Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

CFTC 147 milyon dolarlık dolandırıcılığın peşine düştü!

Pazartesi günü ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), şimdi feshedilmiş olan Birleşik Krallık kripto para birimi platformu Control-Finance Limited ve Direktörü Benjamin Reynolds’a karşı bir operasyon başlattıklarını resmen duyurdu. Sanıklar, aldatıcı bir şema kullanmak ve dolandırıcılık ile suçlanıyor.

New York Güney Bölge Mahkemesi’ne sunulan ve FinanceFeeds tarafından görülen CFTC Şikayeti, en az 1 Mayıs 2017’den beri, şu anki Control-Finance Limited ve Reynolds’ın, Bitcoin’e yönelik kamuoyunda oluşan büyük ilgi ve sevgiyi suistimal ettiğini iddia ederek kötüye kullandığını iddia etmektedir. 1000’den fazla müşteriden 147 milyon doların üzerinde bir değere ulaşan en az 22.858.822 Bitcoin çalındığı iddia ediliyor.

En az 1 Mayıs 2017’den 31 Ekim 2017’ye kadar sanıklar, müşterilere kendi Bitcoin’lerini nakit olarak satın almalarını ve daha sonra da Bitcoin’lerini sanıklara yatırmalarını istediler. Müşterilerin Bitcoin’i kendilerine aktarmalarını sağlamak için, sanıklar bir dizi yanlış beyanda bulundular. Örneğin, müşterilerin Bitcoin yatırımlarının her gün mevduat faizi gibi faiz kazanacak olduğunu ve daha çok para kazanacaklarını iddia ettiler.

Ayrıca, sanıklar, yeni müşterilerin Bitcoin mevduatlarını diğer müşterilere “Ponzi” şeması şeklinde aktardılar ve daha fazla ödeme yapıyormuş gibi göstererek aslında ponzi şemasını birebir olarak hiç sorunsuz olarak uyguladılar.

Sanıklar, Control-Finance web sitesini ve Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya web sitelerini, Control-Finance “Ortaklık Programı” olarak adlandırdıkları ayrıntılı bir piramit şeması oluşturmak için kullanırken, sosyal medya dışında platformları ise çok nadir olarak kullanma yolunu seçtiler.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu