Coin Rehberi

Chainlink (LINK) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto para sektöründe farklı amaçlar doğrultusunda geliştirilen birçok proje olduğunu biliyoruz. Bu projelerin en çok merak edilenlerin başında da Chainlink geliyor. Yazımız içerisinde sizlere Chainlink hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık…

Chainlink

Chainlink (LINK) Nedir?

Chainlink, çeşitli ödeme hizmetleri ile bazı bankalar ve Blockchain altyapıları arasında bağ oluşturmayı amaçlayan bir projedir. 2017 senesinde yapılan ICO’su ile ERC-20 tabanlı olan LINK tokeni sunulurken, projenin başlangıç tarihinin ise 2015 olduğunu görüyoruz.

Chainlink (LINK) Nereden Alınır?

Chainlink almak için dünyanın önde gelen borsaları olan Binance, Huobi Global, Coinbase, Coineal gibi kripto para borsalarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra BtcTurk PRO, Paribu gibi yerli kripto para borsalarımız üzerinden de Türk Lirası ile Chainlink alabilirsiniz.

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır?

Chainlink’in Paribu üzerinden alınabileceğini belirtmiştik. Paribu’dan Chainlink almak için ilk olarak kendinize ait bir hesabınız olmalı ve bu hesabınızın kimlik doğrulaması yapılmış olmalı. Hesabınız ile Paribu’ya giriş yaptıktan sonra ise kolaylıkla Chainlink alabilirsiniz.

İlk olarak ‘Yatırma İşlemleri’ bölümüne gitmelisiniz ve bu bölümde yer alan ‘Havale/EFT’ ya da ‘Papara’ seçeneklerinden birisi ile hesabınıza para yatırmalısınız. Sizin için en uygun olan ödeme yöntemini belirledikten sonra, bilgilerinizi girerek paranızı yatırabilirsiniz.

Yatırmış olduğunuz paranızın hesabınıza geçmesinden sonra ise Chainlink almaya başlayabilirsiniz. Eğer bu sektörde tecrübeli iseniz ‘Market’ kısmından faydalanabilirsiniz. Bu kısımda yer alan ilgili alanlara alım yapmak istediğiniz fiyatı ve güncel bilgileri girerek emrinizi oluşturabilir ve en uygun zaman gelince Chainlink’lerinize sahip olabilirsiniz.

Henüz bu konularda yeni iseniz ve daha basit işlemler yapmak istiyorsanız, bunun için de ‘Kolay Alış’ yönteminden faydalanabilirsiniz. Bu yöntemde sizden istenen tek şey, almak istediğiniz LINK miktarını, ilgili alana girmenizdir. İşleme onay verdikten sonra, belirttiğiniz miktarda LINK’iniz anlık olarak hesabınıza tanımlanacaktır.

Chainlink (LINK) Ne İşe Yarar?

Chainlink, blok zincirinin içerisine dahil olmayan uygulamaları ve verileri Blockchain içerisine taşıyor. Bu özelliğinden dolayı da Blockchain ile dış dünya arasında bir temsilci görevi gördüğü söyleniyor. Dünya üzerindeki birçok veriyi Blockchain’e aktarmayı başaran Chainlink, aynı zamanda bu verileri smart contract adı verilen akıllı kontratlar üzerinde kullanıyor.

Chainlink (LINK) Neden Artıyor?

Chainlink, özellikle son dönemlerde gösterdiği artış ile adından söz ettirirken, birçok kişi de bu artışın arkasında yatan nedenleri merak ediyor. Uzmanların bu konudaki görüşlerinde yer alan ortak nokta ise DeFi, yani merkezi olmayan finans sistemi olarak görülüyor. DeFi’nin durdurulamayan yükselişi ve Chainlink’in güvenli bir veri akışı sistemine sahip olması, yaşadığı artışın en büyük nedeni olarak gösteriliyor.

Chainlink (LINK) Kurucusu Kim?

Chainlink’in kurucuları ve aynı zamanda geliştiricileri Sergey Nazarov ve Steve Ellis’tir.

chainlink-founders

Chainlink (LINK) Hangi Ülkenin?

Chainlink, tamamı ile merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir ve bu nedenle herhangi bir ülke ile bağı olması söz konusu değildir.

Chainlink (LINK) Son Dakika Haberleri

Chainlink hakkında çıkan son dakika haberlerinden bazılarını şu şekilde sıraladık:

Chainlink’ten Tesla Yazılımı

Chainlink Market içerisinde, son dönemlerin popüler arabası Tesla’ya uzaktan erişim olanağı veren bir harici adaptör yazılımı yayımlandı.

Blockchain geliştiricisi olarak tanınan Harry Papacharissiou’nun yayımladığı harici adaptörün ismi ‘Link My Ride’ olarak açıklandı. Tesla tarafından geliştirilmiş olan ve son derece güçlü özellikleri bulunan kullanıcı arayüzünün kullanıldığı adaptör, birçok akıllı işlemi gerçekleştirebiliyor. Kimlik doğrulama yapabilmesinin yanı sıra aracı kilitleme veya aracın kilidini açma, kornaya basma gibi birçok işlemi uzaktan gerçekleştirebiliyor. Adaptörün özel donanımlar ile entegrasyonu ise akıllı kontratlar ile sağlanıyor ve işlemlerin hızlı olması adına Chainlink’in oracle altyapısından faydalanılıyor.

OKCoin Haberinden Sonra Chainlink Yükselişe Geçti

Dünyada yer alan en büyük kripto para borsalarından birisi olan OKCoin, yeni bir açıklama yaparak, yakın zamanda DeFi token sayısında artışa gidileceğini duyurdu.

OKCoin tarafından yapılan duyuruda, LINK’in yanı sıra YF Link ve DFI.money coinlerinin borsa içerisinde yer alacağı belirtildi. OKCoin yetkilileri, kullanıcılardan gelen yoğun istek ve sektördeki trendlerin yakından takip edilmek istenmesi gibi nedenlerden dolayı bu kararı aldıklarını belirttiler. Coinlerin borsa içerisinde ne zaman yer almaya başlayacağı hakkında net bilgiye yer verilmese de Chainlink başta olmak üzere YFL ve YFII coinleri, haberin olumlu etkilerini kısa süre içerisinde gösterdi.

Chainlink (LINK) Fiyatı

Chainlink fiyatının şu sıralarda 12,20 USD olduğunu görüyoruz. Bitcoin karşısında 0,00081178 BTC değeri bulunan Chainlink, aynı zamanda 105,66 Türk Lirasına denk durumda.

Chainlink (LINK) Grafiği

chainlink-alltimecharts

Coinamrketcap LINK/TRY: https://coinmarketcap.com/currencies/chainlink/

Chainlink’in tüm zamanlar grafiğine göz gezdirdiğimizde, ilk olarak son dönemlerdeki artan performansı dikkatimizi çekiyor. Piyasalarda yer almaya başladıktan sonra uzun bir süre boyunca kayda değer bir yükseliş gösteremeyen Chainlink’in, özellikle 2019 Haziran’dan bu yana düzenli bir artış gösterdiğini görüyoruz. Ağustos 2020’de rekor seviyesini görmeyi başaran Chainlink, daha sonra bir düşüşe uğramış olsa da günümüzde de ufak bir artış ile piyasalarda yer almaya devam ediyor.

Chainlink (LINK) Piyasa Değeri

Chainlink piyasa değerinin, 4.814.909.056 USD ya da 41.047.099.704 TL olduğunu belirtebiliriz.

1 Chainlink (LINK) Kaç TL?

1 Chainlink’in Türk Lirası karşısındaki güncel değerinin 105,66 TL olduğunu görüyoruz.

Chainlink

Chainlink (LINK) Yükselir mi?

Chainlink hakkında analistler tarafından yapılan yorumların birçoğunda, tekrar yükseliş yaşama ihtimaline dair görüşlerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Chainlink’in ana trendlerinin güçlü vadeli işlemler ve negatif fonlama oranları olduğu belirtilirken, bu trendlerin short squezee’e sebep olabileceği söyleniyor.

Chainlink (LINK) Neden Düşüyor?

Chainlink’in düşüş yaşamasının ardından en çok merak edilen konuların başında, Chainlink’in neden bu düşüşü yaşadığı geliyor. Uzmanların bu konudaki ortak görüşünün ise yatırımcıların LINK hakkında umutsuzluğa kapılmış olmaları ve yüklü balina satışları olduğunu görüyoruz.

Chainlink (LINK) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chainlink’in, madenciliği yapılamayan bir para birimi olduğunu belirtebiliriz. Piyasada bulunan dolaşımdaki tüm arzı, şirket tarafından üretilir ve piyasaya sunulur.

Chainlink (LINK) Analist Yorumları

Chainlink hakkında bazı analistlerin yaptığı yorumları şu şekilde derledik:

Kevin Svenson: Bu senenin hiç kuşkusuz ki en yüksek performansa sahip kripto para birimlerinden birisi Chainlink. Gelecek dönemlerde Ethereum’a yakın belki de daha fazla bir ivmeyi tutturarak yükseliş yaşamasını bekliyorum.

Michael van de Poppe (CryptoMichael): Chainlink yakın zamanda piyasaya ayak uydurabilir. İçerisinde bulunduğu konsolidasyon süreci, birikim dönemine bir işaret olarak algılanabilir. Bu da kısa sürede yükselen bir hareketlenmeye sahip olacağı şeklinde yorumlanabilir.

Chainlink (LINK) Geleceği

Chainlink hem yapısı hem de vadettikleri doğrultusunda geleceği hakkında en çok beklentiye sahip olunan projelerin başında geliyor. Bu beklentinin en büyük destekçisi ise kripto para derecelendirme şirketi olan Weiss Ratings’in Chainlink hakkındaki görüşleri. Weiss Ratings tarafından yapılan son değerlendirmelerin ardından, Chainlink’in en önü açık projelerden birisi olduğu belirtildi.

Chainlink

Chainlink (LINK) Twitter Adresi

Chainlink’in Twitter adresine ulaşmak için burayı tıklayabilir ya da arama kısmına @chainlink kullanıcını adını yazarak aratarak bulabilirsiniz.

Chainlink (LINK) Ne Demek?

Chainlink, Blockchain adı verilen ağın dışarısında yer alan verileri ve uygulamaları, zincire dahil etmek üzere geliştirilmiş bir projedir.

“Tezos Coin (XTZ) Nedir? Nasıl Alınır?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/tezos-coin-xtz-nedir-nasil-alinir/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu