Kripto Para Haberleri

Çin’in Tutumu Küresel Kripto Düzenlemelerini Etkileyebilir

Hükumetler ve düzenleyiciler artık kripto paralara kayıtsız kalmıyorlar. Çin gibi ülkeler ulusal CBDC’lerini ilan ederken, dünyanın dört bir yanındaki diğer düzenleyiciler de kripto paraların kullanımını ve satışını çevreleyen daha iyi bir çerçeve sunmaya başladılar.

Kripto paraların kullanım oranları ve alanları arttıkça, düzenleyici otoritelerin bu aykırı finansal varlık sınıfına dikkat etmekten başka seçeneği kalmamıştır ve kripto paraların buradan yolu açıktır. TokenInsight’ın 2019 için yıllık pazar raporuna göre, 27 ülke ve bölge son üç yılda blockchain ile ilgili resmi düzenleme süreçlerini başlattı ve 30 ülkeden 12’si teknolojiye karşı olumlu bir tutum sergiliyor.

“Düzenleme pazara hızlı geliyor, ancak endüstri için uzun vadede faydalı.”

Çin, ulusal stratejisinin bir parçası olarak blockchain’i tanıttı hatta ülke çapında bu “önemli teknolojiyi” karalayanları yasaklayacak kadar ileri gittiğinde, diğer birçok ülkenin ayak izlerini takip edeceği ve teknolojiyi ve bununla ilgili olanları benimseyeceği neredeyse kesin görünüyor. Japonya son zamanlarda olduğu gibi bu tür bir çabanın ön saflarında yer alıyor gibi görünüyor, önemli sayıda milletvekili Çin DCEP veya Dijital Yuan‘ına karşı Dijital Yen çıkarmak için öne çıktı. Çin’in çabaları halka açıldıktan sonra diğer birçok ülke blockchain teknolojisini ve CBDC’leri ciddi bir şekilde araştırmaya başladı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Goldman Sachs Eski Yetkilisi: Bitcoin 2.000 dolara kadar düşecek, sonra yükselecek

Piyasa çapındaki hacmin Çin’in açıklanmasından sonra en yüksek ikinci sıraya yükseldiği göz önüne alındığında, düzenlemelerin ve benimsenmenin ülkenin buna karşı tutumu tarafından büyük ölçüde belirlenmesi olasıdır.

ICO pazarı da 2019’un başlangıcından bu yana düşüş gösteriyor. 2018’de tamamlanan ICO projelerinin üçte birinden biraz fazlası geçen yıl tamamlanarak yaklaşık 4 kat daha düşük fon topladı. Bununla birlikte, IEO projeleri yıl boyunca daha iyi bir performans gösterdi ve 2019’un ortalarında zirveye ulaştı ve daha sonra sürekli olarak düştü. Her ikisi de ölmekte olan bir cins gibi görünse de son gelişmeler bunun aksini kanıtlayabilir.

TokenInsight raporu, ABD’de token tekliflerinin çoğunun gerçekleştiğini de vurguladı. Birkaç gün önce Chicago’da yapılan son konuşma sırasında SEC yöneticisi Hester Peirce, merkezi olmayan ağlar oluşturmak için token satan projelere güvenli dönem oluşturma önerisini açıkladı.

Böyle bir teklif, ABD’de ICO ve IEO projelerinin yeniden canlanmasını kolaylaştırabilirken, birçoğuna uymaları gereken düzenleyici çerçeve nedeniyle kötü niyetli niyetleri ortadan kaldırabilir. Buna ek olarak, bu, muhtemelen düzenleyici netlik eksikliği nedeniyle kripto varlıklara yatırım yapma konusunda karar veren yatırımcılardan alana daha fazla sermaye girmesini sağlayabilir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika! ABD’nin dolar politikası Bitcoin’i nasıl etkileyebilir?

Bunlar gibi tekliflerin ve düzenlemelerin başarısı, birçok kişiye göre kritik öneme sahiptir, ABD, blockchain ve kripto para düzenlemeleri ve bununla ilgili yasal açıklık söz konusu olduğunda Çin’in gerisinde kalmaktadır. Bu aynı zamanda, ABD’nin geride kalma riski altında olduğunu vurgulayan en son Benimsenme Durumu raporunda da vurgulanmıştır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu