Anasayfa Sektörel Çin Havacılık Sektöründe Devrim: Dijital Yuan Kalkışa Geçiyor!

Çin Havacılık Sektöründe Devrim: Dijital Yuan Kalkışa Geçiyor!

Sektörel

Çin'in havacılık otoritesi uçak bileti satın almak için Dijital Yuan kullanımını onayladı. İşte tüm detaylar...

Çin Havacılık Sektöründe Devrim: Dijital Yuan Kalkışa Geçiyor!

CAAC, dijital bir yuan ödeme platformu başlatmak için China Merchants Bank (CMB) ile ortaklık kuruyor. Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), uçak bileti satın almak için Dijital Yuan'ı resmen onayladı. Şirket, 18 Temmuz 2023'te bir blog yazısı aracılığıyla bir duyuru yayınladı.

Spring Airlines, 2021'de biletinin Dijital Yuan ile ödenmesine izin veren ilk havacılık şirketi oldu. Taşıyıcı, Shanghai'dan Shenzhen'e bir uçak bileti için 560 yuan aldı. Xiamen Airlines kısa süre sonra aynı yılın Kasım ayında aynı şeyi yaptı. Ardından Beijing Daxing Uluslararası Havaalanı ve Beijing Capital Uluslararası Havaalanı da 2022'de bir Dijital Yuan girişimini açıkladı. Ancak varlığın havacılık sektöründe yaygın kullanımı bunu takip etmedi.

Yeni gelişmeyle CAAC, dijital bir yuan ödeme platformu başlatmak için China Merchants Bank (CMB) ile ortaklık kuruyor. Platform, Sivil Havacılık Bilet Devlet Tedarik Yönetim Platformu Uygulaması Dijital RMB Uzlaşma Modu olarak bilinir. Her iki taraf da geçmişte birden fazla projede ortaklık yapmış olsa da, bu yeni proje iş uçak biletlerinin ödenmesinde dijital para biriminin kullanılmasına izin verecek. Aynı şekilde yolcular da platform aracılığıyla yeni hizmetlere erişmek için CBDC'yi kullanabilir.

Ayrıca iş yolcularına yeni bir hizmet deneyimi getiren platformun dijital ekonomiye ivme kazandırması bekleniyor. Lansman öncesinde şirket, uçak bileti satın alma hizmet sisteminin işlevsel testlerini tamamladığını kaydetti. Ayrıca China Merchants Bank'ın takas sistemini de test etti.

Sektörler Arasında Dijital Yuan Testleri Devam Ediyor!

Çin, bir CBDC'nin geliştirilmesinde önemli ilerleme kaydetti. Çin Merkez Bankası (PBOC), dijital para birimini 2020'den beri ülke genelinde test ediyor. Varlığın ilk büyük konuşlandırılması Pekin'deki 2022 Kış Olimpiyatları içindi. O zamandan beri banka, farklı şehirlerde test testler yürütüyor.

Çin Havacılık Sektöründe Devrim: Dijital Yuan Kalkışa Geçiyor!

Banka ayrıca ulaşım sektöründe Dijital Yuan kullanımını teşvik etti. Dijital Yuan ile sorunsuz işlemleri kolaylaştırmak için ülke genelinde demiryolu istasyonları, hafif raylı sistem bağlantıları ve metro sistemleri iyileştirildi. Başka yerlerde banka, SIM kartlar aracılığıyla Dijital Yuan için çevrim dışı işlemlere izin vermek için China Telecom ve China Unicom ile ortaklık kurdu. Plan, kullanıcıların bir banka hesabı veya İnternet bağlantısı olmasa bile Dijital Yuan kullanarak mal ve hizmetler için ödeme yapmasına da olanak tanıyacak.

Dijital Yuan'ın CAAC tarafından benimsenmesinin, ülkedeki dijital ekonominin gelişimini ve yenilikçiliğini artırması bekleniyor. Aynı zamanda Çin'in havacılık sektörünün küresel piyasa rekabet gücünü ve etkisini artırmalıdır.

Çin Havacılık Sektöründe Devrim: Dijital Yuan Kalkışa Geçiyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
OKEx Nedir? OKEx Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Algorand (ALGO) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik