Anasayfa Kimdir Changpeng Zhao Kimdir?

Changpeng Zhao Kimdir?

Biyografi

Changpeng Zhao ya da genellikle ‘CZ’ olarak bilinen bir Çin-Kanadalı iş adamıdır. CZ, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance'in kurucusu ve CEO'sudur.

Hayatı

Changpeng Zhao, 10 Eylül 1977’de Çin'in Jiangsu eyaletinde doğdu. 1980'lerin sonlarında, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada'ya taşındı ve Vancouver, British Columbia'ya yerleşti. Çin’de yaşarken anne ve babası öğretmendi. Babası, "burjuva yanlısı bir kişi" olarak damgalanmadan ve Zhao'nun doğumundan kısa bir süre sonra kırsal alana sürgün edilmeden önce bir üniversite hocası olarak çalıştı.

Eğitimi

Changpeng Zhao, Quebec Montreal'deki McGill Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi okudu ve buradan mezun oldu. Zhao, gençlik yıllarında McDonald's da dahil olmak üzere bir dizi hizmet işinde çalışarak ailesinin geçimine yardımcı oldu.

Serveti

Changpeng Zhao 6 Nisan 2021'de, Bloomberg Markets'e servetinin yaklaşık %100'ünün kripto para birimlerinde olduğunu söyledi.

16 Kasım 2021'de yayınlanan bir röportajda CZ, diğer kodamanların başarılarını takip etmek amacıyla servetinin %99'unu bağışlamayı planladığını söyledi. “Diğer birçok girişimci veya kurucunun yaptığı gibi, servetimin çoğunu bağışlamak niyetindeyim.” dedi.

Changpeng Zhao'nun 2022 yılı itibarıyla 17,4 milyar dolarlık servete sahip olduğu tahmin ediliyor. 

Kariyeri

Üniversiteden mezun olduktan sonra Changpeng Zhao Tokyo'da Tokyo Menkul Kıymetler Borsası'nın bir alt yüklenicisi için çalışan ve ticari siparişleri eşleştirmek için yazılım geliştiren bir staja katıldı. Daha sonra, vadeli işlem yazılımı geliştiricisi olduğu Bloomberg Tradebook'ta dört yıl boyunca tam zamanlı olarak çalıştı.

2005'te Şangay'a taşındı ve burada "komisyoncular için en hızlı yüksek frekanslı ticaret sistemlerinden" biri olan olarak bilinen Fusion Systems'ı ticaret sistemini kurdu.

2013'ten itibaren Blockchain.info dahil olmak üzere çeşitli kripto para projelerinde çalıştı ve kısa bir süreliğine OKCoin'in baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı. 2014 yılında, Şangay'daki dairesini yaklaşık 1 milyon dolara sattı ve bu para ile Bitcoin aldı.

Eylül 2015'ten itibaren CZ, bir dizi Asya borsasına bulut tabanlı ticaret teknolojisi sağlayan bir borsa geliştirme şirketi olan BijieTech'i kurdu. Ayrıca BijieTech'ten kısa süre önce OKCoin'in CTO'su olarak görev yaptı ve bu da üst düzey teknik rollerde deneyim kazanmasına izin verdi. Changpeng Zhao, Temmuz 2017'de Binance'i kurduğunda BijieTech'ten ayrıldı ve Binance'in üst düzey kademelerini BijieTech'ten kıdemli geliştiriciler ve mühendislerle doldurdu. 

Temmuz 2017'de Binance’ı başlattıktan sonra bir ICO ile 15 milyon dolar topladı. Bundan 11 gün sonra borsa resmi olarak açıldı. Devam eden 8 ay içinde Zhao’nun borsası ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsası haline geldi. Zhao ayrıca, merkezi olmayan finans sektörünün gelişimine önemli katkılarda bulunan blok zinciri ağı Binance Akıllı Zincirini başlattı.

Binance

Binance, günlük işlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsasıdır. Binance 2017 yılında kurulmuştur ve Cayman Adaları'na kayıtlıdır. Binance, yüksek frekanslı ticaret yazılımı oluşturan bir geliştirici olan Changpeng Zhao tarafından kuruldu. Binance ilk olarak Çin merkezliydi, ancak daha sonra Çin hükümetinin artan kripto para birimi baskılarını takiben merkezini Çin dışına taşıdı.

2021'de Binance, hem Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı hem de ABD İç Gelir Servisi tarafından kara para aklama ve vergi suçları iddialarıyla soruşturma altına alındı. Birleşik Krallık'ın Mali Davranış Otoritesi Binance'e Haziran 2021'de Birleşik Krallık'taki tüm düzenlenmiş faaliyetleri durdurmasını emretti.

Şubat 2022'de Binance, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında Ukrayna'ya insani yardımlar için 10 milyon dolar bağışladı.

Changpeng Zhao Kimdir?
Changpeng Zhao Kimdir? Changpeng Zhao kimdir? Changpeng Zhao Hayatı, Eğitimi, Kariyeri, Serveti ve Binance borsası hakkında bilinmesi gerekenler...

Changpeng Zhao Kimdir? ile ilgili Haberler