olarak karşımıza çıkıyor. Peki, CEL nedir?

CEL Coin Nedir?

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

CEL Coin, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Kullanıcıların, bu varlık aracılığıyla ağın özellikleri ile etkileşimde bulunmaları amaçlanmıştır. Kripto para borç alanlar için bir ücret olarak kullanılması ve kripto para borç verenlere faiz olarak verilmesi gibi kullanım alanlarına sahiptir.  

Celsius'un arkasındaki ERC 20 token; kredilerde indirim sağlamak, daha yüksek faiz oranları kazanmak ve ödül oluşturmak için kullanılmıştır. Yatırım yapan kişi ne kadar fazla coin tutarsa söz konusu ödüllerin o kadar büyük olması amaçlanmıştır.  

Dijital para birimi; yazının hazırlandığı sırada borsa olarak Uniswap, Bittrex, Bancor Network, OKX, Gate.io, Bybit ve Huobi gibi platformlarda işlem görmektedir. CEL nedir? sorusunun yanıtı özetle bu şekildedir.

Teminat olarak kripto para birimlerinin kullanımı ile dolar kredilerinin düzenlenmesi ve söz konusu krediler için indirimli bir oranda faiz ödeme imkânının yaratılması kayda değer bir özellik olmuştur.  

Kripto para sahiplerinin, borç verdikleri kripto varlıkları Celsius Network CEL üzerinde taşıyarak yüzde 9'a kadar faiz elde edebilmeleri gerekiyordu. Ekip; bir günlük sözleşmelerden bir yıllık sözleşmelere kadar değişen, rekabetçi faiz oranlarında çok çeşitli finansal çözümler sunmayı hedeflediğini bildirmiştir.  

Bunun dışında Celsius kredi koruma havuzunun, kripto para borç veren kullanıcıları koruması gerekiyordu. Söz konusu havuz, temerrüde uğramış kredilerin ya da çalınan kripto para biriminin anında geri ödenmesini hedeflemiştir.  

CEL Coin Kime Aittir?

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

CEL nedir? sorusuna yanıt ararken projenin kurucularına da yer vermekte fayda olacaktır. Celsius Network CEL kurucuları Alex Mashinsky ve Daniel Leon olarak biliniyor.  

Mashinsky ve LEO; piyasa ulaşılmazlığını azaltmaya katkıda bulunması, bankaları kredi denkleminden çıkarması ve kullanıcıların kredi geçmişlerinden bağımsız bir şekilde varlıklarına erişebilmelerini sağlaması için söz konusu platformu hayata geçirmiştir.  

Mashinsky, "CEO olarak devam eden rolümün giderek daha fazla endişe verici bir hale gelmesinden üzüntü duyuyorum. Topluluk üyelerimizin karşılaştığı zorlu finansal koşullar için çok üzgünüm." diyerek 27 Eylül 2022 tarihinde CEO'luk görevinden istifa etmiştir.

4 Ekim 2022 tarihinde ise Leon, iflas etmiş olan şirketin stratejilerden sorumlu üst yöneticisi olarak görevinden ayrılmıştır.  

CEL Coin Avantajları Nelerdir?

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır?

Varlığın kullanıcıları bazı avantajlar elde etmiştir. Söz konusu kullanıcılar; özellikle krediler ve daha düşük kredi oranlarının yanı sıra daha yüksek kazanç oranları, daha iyi coin kredi oranları ve platformun premium desteğine erişim doğrultusunda öncelik kazanmışlardır.  

Celsius Network CEL, DeFi kredi alanına bazı önemli avantajlar sunmuştur. Bunlar arasında ağın güvence seçenekleri bakımından oldukça esnek olması, kullanıcıların bir krediyi güvenceye almak amacıyla 40'ın üstünde seçenek arasında tercih yapabilmeleri, kullanıcıların kripto varlıklarını satmak yerine bu varlıkları finansman sağlamak üzere kullanabilmeleri ve kredilerini geri ödeyenlere güvencelerinin iade edilmesi yer almıştır.    

Celsius (CEL) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)