Kripto Para Haberleri

Çin, Dijital Yuan 1. Denemesi

ABONE OL:

Çin dijital yuan uygulamasının 1. aşamasına başlıyor. Temmuz ayında, ülkenin merkez bankası Çin Halk Bankası (PBoC) Çin yuanı (CNY) ulusal kaydi parası ile desteklenen dijital bir para için planlarını açıkladı.

İlk sermaye birikimi kurucusu Dovey Wan’a göre, merkez bankası kripto için nakit değiştirme süreci başlatıyor. Her ne kadar bu bir “deneme” programı olsa ve iki yıl boyunca ülkenin üç iliyle sınırlı olacak olsa da Çin dijital para ve blockchain alanında yaptığı açıklamalar ve deneme ile ne kadar ileri görüşlü olduğunu kanıtlıyor.

Wan: PBoC’nin ilerleyen zamanlarda “nakit tasfiyesine” yol açacak daha katı “sermaye kontrolleri” uygulayacağını belirtti.

“PBOC, ülke genelinde üç ilde çok miktarda nakit para yatırma, çekme kısıtlaması üzerine bir yönetmeli deneyeceğini duyurdu.

Bu deneme, 110 milyon nüfuslu Shenzhen, 95 milyon nüfuslu Hebei ve 56,5 milyon nüfuslu Zhejiang illerinde yapılacak. Bu iller, Çin’in en önemli şehirlerinde bazılarını barındıran ülkenin en büyük illeri arasındadır.

Bu sadece bir deneme aşaması olsa da birçok kişinin bir yıl içinde küresel pazara çıkacağını tahmin ettiği dijital yuanın nihayetinde ortaya çıkmasının öncülük edeceğine dair tüm işaretler var. Çin yalnızca dijital yuan’ı harici bir ticaret aracı olmasını istemiyor aynı zamanda iç yönetimi kolaylaştırmasını istiyor.

Content Protection by DMCA.com
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Petrol Değer Kazanırken Kripto Paralar Düşüyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu