Coin Rehberi

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

ABONE OL:

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır? rehberimize başlamadan önce ilk olarak Chainlink (LINK) Nedir?, Chainlink (LINK) Ne İşe Yarar? ve Chainlink (LINK) Nereden Alınır? konularına bakalım:

Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink (LINK) gerçek dünyadan elde edilen veriler ile akıllı sözleştirmeleri birleştirmeyi amaçlayan merkezi olmayan oracle ağıdır. Chainlink (LINK) Sergey Nazarov liderliğinde ve Steve Ellis yardımcılığında kuruldu. 2017 Eylül ayında ICO yaptı ve bu ICO’da toplam 1 milyarlık LINK token arzı ile 32 milyon dolar topladı.

Chainlink (LINK) Ne İşe Yarar?

Chainlink (LINK) blok zincir teknolojisinde kullanılan akıllı sözleşmeler ve gerçek dünya problemleri arasındaki sorunları çözmeye odaklanıyor. Blok zincirler ağ dışında erişime açık olmadıklarından dolayı bir merkezi olmayan finans (DeFi) enstrümanı olan Oracle’lar akıllı sözleşmeleri veri akışı yapmak için kullanılıyor.  Oracle’lar daha önceden belirlenmiş kondisyonlara sahip akıllı sözleşmeleri tetikleyen dışsal verileri (hava durumu gibi) sunuyor.

Chainlink (LINK) ağına katılan kişiler ödüller aracılığıyla teşvik ediliyor. Bu kişiler akıllı sözleşmelere API’ler aracılığıyla dışsal veri besliyor.

Chainlink (LINK) Nereden Alınır?

Chainlink (LINK) tokenini destekleyen her bir kripto para birimi borsasından satın alabilirsiniz. Örnek verecek olursak Chainlink (LINK) şu anda Binance, Huobi Global, Coinbase Pro, Kraken, KuCoin, Bitstamp ve FTX’den alınabilir. Türkiye’de ise Paribu, BtcTurk Pro ve Thodex kullanabilirsiniz.

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır?

Chainlink (LINK) satın almak için ilk olarak bir kripto para birimi borsa hesabınız olması gerekiyor. Chainlink (LINK) Nasıl Alınır? ana konumuzda Paribu ve Binance üzerinden nasıl Chainlink (LINK) satın alınacağını örnekleyeceğiz. Binance hesabınız yoksa buraya tıklayarak Binance borsasının nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz. Paribu hesabınız yoksa buradan detaylı Paribu kullanım rehberimize ulaşabilirsiniz.

Paribu Borsasından Chainlink (LINK) Nasıl Alınır?

Paribu Chainlink (LINK) satın alımlarını Türk lirası karşılığında yapmaktadır. Bu adımı gerçekleştirmeden önce hesabınız yeteri miktarda TL bakiyesi olduğundan emin olun. Paribu’dan Chainlink (LINK) almak sadece 4 adımdır:

 1. Paribu web sitesine girin ve daha sonra hesabınıza giriş yapın.
 2. Ana sayfadan “Piyasalar” sekmesine tıklayın.
 3. Sol üst menüde Bitcoin yazan yere tıklayın ve açılan listeden Chainlink’i bulun ve üstüne tıklayın.
 4. Yeni açılan sayfadan TL karşılığında LINK alabilirsiniz.
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Sushiswap (SUSHI) Nedir, Nasıl Alınır?

Paribu’dan Chainlink (LINK) satın aldıktan sonra ekranın sağ üst kısmında cüzdanınızda bulunan LINK miktarını görebilirsiniz. Paribu’da gerçekleşmekte olan güncel Chainlink (LINK) alış ve satışlarını ekranınız orta kısmından takip edebilirsiniz.

https://www.paribu.com/#/market/link-tl

Binance Borsasından Chainlink (LINK) Nasıl Alınır?

Binance borsası üzerinden Chainlink (LINK) satın almak istiyorsanız iki adet seçeneğiniz vardır. Şu anda hem TRBinance’dan hem de Binance üzerinden Chainlink (LINK) satın alınabiliyor. Türk lirası ile işlem yapmak için TRBinance kullanabilir ve Tether (USDT) ile işlem yapmak istiyorsanız Binance kullanabilirsiniz. Bu rehberimizde TRBinance borsasında TL karşılığında LINK satın alımına örnek vereceğiz.

 1. TRBinance internet sitesine girin ve hesabınıza giriş yapın.
 2. Ana sayfada yer alan üst menüden “Piyasa” kısmına tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan koin listesinden LINK/TRY çiftini bulun ve üstüne tıklayın.
 4. Yeni açılan LINKTRY ticaret sayfasından Türk lirası karşılında Chainlink (LINK) satın alabilirsiniz.

TRBinance üzerinden Chainlink (LINK) aldıktan sonra yine aynı ticaret sayfası üzerinden Chainlink (LINK) grafiğini ve o anda gerçekleşen alım ve satımları görebilirsiniz. Ayrıca “Cüzdan” sekmesine tıklayarak bakiyenizi görebilirsiniz.

https://www.trbinance.com/trade/LINK_TRY

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır? konumuzun sonuna geldik, buradan sonra Chainlink (LINK) Nasıl Saklanır? Chainlink (LINK) Nasıl Çalışır? gibi konulara bakacağız.

Chainlink (LINK) Nasıl Saklanır?

Chainlink (LINK) aldıktan sonra koinlerinizi saklamak için 3 farklı seçeneğiniz vardır. Bunlar; borsa cüzdanları, sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlardır. Borsa ve çoğu sıcak kripto para birimi cüzdanında Chainlink (LINK) ticaret yapabilirsiniz. Soğuk cüzdan olarak adlandırılan donanım cüzdanlarından Chainlink (LINK) ticareti yapamazsınız. Yine de kripto para donanım sektörü sürekli olarak geliştiğinden dolayı tercih ettiğiniz cüzdana bağlı olarak Chainlink (LINK) ticareti yapmaya devam edebilirsiniz.

Chainlink (LINK) Nasıl Çalışır?

Chainlink (LINK) blok zincirinin akıllı sözleşmelere odaklandığından bahsetmiştik. Chainlink (LINK) blok zinciri 3 çeşit akıllı sözleşme kullanır. Bunlar:

 • Aggregating Sözleşmeleri: Oracle’lardan veri toplar ve bu verileri en çok ihtiyaç duyan akıllı sözleşmelerle eşleştirir.
 • Order-Matching Sözleşmesi: Bir akıllı sözleşmenin hizmet seviye anlaşması (SLA) ile en iyi fiyatı sunan oracle’ı eşleştirir.
 • Reputation Sözleşmesi: Bir oracle’nin geçmişini kontrol ederek doğruluğunu belirler. Bu geçmişte tamamlanan istekler, ortalama cevap süresi ve oracle’nin staking yaptığı LINK kripto para birimi miktarını içermektedir.
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Lisk Coin (LSK) Nedir, Nasıl Alınır?

Yine de Chainlink blok zincir ağında yer almayan oracle’ler ile de çalışır. Bunlar akıllı sözleşmelerin istediği gerçek dünya verilerini toplamaktan sorumludur. 2 adet dışsal oracle vardır:

 • Chainlink Core: Chainlink Core yeni doldurulan SLA’ları okur ve Chainlink Adapter için yol belirler.
 • Chainlink Adapter: Bir düğüm ve dışsal veri arasında köprü görevi görür. Chainlink Adapter verileri okuyabilir, işleyebilir ve blok zincire yazabilir.

Chainlink (LINK) kullanıcıları ve dışsal veri kaynakları arasında iletişimi sağlamak için işlem sürecine 3’e böler.

 1. Oracle Seçimi: İlk olarak Chainlink kullanıcıları belirlenmiş bir veri gerekliliği formu olan hizmet seviyesi anlaşması (SLA) doldurur. Daha uygulama bu SLA’yı kullanarak kullanıcıyı veri sağlayan oracle’lar ile eşleştirir. Parametreler eşleştikten sonra kullanıcı SLA’yı gönderir ve oracle’lardan ihale teklifi alan bir Order-Matching sözleşmesine LINK kripto para birimini yatırır.
 2. Veri Raporlaması: Buradan oraclerlar gerçek dünya kaynaklarına bağlanarak SLA’nın istediği gerçek dünya verilerini elde eder. Daha sonra veriler oracle’lar tarafından işlenir ve Chainlink blok zincirinde çalışan sözleşmelere gönderilir.
 3. Sonuçları Toplama: Bu son adımda oracle’lar trarafından toplanan veriler kaydedilir ve Aggregation sözleşmesine gönderilir. Aggregation sözleşmesi bu sonuçları alır, hepsinin doğruluğunu ölçer ve daha sonra kullanıcıya elde edilen verilerden bir puan verir.

1 Chainlink (LINK) Kaç TL?

1 Chainlink (LINK) şu anda Türk lirasından işlem görüyor. Daha detaylı bir grafik aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki grafik anlık olarak değiştiğinden dolayı LINK/TRY fiyatını kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

Chainlink (LINK) Hemen Satıp Paraya Çevrilir mi?

Chainlink (LINK) şu anda en çok kullanılan kripto paralardan biridir. DeFi koinleri listesinde Chainlink (LINK) en yüksek piyasa değerine sahip 2. kripto para birimidir. Bu nedenlerden dolayı Chainlink (LINK) hemen satılıp paraya çevrilebilir. Yine de Chainlink (LINK) satım işlemlerinin süresi kullandığınız borsa ve işlem çiftinde bulunan hacme bağlıdır.

Chainlink (LINK) Aldıktan Sonra Nasıl Saklayabilirim?

Chainlink (LINK) satın aldıktan sonra ilk olarak hangi tür cüzdanda koinlerinizi saklamak istediğinize karar verin. Bir sıcak cüzdan seçtiyseniz bu cüzdanın web sitesine giderek hesap açın. Bir borsa cüzdanında koinlerini saklayacaksanız herhangi bir ek adım yapmanız gerek yoktur. Chainlink (LINK) tokenlerini donanım cüzdanında sakladıysanız güvenilir bir yerden Chainlink (LINK) destekleyen donanım cüzdanı alın. Yeni donanım cüzdanının kutusundan çıkan kullanım rehberini doğru bir şekilde izleyin.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto Para Piyasası Düşerken Chainlink Değer Kazanıyor

En iyi Chainlink (LINK) cüzdanları:

 • ·         Ledger Nano X (Donanım cüzdanı)
 • ·         Coinbox Wallet (Mobil, masa üstü ve bulut)
 • ·         Trezor Wallet (Donanım cüzdanı)
 • ·         Lumi Wallet (Mobil ve web)
 • ·         Exodus Wallet (masa üstü)
 • ·         Atomic Wallet (Mobil ve masa üstü)
 • ·         Coinomi Wallet (Mobil ve masa üstü)
 • ·         Jaxx Wallet (Mobil ve masa üstü)

Kredi Kartı ile Chainlink (LINK) Alabilir miyim?

Evet Chainlink kredi kartı ile (LINK) satın alabilirsiniz. Chainlink (LINK) çok tercih edilen bir kripto para birimi olduğundan ve bu yüzden en iyi borsalar tarafından satışa sunulduğundan dolayı Chainlink (LINK) tokenleri kredi kartı ile alınabilir.

Chainlink (LINK) Cüzdanı Nasıl Açılır?

Hangi tür Chainlink (LINK) cüzdanını kullanacağınıza karar verdikten sonra bu cüzdanının web sitesine giderek yeni bir hesap açın. Daha sonra Chainlink (LINK) tokenlerinizin bulunduğu cüzdan adresinden yeni Chainlink (LINK) cüzdanınıza tokenlerinizi gönderin. Bu adımı gerçekleştirirken cüzdan adresinizi doğru girdiğinizden emin olun.

Chainlink (LINK) Geleceği

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır? rehberimizde şimdiye kadar Chainlink geçmişinden, ne yaptığından ve nasıl çalıştığından bahsettik, bu adımda ise LINK tokeninin geleceğine odaklanacağız. Şu anda kripto para birimlerinin dünya genelinde benimsenme oranının artığını herkes biliyor. Chainlink (LINK) ise gerçek dünya verilerini blok zincir teknolojisi ile birleştiriyor. Bu Chainlink (LINK) için neredeyse sınırsız bir kullanım alanı olduğu anlamına geliyor.

İlerleyen zamanlarda blok zincir teknolojisi patlama yapar ve kripto para birimleri yasal olarak her yerde kullanılırsa Chainlink (LINK) için yol açık olacaktır.

Chainlink (LINK) Satın Al İşlemi Güvenilir mi?

Chainlink (LINK) satın al işlemi güvenilirdir. Chainlink (LINK) şu anda piyasa değeri ile en büyük kripto paralardan biridir ve sektör genelinde en saygı değer kripto para birimi borsaları tarafından listelenmiştir. Bu yüzden güvenli bir şekilde Chainlink (LINK) satın al işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır? rehberimiz bitti, bu rehberde görmek istediği ya da Chainlink (LINK) hakkında merak ettiğiniz başka detaylar varsa bize Telegram kanalımızdan ya da yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu