Anasayfa Rehber Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink (LINK) Nedir?

Rehber

Kripto para sektöründe farklı amaçlar doğrultusunda geliştirilen birçok proje olduğunu biliyoruz. Bu projelerin en çok merak edilenlerin başında da Chainlink geliy

Chainlink (LINK) Nedir? Nasıl Alınır?

Chainlink nedir? Link nedir? Chainlink blockchain ağındaki akıllı sözleşmelere gerçek dünya verileri temin eden merkeziyetsiz finans (DeFi) alanındaki bir Oracle ağıdır. Akıllı sözleşmeler blockchain ağlarında daha önceden şartları belirlenmiş ve gerekli koşullar tamamlandığında otomatik olarak çalışan sözleşmelerdir. LİNK tokeni bu ağdaki hizmetler karşılığında ödemelerde kullanılan dijital varlıktır.

Chainlink nedir? Chainlink link temellerine girmeden önce ilk olarak tanımına bakmamız gerekiyor. Daha önce bahsettiğimiz gibi bu protokol akıllı sözleşmeleri birbirine bağlayan merkeziyetsiz bir Oracle ağıdır. Akıllı sözleşmeler merkeziyetsiz Oracle hizmetleri ile güvenilir veri akışları, ödemeler, api uygulamaları ve diğer kaynaklara kusursuz bir şekilde erişilmesine olanak sağlar.

Bu platformu zincir dışı ve zincir üstü sistemler arasındaki bir aracı olarak düşünebilirsiniz. Akıllı kontratlar (sözleşmeler) zincir dışı kaynaklara erişebilir ve herhangi bir dışsal performans kanıtı olmadan gerçek dünya olaylarına anında ya da gerekli koşullar sağlandığında cevap verebilir. Bu ekosistemin en temelinde Chainlink (LİNK) kripto para birimi, blockchain ağı ve LİNK ağı vardır.

Kullanıcılar ve dışsal veri kaynakları arasındaki konuşmayı kolaylaştırmak için Ağ işlem süreçlerini üç adıma böler:

 1. Oracle seçimi: İlk olarak ağ kullanıcıları istedikleri verileri belirleyen hizmet-seviyesi anlaşması (SLA) taslağı yapar. Yazılım daha sonra SLA taslağını kullanarak kullanıcıyı istenilen bilgileri verebilecek Oracle’lara bağlar. Değişkenler tamamlandıktan sonra kullanıcı SLA taslağını gönderir ve Oracle’lardan teklifleri kabul eden sipariş-eşleştirme sözleşmesine LİNK kripto para birimi yatırır.
 2. Veri raporlama: Burada Oracle’lar dışsal veri kaynaklarına bağlanır ve SLA’da istenilen gerçek dünya verilerini alır. Bu veriler daha sonra Oracle’ler tarafından işlenir ve blockchain ağında çalışmakta olan sözleşmelere gönderilir.
 3. Sonuç toplama: Bu son süreç Oracle’lerin topladıkları verilerin sonuçlarını birleştirme ve toplama sözleşmesine göndermektir. Toplama sözleşmesi tüm cevapları alır, her birinin geçerliliğini ölçer ve kullanıcıdan alınan tüm verilerin özetini kullanarak bunlara ortalama bir puan verir.

Chainlink Nedir? Nasıl Çalışır?

Merkeziyetsiz Oracle ağı LİNK blockchain üç tür akıllı sözleşme ile çalışmaktadır.

 1. Toplama sözleşmeleri: Oracle’lardan verileri toparlar ve bu verileri kullanmak isteyen akıllı sözleşmelerdeki sonuçlar ile eşler.
 2. Sipariş-eşleşme sözleşmeleri: Bir akıllı sözleşmenin hizmet-seviyesi anlaşması (SLA) taslağının en çok teklifi veren Oracle’lara bağlar.
 3. İtibar sözleşmesi: Bir Oracle’ın geçmişini kontrol ederek dürüstlüğünü doğrular. Bu geçmiş kontrolünde Oracle’ın tamamladığı istekler, ortalama cevap süresi ve Oracle’ın staking yaptığı LİNK kripto para birimi gibi faktörler yer almaktadır.

Ayrıca ağın sözleşmeler tarafından istenilen gerçek dünya verilerini toplamaktan bağımsız olarak sorumlu blockchain ışında çalışan Oracle’lar ile de etkileşime geçer. Bu düğümlerin iki bileşeni vardır:

 1. Chainlink Core: Chainlink Core yeni doldurulan SLA’ları okumak ve atamaları Chainlink Adapter’a göndermekten sorumludur.
 2. Chainlink Adapter: Düğümler ve dışsal veriler arasında köprü görevi görür. Adapter bilgileri okur, işler ve blok zincire yazar.

LINK nedir? LİNK tokeni Bitcoin (BTC)’den sonra en büyük ikinci kripto para olan Ethereum (ETH) ağının ERC 20 token standardı ile oluşturulmuş bir kripto para birimidir. Chainlink kullanım alanın Bitcoin ve hatta bazı durumlarda Ethereum dijital varlıkların ötesine bile geçmektedir. İtibari paralar ya da dijital varlıklar karşılığından alınıp satılabilir. Chainlink ağında LİNK aşağıdaki işlemlerde kullanılmaktadır:

Talepte bulunan sözleşmelerin sahipleri Chainlink düğüm yöneticilerine yaptığı işlerden dolayı LİNK kripto para birimi ile ödeme yapar. Fiyatlar Chainlink düğüm yöneticileri tarafından belirlenir. Ödeme miktarı düğüm çalıştırıcısının sunduğu veriye olan talep oranı ve güncel piyasa oranlarına göre değişmektedir.

Protokoldeki düğüm yöneticileri ayrıca ağda LİNK tokenlerini stake eder; düğüm yöneticileri ağa olan bağlılıklarını ve iyi bir hizmet sunacaklarını göstermek için Chainlink ağına LİNK yatırmak zorundadır.

Chainlink itibar sözleşmeleri düğümleri istenilen veriler ile eşleştirmek için düğümlerin LINK stake miktarını göz önünde bulundurur. Yüksek miktarlarda LİNK tokeni stake yağan düğümler böylece istekleri yerine getirmek ve böylece hizmetleri karşılığında LİNK kazanmak için diğerlerine göre daha fazla seçilir. Dahası, Chainlink link ağı kalitesi düşük hizmet sunan hatalı ya da dürüst olmayan düğümlerden LİNK vergisi alarak cezalandırır.

Ayrıca kullanıcılar Chainlink ağı ile herhangi bir api uygulamasına bağlanabilir, ağdaki akıllı sözleşmeler merkeziyetsiz Oracle ağı aracılığıyla herhangi bir harici veri kaynağına erişim sunar. Böylece veri sağlayıcılar mevcut verilerini ve api uygulamalarını herhangi bir blok zincirindeki akıllı sözleşme uygulamalarına kolayca satmaları için önde gelen oracle çözümüdür.

LINK Nedir?

Chainlink coin blockchain zincir alanı içi desteğini artırarak büyümeyi ve hibrid akıllı kontratlar için yeni kullanım alanlarını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Bazı veriler ve kayıtlar henüz blok zincirlerde saklanamadığından dolayı Chainlink ağı blockchain ağlarını zincir dışı veriler ile bağlama açısından neredeyse sınırsız potansiyele sahiptir.

2022 yılının ikinci çeyreğinde LINK token ağında bulunan projelerin sayısı 1.350’nin üzerine çıktı ve o zamanlarda ağ 6.18 milyar dolarlık değeri işleyerek güvence altına aldı. LİNK tokeninin maksimum arzı 1 milyar adettir ve şimdiye kadar 491 milyon adet LINK tokeni çıkarılmıştır.

DeFi alanında merkeziyetsiz Oracle ağı Chainlink çeşitli blok zincirler ile birçok veriyi birleştirir, böylece hizmetleri için potansiyel olarak kullanılabileceği yerler artar. Chainlink blockchain teknolojisini bir çok endüstri ve iş alanlarına entegre edebilir.

Temelinde Chainlink (LINK) blok zinciri akıllı sözleşmeler alanında uzun bir süredir var olan bir soruna cevap bulur. Akıllı sözleşmeler bazı işlemleri yerine getirmek için genellikle güvenilmeyen ve bağımsız verilere güvenmek zorundadır. Chainlink ise blockchain teknolojisi ve Oracle’lar ile doğrulanmış veri sağlayıcıları eko sistemi oluşturur. LİNK hala yeni bir proje olsa da şimdiye kadar diğer birçok blockchain projesi için çok önemli verileri sunmaktadır. Çoğu veri sağlayıcısı Chainlink teknolojisini kullanarak akıllı sözleşmeleri için ilgili veriler ve bilgilere ulaşmaktadır.

Chainlink ağı 2017 yılında kâr amaçlı bir şirket olan SmartContract tarafından kuruldu ve ağın ilk versiyonu aynı ay yayınlandı. Bu şirketin kurucuları Steve Ellis ve Sergey Nazarov daha sonra 2017 Eylül ayında şirketin danışmanı olan Ari Juels ile birlikte ağınwhite paper’ını yayınladı.

Bundan sonra ağın geliştirici takımı 1 milyar adetlik LİNK toplam arzının %35’ine denk gelen 32 milyon dolarlık bir ICO düzenledi. LİNK tokenlerinin geri kalan %30’u SmartContract şirketine protokolün blockchain geliştirmeleri için dağıtıldı. Geri kalan %35’lik arz ise düğüm yöneticilerini teşvik etmek için ağdaki staking ve diğer hizmetlerde ödül olarak verilmek üzere ayrıldı.

Chainlink (LINK) şu anda toplam piyasa değeri ile en değerli 21. kripto para birimidir. Ayrıca kripto sektöründe tanınan ve yatırımcılar tarafından tercih edilen bir kripto para birimidir. LİNK token alınabilecek kripto para borsalarının sayısı 400’ü geçmektedir. LINK tokeni bu borsalarda itibari paralar ya da kripto paralar karşılığında alınabilir.

Chainlink Nasıl Alınır?

Alım satım hacmi açısından en büyük kripto para borsası Binance üzerinde Chainlink almak ya da bu tokene yatırım yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Banka transferi: Binance hesabınıza banka transferi yaparak borsanın listelediği stabil kripto paraları alabilirsiniz. Bundan sonra LİNK coin alabilirsiniz.
 2. Chainlink ticareti yapmak: Binmance borsası 300’den fazla kripto parada depozito yapmayı destekler. Bunların bir çoğu LİNK tokenleri karşılığında değiştirilebilir.
 3. Kredi kartı: Binance borsasında doğrudan bir banka kartı ya da kredi kartı ile LİNK coin alabilirsiniz.

Son olarak uzun vadeli yatırım amaçlı olarak LINK aldıysanız tokenlerinizi desteklenen bir uygulama cüzdanına ya da daha güvenli olan Ledger gibi bir soğuk cüzdanda saklayabilirsiniz.

Chainlink blok zinciri kullanıcıları için birkaç dikkate değer özelliklere sahiptir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • İtibar: Bu özellik bir düğümü çeşitli yönlerden değerlendirir. Ağdaki bir düğümün herhangi bir işi yapmak için gerekli duyduğu süreden başlayarak aynı anda birkaç işi yapma sürecine kadar değerlendirir.
 • Ayarlanabilir Güvenlik Seviyesi: Ağın hizmetlerini kullanmak isteyen akıllı sözleşme geliştiricileri kendi kişisel tercihlerine göre birden fazla düğüm seçebilir. Ne kadar fazla düğüm kullanılırsa güvenlik seviyesi o kadar fazla artar. Aynı şekilde işlem ücretleri de artar.
 • Akıllı kontratlar ve zincir dışı veriler arasında güvenli etkileşim kurulmasına izin verir.
 • Anlık olarak finansal anlaşmaları takip eden olası akıllı sözleşmelere destek sunar.
 • Chainlink ağına güvenli bir şekilde veri gönderilmesi karşılığında ödül verilmesi ile kullanıcıları teşvik eder.
 • SWIFT ve Google Cloud gibi büyük şirketler ile anlaşma kurmuştur.

Chainlink (LINK) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)