Bitcoin Haberleri

Çin Yunnan’da Neler Dönüyor? Bitcoin Madenciliği Yasaklandı mı?

Geçen Cuma, bir Çin hükumet belgesinin ekran görüntüsü Çin’in Yunnan eyaletinde sözde bir Bitcoin madenciliği yasağı konusunda kafa karışıklığına yol açtı.

Kripto para haber kaynağı Forkast, ilk olarak Yunnan Enerji Bürosu’ndan geldiği anlaşılan bu belgenin ekran görüntüsüne atıfta bulunarak, Yunnan’ın Xinjiang ve İç Moğolistan’daki meslektaşlarının hareketlerini takiben yerel Bitcoin madencilerini yasaklamaya hazırlandığını bildirdi. Daha sonra CoinDesk’de Forkast makalesini kaynak olarak göstererek bu haberi yayınladı.

Her iki medya kuruluşu da daha sonra, belgenin ekran görüntüsünün sahte olduğu inancı nedeniyle ilk raporlarını revize etti ve düzeltti, çünkü belge Çin hükumetinden gelen orijinal belgelerin tipik olarak nasıl göründüğü ile uyumlu değil. CoinDesk ayrıca Yunnan’ın bitcoin madenciliğini yasaklamadığını netleştirmek için bir takip yazısı yaptı.

Ama gerçek bundan daha karışık görünüyor…

Bitcoin Madencilik Çiftlikleri Denetleniyor

Yunnan Enerji Bürosu’ndan geldiği düşünülen ekran görüntüsünün formatı yanlış görünse de bu ekran görüntüsünün özünün Yunnan’da gerçekten olup bitenleri yansıtması bir bakıma doğrudur.

Çin hükumetine ait Şanghay Birleşik Medya Grubu’na bağlı bir iş yeri olan China Star Market, cumartesi günü yaptığı bir haberde Yunnan Enerji Bürosu’nun eyaletteki alt enerji departmanlarının Bitcoin madencilik çiftliklerini Haziran sonuna kadar denetlemesini gerektirdiğini doğruladığını söyledi.

Çin Yunnan’da Neler Dönüyor? Bitcoin Madenciliği Yasaklandı mı? - Koinbox.Net
Geçen hafta dolaşan ekran görüntüsü yukarıdadır.
Çin Yunnan’da Neler Dönüyor? Bitcoin Madenciliği Yasaklandı mı? - Koinbox.Net
Yukarıda Yunan Enerji Bürosu’ndan alakasız ama gerçek bir belge var.

Aslında, China Star Market’in bu uyarısı da Cuma günü dolaşan ekran görüntüsünün özüyle aynıydı, ancak medya kuruluşu ekran görüntüsünün gerçek olup olmadığını belirtmedi. Ne China Star Market ne de dolaşımdaki ekran görüntüsü, Yunnan eyaletinin Bitcoin madenciliğine genel olarak bir yasak getirmeyi düşündüğünden tam olarak bahsetmedi.

Çin basınında çıkan haberlere göre Yunnan Enerji Bürosu, yetkisiz hidroelektrik kullanan Bitcoin madenciliği çiftliklerini denetlemek ve ardından kapatmak veya düzenlemek için alt departmanlar talep ediyor. Bu, hükumete kâr ödemeden doğrudan Bitcoin madencilik çiftliklerine enerji sağlayan elektrik santrallerini içerir.

Ayrıca bu, Yunnan ve Sichuan’da oldukça yaygın ancak gri bir alan uygulamasıdır; buralarda elektrik santralleri, enerji şebekesinden geçmeden madencilik çiftliklerine doğrudan hidroelektrik sağlar. Böylece madenciler devlet Şebekesi ve yerel yönetimle kârı paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırır ve madencilik çiftliklerinin işletme maliyetleri azalır.

Çin enerji Bürosu, Bitcoin madenciliği çiftlikleri tarafından yetkisiz enerji kullanımına ilişkin denetimini tamamladığında bir sonraki adımın ne olacağı henüz belli değil.

İngiltere Polisi Esrar Çiftliğine Baskın Yaptı, Kripto Para Madenciliği Tesisi Buldu
Çin Yunnan’da Neler Dönüyor? Bitcoin Madenciliği Yasaklandı mı? - Koinbox.net

Denetlemeler Neden Önemli? Bitcoin için Ne Anlama Geliyor?

Yunnan, Sichuan ile birlikte hidroelektrik ile çalışan iki ana Bitcoin madenciliği merkezidir. Ancak bunlardan hiçbiri, Çin Devlet Konseyi’nin Bitcoin ticareti ve madencilik faaliyetlerini çökertme konusundaki yorumunun ardından bölgelerde Bitcoin madenciliğinin geleceği hakkında herhangi somut bir önlem yayınlamadı.

Çin’in üst düzey karbon nötrlüğü amacının Çin Devlet Konseyi’nin yorumunun arkasında olduğu biliniyor. Bu, büyük olasılıkla Xinjiang ve İç Moğolistan’ın kömür bazlı bölgelerinde görülen hızlı madenci çıkışına yol açtı. Xinjiang, Zhundong Ekonomik ve Teknoloji Geliştirme Bölgesindeki madencilere faaliyetlerini durdurmalarını emretti. Madencilere zaten kapatma emri vermiş olan İç Moğolistan ise madencilerin bu karara uymamaları halinde bunun ne gibi sonuçları olacağını yayınladı.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu