Kripto Para Haberleri

Çin’deki en büyük Bitcoin madencilik merkezlerinden biri faaliyetlerini durduruyor

ABONE OL:

Çin’in İç Moğolistan bölgesi, enerji tüketimini azaltmak için yeni kripto para birimi madenciliği projelerine onay vermeyeceğini ve mevcut kripto para madencilik faaliyetlerini de durdurmayı planladığını açıkladı. Bitcoin madenciliği İç Moğolistan bölgesinde yıllık olarak yaklaşık 128,84 terawatt/saat enerji tüketiyor. Bu, Ukrayna ve Arjantin gibi ülkelerin tükettiği enerjiden çok daha fazladır.

Ucuz enerji kaynakları nedeniyle, Kuzey Çin’de bulunan İç Moğolistan bölgesi küresel olarak madenciliği yapılan tüm Bitcoin’in yaklaşık %8’ini oluşturuyor. Buna karşılık, ABD dünya çapında yaklaşık %7,2 Bitcoin madenciliği yapıyor.

Bitcoin ve Bitcoin madenciliği nedir?

 data-lazy-srcset=

Bitcoin, bir merkez bankası gibi tek bir merkezi varlık tarafından ihraç edilmez. Bu yüzden Bitcoin merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Bitcoin işlemleri Bitcoin madencileri tarafından sürekli olarak doğrulanması gereken bir blok zincirine kaydedilir.

Bu tür doğrulamalar, Bitcoin işlemlerinin gerçekleşmesine izin veren karmaşık matematiksel bulmacaların çözüldüğü, madencilik amacına yönelik oluşturulmuş bilgisayarlarda yapılır. Bununla birlik, bu bilgisayarlar çok güçlü olduklarından dolayı büyük miktarlarda enerji tüketirler.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin ve altcoinlerin değeri aylar sonra değişti

Son raporlara göre, 2019’da İç Moğolistan bölgesi hükumetin enerji kullanımına ilişkin değerlendirme hedeflerini karşılayamadı. Bu nedenle, bölgedeki yetkililer enerji tüketimini azaltmak için yeni planlar hazırladı. Bu planlar mevcut kripto para birimi madenciliği projelerini Nisan 2021’e kadar kapatmayı ve yenilerini onaylamamayı içeriyor.

Çin kripto paralara savaş açtı

 data-lazy-srcset=

Geçtiğimiz yıllarda Çin hükumeti Bitcoin’in arkasındaki temel teknoloji olan blockchain teknolojisinin gelişimini destekledi. Bununla birlikte Çin, Bitcoin dahil olmak üzere kripto para birimlerini azaltmaya çalıştı. 2017’de Pekin, dijital jeton ihraç etmek ve para toplamak amacıyla ICO’ları yasakladı. Kısa süre önce yapılan başka bir rapora göre Çin hükumeti son zamanlarda kripto para borsaları gibi kripto para işletmeleri üzerinde baskısını artırmaya başladı.

Ayrıca Çin aynı zamanda çevre dostu olmak için de çabalıyor. Geçen yıl Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkenin 2030’a kadar en yüksek karbondioksit emisyonlarına ulaşacağını ve 2060’a kadar karbon nötrlüğünü hedeflediğini söyledi.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu