Anasayfa Rehber ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir?

ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir?

Rehber

OpenAI CEO'su Sam Altman'ın öncülük ettiği proje Worldcoin (WLD) nedir? Avantajları nelerdir? Geleceği nedir? İşte tüm detaylarıyla Worldcoin...

ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir?

Kripto para piyasası her geçen yepyeni bir projeye ev sahipliği yapmaya devam ediyor ve gelecekte hayatımızın her anında yanımızda olacak yapay zekâlar (AI) da kripto para birimleri ile iş birliği yapıyor. Şimdi bahsedeceğim proje, bir yapay zekâ (AI) yaratıcısının projesidir. Eğer siz de, Worldcoin (WLD) hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve geleceği hakkında bir fikir sahibi olmak istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin. 

Kripto Para Endüstrisinde Hızla Yükselen Yıldız: Worldcoin (WLD) Nedir? 

Adını sıkça duyduğumuz ve uzun bir süre de duymaya devam edeceğimiz Worldcoin, World ID adı verilen gizliliği koruyan bir dijital kimlik ve WLD adı verilen bir dijital para biriminden oluşan bir kripto para projesidir. Worldcoin Foundation, protokolün ilk yöneticisidir ve cüzdanlar gibi blok zincirine yeni katılanlar için potansiyel tuzakları basitleştirerek kripto para birimi edinme sürecinin daha kolay hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

24 Temmuz 2023 tarihinde piyasaya sürülen Worldcoin'e, OpenAI'nin CEO'su ve ChatGPT'nin yaratıcısı Sam Altman öncülük ediyor. Worldcoin, verimlilik için hem katman 1 (L1) hem de katman 2 (L2) teknolojilerini kullanan Ethereum (ETH) blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple ekosistemin yerel tokeni WLD, ERC20 token standardıyla oluşturulmuştur. 

WorldCoin'in merkezinde, bir bireyin hem insan hem de benzersiz olduğunu kanıtlamayı ifade eden "Kişilik Kanıtı (PoP)" kavramı yer almaktadır. Bu, World ID adı verilen gizlilik merkezli dijital kimlik ve gerçek bir insan olmanın basit bir şekilde doğrulanmasıyla elde edilebilen yerel kripto para birimi WLD ile sağlanacaktır. Worldcoin'e, ilk protokol uyumlu cüzdan olan ve tam gizlilik sağlarken kullanıcıların irislerini tarayan bir cihaz olan Orb'u kullanarak biyometrik doğrulama yoluyla World ID ve WLD elde etmeyi kolaylaştıran World App aracılığıyla erişilebilir.

World ID'ye Nasıl Sahip Olunur?

Bir World ID edinmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. World App İndirme: World App, World ID oluşturmak için resmi bir uygulamadır. Worldcoin web sitesinden veya cihazınızın uygulama mağazasından bu uygulamayı kolaylıkla indirebilirsiniz.
  2. World ID Oluşturma: World App'i yükledikten sonra, uygulama içinde World ID'nizi oluşturabilirsiniz. Bu adımlar, bazı temel bilgileri sağlamayı ve hesabınızı oluşturmanızı içerir.
  3. Kimlik Doğrulama: World ID, gizliliğe ve merkeziyetsizliğe öncelik verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeple tam olarak doğrulanmış bir World ID almak için bir Orb'u ziyaret etmeniz gerekir. Orb, iris biyometrisi kullanarak benzersizliğinizi ve insan olduğunuzu doğrulayan özel bir biyometrik görüntüleme cihazıdır. Bu adım, World ID'nizin doğruluğunu ve sizin ne kadar gerçek olduğunuzu garanti eder.

Bir World ID'ye sahip olduğunuzda, bunu web, mobil ve merkezi olmayan uygulamalarda (dApps) kimlik doğrulaması yapmak için kullanabilirsiniz. Ek olarak, bir World ID oluşturmak ve kullanmakla ilgili herhangi bir ücret yoktur.

Worldcoin Foundation, World ID sistemini açıkladı ve World App'in kullanılabilirliğini 80'den fazla ülkeye genişletti ve erişimini 120 ülkeyi kapsayacak şekilde daha da genişletmeyi amaçlıyor. Worldcoin, düzenleyici değişiklikler nedeniyle henüz ABD'de desteklenmiyor.

ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir?

Worldcoin'in Avantajları Nelerdir?

Worldcoin (WLD) kullanmak çeşitli potansiyel faydalar sağlayabilir, örneğin; 

  1. Artan Finansal Kapsayıcılık: Worldcoin, daha erişilebilir ve kapsayıcı bir finansal sistem sağlamayı amaçlar. Protokol, blockchain teknolojisi sayesinde dünya çapında geleneksel bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan milyonlarca insana ulaşabilir.
  2. Düşük İşlem Maliyetleri: Protokolün blockchain teknolojisi, işlem ücreti olmaksızın sınırsız ödeme yapılmasına olanak tanıyarak uluslararası işlem ücretlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır. 
  3. Kişilik Kanıtı (PoP): Protokol, kimliklerini doğrulamak ve birden fazla hesap oluşturulmasını önlemek için bir kişinin gözlerini taramayı içeren Kişilik Kanıtı adlı bir sistem sunar.
  4. UBI için Küresel Dağıtım Ağı: Proje, Evrensel Temel Gelir (UBI) için küresel bir dağıtım ağı olarak öngörülüyor. UBI, her vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılamak için düzenli nakit ödeme alınan bir kavramdır. Worldcoin kullanılarak, UBI'nin dağıtımı küresel ölçekte kolaylaştırılabilir ve potansiyel olarak milyonlarca insana fayda sağlanabilir.

ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir?

Worldcoin'in Geleceği Nedir?

Worldcoin'in geleceği, diğer tüm kripto para projelerinde olduğu gibi belirsizdir, fakat bir projenin ne kadar başarılı olabileceğini tahmin etmek zor değil. Örneğin, projenin arkasındaki ekibin ne kadar tecrübeli olduğunu tespit etmek, topluluk desteğinin ne derecede olduğunu ön görmek veya rakiplerinden ne farkı olduğunu tespit etmek çok önemlidir. Projenin başarısı belirsizliğini korurken, iddialı kapsamı ve gelecekteki konumu üzerindeki potansiyel etkisi Worldcoin'i (WLD) kripto para endüstrisindeki en cüretkar çabalardan biri olarak konumlandırıyor.

Sonuç olarak; bu yenilikçi proje, dijital finans dünyasında devrim yaratmayı hedefliyor ve kullanıcılarına güvenli ve merkezi olmayan bir protokol sunuyor. Benzersiz teknolojik altyapısı ve öncü fikirleriyle, Worldcoin (WLD), küresel ölçekte finansal katılımı artırmayı ve geleceğin dijital ekonomisine yönelik büyük bir potansiyel taşıyor. Siz de, bu kılavuz sayesinde sektörde bir adım öne çıkabilirsiniz. 

ChatGPT'nin Yaratıcısı Gururla Sunar: Worldcoin (WLD) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)