Anasayfa Sektörel Ceza Davası Başladı: İşte SBF Aleyhine İfade Veren İlk Tanık...

Ceza Davası Başladı: İşte SBF Aleyhine İfade Veren İlk Tanık...

Sektörel

Sam Bankman-Fried'in ceza davasında söz konusu isim aleyhine ifade veren ilk tanık Marc-Antoine Julliard oldu. İşte tanığın söylemleri...

Ceza Davası Başladı: İşte SBF Aleyhine İfade Veren İlk Tanık...

İflas eden kripto para borsası FTX'te 100.000 dolar kaybeden Londra merkezli kakao çekirdeği tüccarı Marc-Antoine Julliard, davasının başında borsanın kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried (SBF) aleyhine ifade veren ilk tanık oldu.

Bir CNBC raporuna göre; Julliard, 2021 yılında kripto para ticaretine yönelmeye karar verdiğinde FTX'i seçti ve platform Kasım 2022'de çökene kadar agresif olmayan bir yatırımcı olarak kaldı.

Savcılığın İlk Tanığı

İfadesi sırasında Julliard, FTX'te sakladığı 100.000 dolar değerindeki kriptonun bir kısmını çekmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu gün "son derece endişeli" hissettiğini ve şirket iflas başvurusunda bulunduğu zaman diğer binlerce müşteriyle birlikte belirsizlik içinde kaldığını söyledi. Julliard, FTX tarafından sunulan ve kullanıcıların varlıklarına faiz tahakkuk ettirmelerine imkân tanıyan herhangi bir borç verme, borç alma veya marj ticareti programına hiç katılmadığını açıkladı.

Emtia komisyoncusu, FTX'i sağlam finansal verilerin desteklediğine inandığını ve tıpkı diğer müşteriler gibi, şirketin reklamları ve medyadaki konumu nedeniyle bu şirkete yöneldiğini söyledi.

Julliard; FTX'e bağlı kalma kararının, şirketin girişim fonlarına ve aralarında süper model Gisele Bündchen ve uluslararası otomobil yarışı markası Formula 1'in de bulunduğu ünlülere olan bağlılığıyla desteklendiğini açıkladı.

Julliard; savcılık ekibinin, açılış konuşmasını hazırlamasına yardımcı oldu. Bu açılış konuşması; jüriye FTX müşterilerinin "varlıklarının platformda güvende olduğuna" inandırıldığını, SBF ve iş birlikçilerinin ise fonları kötüye kullandığını ifade etti. 

SBF'nin Kefaleti İptal Edildi: FTX Kurucusu Hapishaneye Gidiyor!Ceza Davası Başladı: İşte SBF Aleyhine İfade Veren İlk Tanık...

Savunma Avukatı, SBF'nin Kimseyi Dolandırmadığını Söyledi

SBF ile Massachusetts Institute of Technology'de arkadaş olan Adam Yedidia, savcılığın ikinci tanığıydı. İlk olarak 2017 yılında FTX'in kardeş ticaret firması Alameda Research'te iki ay boyunca trader olarak çalışmış, ardından Ocak 2021'de FTX'te yazılım mühendisi rolünü üstlenmiştir.

Yedidia, bir geliştiricinin "iflas başvurusunda bulunmadan bir gün önce Alameda'nın alacaklılara geri ödeme yapmak için FTX müşteri mevduatlarını kullandığını" açıklamasının ardından borsadan ayrıldığını söyledi.

Kasım ayından bu yana SBF'yi görmemiş ya da onunla konuşmamış olan Yedidia, bir geliştirici olarak istemeden de olsa suça katkıda bulunan bir kod yazmış olabileceğinden endişe ettiği için mahkemeye çıktığını açıkladı. Savcılar, Perşembe günü yapılacak duruşma sırasında Yedidia'yı sorgulamaya devam edecek.

Bu arada SBF'nin avukatı Mark Cohen, müvekkilinin kimseyi dolandırmadığını ve müşterileri kripto satın alma ve tutma seçimlerinden sorumlu tutmaya çalıştığını iddia ediyor.

Ceza Davası Başladı: İşte SBF Aleyhine İfade Veren İlk Tanık... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar