Anasayfa Sektörel Çevrim Dışı Ödemede Devrim: Çin, Dijital Yuan Projesini Başlattı!

Çevrim Dışı Ödemede Devrim: Çin, Dijital Yuan Projesini Başlattı!

Sektörel

Çin, dijital para birimi dijital yuanın piyasaya sürülmesini hızla takip ediyor ve CBDC için yeni projesini başlattı...

Çevrim Dışı Ödemede Devrim: Çin, Dijital Yuan Projesini Başlattı!

Bank of China, SIM kartlar aracılığıyla dijital yuan için çevrim dışı işlemlere olanak sağlamak için ülkenin en büyük telekom operatörlerinden ikisi olan China Telecom ve China Unicom ile iş birliği yapıyor. Hareket, Çin'in dolaşımdaki nakit ve kripto para birimlerini dijitalleştirmeye yönelik daha geniş hamlesinin bir parçasını oluşturuyor. 10 Temmuz'da, denemelerin hemen ertesi gün başlayacağı açıklandı.

Duyuruya göre, denemelerin ilk aşaması yalnızca belirli Android telefonları içerecek. Yine, Pekin, Shanghai, Shenzhen, Chengdu ve Suzhou dahil olmak üzere yalnızca belirli bölgelerde gerçekleşecek. Kullanıcılar, banka hesabı veya internet bağlantısı olmasa bile dijital yuan ile ödeme yapabilecekler. Buna izin vermek için deneme, dijital yuan uygulamasını yakın alan iletişim yeteneklerine sahip özel "süper SIM kartlar" ile birleştiriyor.

Şimdilik, e-CNY uygulamasının işlem başına 500 yuan (77$) ve çevrim dışı ödemeler için günlük 10.000 yuan (1.540$) limiti var. Kullanıcıların cep telefonlarını satış noktası terminallerinin yakınına getirmeleri veya bir QR koduna dokunmaları yeterlidir. Aynı şekilde telefonu açmaya gerek kalmadan ödeme yapmak da mümkün olacak.

Gelecekte banka, deneme kapsamını genişletmeyi ve çevrimdışı ödeme sistemi için ek kullanım alanlarını keşfetmeyi planlıyor.

Çin'in Dijital Yuan Geliştirme Konusundaki İlerlemesi

Çin'in dijital para birimi projesi, Çin Halk Bankası'nın (PBoC) bir CBDC'nin fizibilitesini ve faydalarını araştırmak için bir araştırma ekibi kurduğu 2014 yılından beri çalışıyor. Dijital yuan, bu çabanın bir ürünüydü.

Dijital yuan, merkez bankası tarafından desteklenen ve çevrim içi uygulamalar ve çevrim dışı cihazlar dahil olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılabilen yasal bir ihale olacak şekilde tasarlanmıştır. PBoC, uyumluluğu ve yeniliği sağlamak için akıllı sözleşmeler yoluyla programlanabilirlik ve kontrol edilebilir anonimlik gibi özellikler de sunmuştur.

Çevrim Dışı Ödemede Devrim: Çin, Dijital Yuan Projesini Başlattı!

Halihazırda Çin, küresel olarak CBDC dağıtımı yarışında lider görünüyor. 2022'de ülke, e-CNY uygulamasının bir deneme sürümünü başlattı. Daha yakın zamanlarda, Kuşak ve Yol Girişimi (Belt and Road Initiative) ve sınır ötesi ticaret yoluyla dijital yuanın kullanımını genişletti. Guanzhou'da artık halk otobüsü yolculuklarını dijital yuan ile ödemek mümkün. Ülke ayrıca gelecekte şehirdeki vergi ve kamu hizmetleri için dijital yuan kullanımını genişletmeyi planlıyor.

İlk başarılarına rağmen dijital yuan, Alipay ve WeChat Pay gibi mevcut ödeme platformlarının rekabetiyle karşı karşıya kalacak. Ancak PBoC, dijital yuanı daha güvenli, kullanışlı ve kapsayıcı bir alternatif haline getirerek etkisini artırmayı umuyor. Çevrim dışı ödeme alternatifi, bunu başarmak için yenilikçi bir projedir ve denemenin başarısı çok şey belirleyecektir.

Çevrim Dışı Ödemede Devrim: Çin, Dijital Yuan Projesini Başlattı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
OKEx Nedir? OKEx Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Algorand (ALGO) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik