Anasayfa Sektörel CFCT, 3 DeFi Protokolünü Yasa Dışı Ticaretle Suçladı!

CFCT, 3 DeFi Protokolünü Yasa Dışı Ticaretle Suçladı!

Sektörel

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), 3 DeFi protokolünü yasa dışı türev ticareti sunmakla suçladı.

CFCT, 3 DeFi Protokolünü Yasa Dışı Ticaretle Suçladı!

ABD türev piyasaları düzenleyicisi Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), üç merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü olan Opyn, Inc., ZeroEx (0x), Inc. ve Deridex, Inc. şirketlerini yasa dışı türev ticareti sunmakla suçladı.

Perşembe günü yayınlanan resmi bir açıklamaya göre; bu iddialar, üç firmanın ticaret platformu olarak işlev görmek için blockchain tabanlı protokolleri ve akıllı sözleşmeleri kullanmasından kaynaklanıyor ve bu da CFTC'nin yasa dışı kabul ettiği bir uygulama.

Buna karşılık olarak CFTC, Opyn, ZeroEx ve Deridex'e mali cezalar uygularken haksız uygulamayı durdurma emirleri yayınladı. Opyn 250.000 dolar, ZeroEx 200.000 dolar ve Deridex 100.000 dolar ceza ile karşı karşıya. Her üç şirket de suçlamaları çözmek için bir uzlaşmanın parçası olarak bu şartları kabul etmeyi seçti.

Protokoller Kaldıraçlı ve Marjlı Perakende Ticaret Sunmakla Suçlanıyor

CFTC İcra Direktörü Ian McGinley, düzenleyicinin DeFi faaliyetlerine ilişkin duruşunun altını çizerek şunları söyledi:

DeFi operatörleri, akıllı sözleşmeler tarafından kolaylaştırıldığında yasa dışı işlemlerin yasal hale geldiği fikrine kapıldılar. Ama öyle değil.

CFTC'nin ZeroEx'e olan aşinalığı, 0x Labs'teki görevinin ardından 2021 yılında kurumun finansal teknoloji araştırma bölümüne katılan Jason Somensatto'yu istihdam etmesine bağlanabilir. Kendisi şu anda Chainalysis'in Kuzey Amerika Politika Başkanı olarak görev yapıyor.

CFCT, 3 DeFi Protokolünü Yasa Dışı Ticaretle Suçladı!

CFTC'ye göre; her üç şirkete yönelik iddialar, dijital varlıkları kullanarak kaldıraçlı ve marjlı perakende emtia işlemlerinin yasa dışı olarak gerçekleştirilmesine odaklanıyor.

Öncelikle oSQTH token ile ilişkilendirilen Opyn; bir swap yürütme tesisi, belirlenmiş sözleşme piyasası ve vadeli işlem komisyonu traderı olarak uygun şekilde kaydolmamakla ilgili ek suçlamalarla karşı karşıya.

Şirket, ayrıca Banka Gizlilik Yasası gerekliliklerine uygun bir müşteri tanımlama programı oluşturmayı da ihmal etti. Merkezi Kuzey Carolina'da bulunan Deridex de benzer ek ihlallerle karşı karşıya.

Opyn, ZeroEx ve Deridex, CFTC ile İş Birliği Yaptı

Bu iddialara rağmen Opyn, ZeroEx ve Deridex'in, CFTC'nin soruşturmasında tam iş birliği yaptığı ve anlaşmanın bir parçası olarak mali cezaların azaltılmasına yol açtığı söyleniyor.

0x uygulaması Matcha ile bağlantılı bir hesap, "hem 0x'in hem de Matcha'nın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ettiğini" duyurdu.

Bir CFTC komisyon üyesi, yaptırım eylemlerine ilişkin muhalefetini dile getirdi. Komisyon Üyesi Summer Mersinger, CFTC'nin yaptırım eylemleri tarafından hedeflenen DeFi protokollerinin müşteri fonlarını kötüye kullandıklarına veya müşterileri mağdur ettiklerine dair kanıt bulunmadığı ile ilgili endişelerini dile getirdi. Bu gibi durumlarda cezalandırıcı önlemler yerine halkla daha fazla etkileşim çağrısında bulundu.

Kaynak: Cryptonews

CFCT, 3 DeFi Protokolünü Yasa Dışı Ticaretle Suçladı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik