CipherTrace: Kripto para saldırılarında 350 milyon ABD Doları çalındı!

3 Dakikada Okunabilir


1 Mayıs’ta kripto para birimi analiz şirketi CipherTrace, 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin kara para aklama karşıtı raporlarını yayınladı. Bu arada, araştırmacı uzmanlar, yılın ilk çeyreğinde 350 milyon ABD dolarından fazla kripto para birimi çalındığını açıkladı.

Bu büyük ve önemsenmeyecek miktarın çok fazlası olan büyük miktarın, 2019 sonuna kadar kripto para birimi ekosistemini 1 milyar dolardan fazla kayba uğratması ve bu sayının daha büyük oranda artması bekleniyor. Kripto para birimi sahiplerinin 2019 yılı sonuna kadar 1 milyar dolardan daha fazla para kaybetmeleri ise sadece kripto para piyasasına olan güveni azaltmakla sınırlı olmayacak. Karşılaştırma için, tüm kripto ekonominin piyasa kapitalizasyonu basın zamanında 177 milyar dolardı, 97 milyar dolar ve 17 milyar dolar atfedilebilir BitCoin (BTC) ve Ethereym (ETH) vardı.

CipherTrace, Kanada borsası kullanıcılarının bu yıl şimdiye kadar meydana gelen hırsızlıkların bir parçası olarak görünüşte kalıcı olarak topluca kaybettikleri 195 milyon dolar değerinde kripto para olduğunu ve bu rakamın 200 milyon doları daha fazla aşacak olduğu ve bu rakamın daha fazla olabilecek olduğunu açıkladı.

Kripto paralara saldıran siber saldırganların sayısının artmaya devam etmesi sektörel olarak endişeye ve buna bağlı nedenlerden çok fazla soruna sebep oluyor.

Trend Nedir?

Hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarını bir araya getiren CipherTrace, en son AML raporlarında, 2019 yılının ilk çeyreğinde en az 1.2 milyar dolar değerinde kripto para biriminin yanlış tahsis edildiğini iddia etti. Şirket, kripto para birimlerine yönelik olarak siber saldırıların daha fazla artacak olduğu ve daha fazla insanın bu tür saldırılara maruz kalabilecek olduğunu açıkladı.

Bu yılın ilk çeyreğinin geçen yılın ilk çeyreğine göre nasıl ölçüldüğüne gelince, CipherTrace’in raporu dolandırıcılık ve haraç-tehdit yoluyla kripto para saldırılarında trend olduğunu belirtti:

Bir önceki yılın kripto cinayeti dünya çapında dış ülkelerin kripto para sahiplerine yönelik düzenledikleri kripto para saldırıları ile oldu; en büyükleri 2018 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşti. Ancak, bu yılın ilk çeyreğinde, kripto para birimi çalıntıları, gaspçı ve sahtekarlar daha çeşitli kripto para suçlarında bulunmaya başlamalarına dayanarak artış eğilimi gösterdi. Sadece bir örnek olarak, Norveç’teki adam kaçıranlar, henüz iade edilmemiş bir milyarderin karısı için bir kripto para olan Monero ile dokuz milyon Euro (yaklaşık 10,3 milyon ABD Doları) fidye talep ettiler.

Kripto paraların siber saldırganların saldırganlıklarına maruz kalması gelecekte de bazı problemlere neden olabilir. Kripto para birimlerinin geleceği konusunda bazı endişelere neden olan en önemli konulardan birisi de kripto para birimlerine yönelik olarak büyük ve geri dönüşleri çok zor olan kripto para saldırılarıdır.

CipherTrace, gelecek kripto düzenlemelerinin “boyutunun”, bu yılın başlarında bir Fransız hükümet raporunda önerildiği gibi nihayetinde gizlilik yasaklarına yol açabileceğini vurguladı:

QuadrigaCX kullanıcılarının yaşadığı büyük kayıpların ışığında, Kanada ve dünyadaki düzenleyiciler, ticari iş uygulamaları ve borsaların güvenlik operasyonları üzerindeki kontrolleri yeniden düşünüyorlar. Buna ek olarak, düzenleyiciler, bu yeni anonim altcoinleri Bitcoin olarak tercih ettikleri ve takip etmek daha zor oldukları için, gizlilik paralarına yönelik yasaklar önermeye başlıyor.

Araştırmalar gösteriyor

Kripto para suçları ve kripto para suçlularının büyük oranda sayısı artış gösteriyor olabilir.

Geçtiğimiz ay, şirket, AML altyapısını daha da iyileştirmek için kripto para borsası Binance ile ortaklık yaptığını açıkladı .

Kripto para saldırılarının artmasının arkasında yatan sebeplerden birisi de Kuzey Kore, Rusya ve Çin gibi ülkelerde devlet destekli siber saldırıların boyutunda büyük oranda artış olması gösteriliyor. Rusya’nın ve Kuzey Kore’nin bu konuda çok fazla siber saldırı düzenledikleri ve Çin’de bu tür saldırıların artış eğilimi gösterdiği belirtiliyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
122
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
121
Şaşkın
Lol Lol
242
Lol
Harika Harika
121
Harika
Korkunç Korkunç
80
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!