Kripto Para Haberleri

Çin, On Milyon Vatandaş için Dijital Yuan Beyaz Listesini Açtı

Çin hükümeti dijital yuan testini bir adım öteye taşıyor. Şimdi, 10 milyon kullanıcı, seçilen devlet bankalarında beyaz listeye katılmak için başvurduktan sonra para birimini test edip kullanabilecek. Testin bu yeni aşaması, daha geniş bir test ortamında olası sorunları tespit etmeyi amaçlıyor. Çin, kullanıcı tabanını ve dijital yuan teknolojisini yaklaşmakta olan 2022 Kış Olimpiyatları'nda kullanmak üzere hazırlıyor.

Çin hükümeti, CDBC’sinin testini genişletiyor. Çin Halk Bankası’ndan bir yetkilinin raporlarına göre , dijital yuan ile daha fazla deneme yapmak için bir beyaz liste açtı. Bu girişimin bir parçası olmakla ilgilenen vatandaşlar, seçilen devlet bankalarında bu yeni deneme aşamasına dahil edilmelerini talep edebilirler. Çin Halk Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, on milyondan fazla vatandaşın zaten bu beyaz listede olduğunu söyledi.

Ancak bu testin kapsamı ve dijital yuanın nasıl dağıtılacağı netlik kazanmadı. Dijital yuan birkaç şehirde test edilmiş olsa da, kabulü her yerde mevcut olmaktan hala çok uzak. Çin, dijital yuanın bir sonraki Kış Olimpiyatlarında kullanılmasını amaçlayan bu testlerde kullanıcı hacmini ve para birimini artırıyor. Fan Yifei şunları söyledi:

Denemelerin kapsamını artırmaya devam edeceğimiz konusunda güvenimiz var.

İlginizi Çekebilir: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Test Etme

yuan

Bu beyaz liste programı, Çin Halk Bankası’nın gerçekleştirdiği aşamaların yalnızca sonuncusudur. Geçen ayın başlarında, Pekin ve Şangay vatandaşlarına kırmızı dijital yuan zarfları vermeye başladı. Bu iki şehir 500.000’den fazla kırmızı zarf dağıtacak. Ancak, bu testler hükümetin istediği tüm ilgiyi görmeyebilir. Bazı raporlara göre, insanlar bilinen ödeme yöntemlerinden dijital yuan’a geçmekte tereddüt ediyor.

Sonuç olarak, Çin hükümeti ev temizliğine geçiyor. Kripto para madenciliği ve ticareti yasağı şu anda birkaç önemli ilde yürürlükte. Yunan, Sichuan, Qinghai ve İç Moğolistan, madencileri topraklarından çıkardı. Bu, Bitcoin blok zincirinin çalışmasını etkileyen bir madencilik çıkışına yol açtı.

Ayrıca hükümet, kripto para birimi işinde yer alan yerleşik şirketlere karşı harekete geçti. Bu, kripto para işlemlerini kolaylaştırmak için yazılım sağlamaya katıldığı iddiasıyla kapatılan bir şirket olan Beijing Qudao Cultural Development’ın durumudur .

Dijital yuan testlerinin genişlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

İlginizi Çekebilir: Çin, Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu