Anasayfa Sektörel CFTC, Batık Kripto Kredi Şirketine ve Eski CEO'suna Dava Açtı!

CFTC, Batık Kripto Kredi Şirketine ve Eski CEO'suna Dava Açtı!

Sektörel

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), batık kripto kredi şirketi Voyager Digital ve eski CEO'su Stephen Ehrlich'e dava açtı.

CFTC, Batık Kripto Kredi Şirketine ve Eski CEO'suna Dava Açtı!

ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC), ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi'nde bir dava açtı. Söz konusu dava, Tennessee'de ikâmet eden Stephen Ehrlich'e karşı açıldı. Kendisi, topluca Voyager olarak bilinen "Voyager Digital Ltd.", "Voyager Digital Holdings, Inc." ve "Voyager Digital, LLC"nin eski CEO'sudur. 

CFTC Neden Dava Açtı?

Dava, Voyager'ın dijital varlık platformuyla bağlantılı olarak ciddi dolandırıcılık ve kayıt başarısızlıkları suçlamalarını yöneltiyor. Ayrıca, kayıt dışı bir emtia havuzunun işletildiğini de iddia ediyor.

CFTC'nin yasal işlemi, Voyager ve eski CEO'su Stephen Ehrlich'in faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bir soruşturmanın ardından geldi. Ehrlich'in görev süresi, Şubat 2022'den Temmuz 2022'ye kadar sürdü.

CFTC; bu süre zarfında Ehrlich ve Voyager'ın, dijital varlık platformunun güvenliğini ve finansal sağlığını kasıtlı olarak yanlış beyan ederek müşterileri dolandırmak için bir plan yaptığını iddia ediyor.

CFTC, Batık Kripto Kredi Şirketine ve Eski CEO'suna Dava Açtı!

Voyager Nasıl Bu Hale Geldi?

Oldukça değişken bir piyasa ortamında Ehrlich ve Voyager, sosyal medya ve web siteleri aracılığıyla kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Voyager'ı, müşterilerin dijital varlıkları için "güvenli liman" olarak tasvir ettiler.

Belirli kripto varlıklarında müşterilerine yüzde 12'ye varan yüksek getiri vadettiler. Ayrıca, Voyager'ın geleneksel finans kurumlarıyla "aynı düzeyde titizlik ve güven" ile çalışacağını iddia ettiler.

Milyarder Mark Cuban da Voyager'ı teşvik ettiği için yasal savaşlara yakalandı. Cuban, Voyager'ın lisanssız kripto para birimi ürünlerinin reklamını yaptığı için Güney Florida'daki hukuk mahkemesinde Moskowitz Hukuk Bürosu tarafından dava edildi.

Yüksek Riskli Üçüncü Şahıslara Kredi Verildi

Voyager, platformda depolanan müşteri varlıklarını bir havuzda topladı. Müşterilere vadedilen yüksek getirileri ödemek için getiri üretmeyi umdular. Daha sonra yüksek riskli üçüncü taraflara, müşterilerine ait dijital varlık emtialarında milyarlarca dolar değerinde "kredi" verdiler.

2022 yılının başlarında Voyager, 650 milyon doların üzerinde müşteri fonunu "Firm A" olarak bilinen bir kripto koruma fonuna aktardı. Şok edici bir şekilde bu transfer, asgari durum tespiti ile teminatsız olarak yapılmıştır.

Voyager, ayrıca Voyager Pool'u işletti ve gerekli CFTC kaydını almadan bir emtia havuzu operatörü (CPO) olarak hareket etti. Ehrlich, halkı Voyager Pool'a katkıda bulunmaya teşvik etti. Öte yandan, bir CPO'nun ilişkili kişisi olarak kayıtlı bile değildi.

Müşteriler, Voyager platformunda toplu olarak 2 milyar dolardan fazla kripto varlığı depoladılar. 

CFTC, Batık Kripto Kredi Şirketine ve Eski CEO'suna Dava Açtı!

Voyager Neden Çöküş Yaşadı?

Voyager, "güvenli liman" değildi. Voyager, bu yüksek getirileri elde etmek için fonları yüksek riskli taraflara aktardı ve sonunda ciddi operasyonel likidite sorunlarıyla karşılaştı.

Ehrlich, artan bu zorluklara rağmen müşteri varlıklarının Voyager ile güvende olduğunu kamuoyuna açıklamaya devam etti. Fakat Voyager, 5 Temmuz 2022'de iflas başvurusunda bulunarak Amerika Birleşik Devletleri'ndeki müşterilerini 1,7 milyar dolardan fazla borç ile bıraktı.

Stephen Ehrlich ve Voyager, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından bağımsız olarak suçlandı. FTC Yasası ve Gramm-Leach-Bliley Yasası'nı ihlâl ettikleri belirtildi. Bu da durumun ciddiyetini daha da vurgulamaktadır.

CFTC davası; iade, tazminat, sivil para cezaları, kalıcı ticaret ve kayıt yasakları ve daha fazla ihlâle karşı kalıcı bir ihtiyati tedbir talep etmektedir.

Bu dava, hem dijital varlık endüstrisindeki potansiyel riskleri ve zorlukları hem de yatırımcıları ve müşterileri korumak için düzenleyici gözetimin önemini keskin bir şekilde hatırlatmaktadır.

CFTC, ayrıca bir Emtia Havuzu Dolandırıcılığı Danışmanlığı yayınlayarak müşterileri kayıtlı olmayan kişiler ve emtia havuzlarına yatırım sunan firmalarla ilişkili riskler konusunda uyardı. Kamuoyuna, bir şirkete para yatırmadan önce söz konusu şirketin CFTC'ye kayıtlı olup olmadığını doğrulamalarını şiddetle tavsiye etti.

CFTC, Batık Kripto Kredi Şirketine ve Eski CEO'suna Dava Açtı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar