Anasayfa Sektörel CME, Binance'e Yaklaşıyor: Listenin İkinci Sırasına Yerleşti!

CME, Binance'e Yaklaşıyor: Listenin İkinci Sırasına Yerleşti!

Sektörel

CME, en büyük ikinci Bitcoin vadeli işlem borsası olarak kayıtlara geçti.

CME, Binance'e Yaklaşıyor: Listenin İkinci Sırasına Yerleşti!

Düzenlemeye tabi bir kuruluş olan Chicago Ticaret Borsası (CME), 2020-2021 boğa piyasasının ilk aşamalarının anılarını hatırlatarak, açık faizle Bitcoin (BTC) vadeli işlemleri ve sürekli vadeli işlem ticareti için en büyük borsalar arasında yer alıyor.

Coinglass'a göre, CME'nin nosyonel açık faizi (OI) 3,57 milyar dolara yükseldi. Böylece CME, birkaç hafta önce dördüncü sırada iken şu anda ikinci en büyük Bitcoin vadeli işlem borsası haline geldi. Nosyonel açık faiz, aktif ya da açık sözleşme sayısına bağlı ABD doları değeri olarak tanımlanıyor.

Düzenlenmemiş bir offshore borsa olan Binance, CME'ninkinden yaklaşık yüzde 8 daha yüksek olan 3,85 milyar dolarlık nominal açık faiz ile piyasaya hâkim olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte CME, kısa bir süre önce nakit uzlaşmalı vadeli işlem sözleşmeleri için açık faizde 100.000 BTC'yi ilk kez aşarak bir kilometre taşına ulaştı. Ayrıca, CME'nin Bitcoin vadeli işlem sektöründeki pazar payı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 25'e kadar çıktı.

CME, 5 BTC'ye eşdeğer standart Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri ve 1 BTC'nin onda biri olan mikro sözleşmeler sunuyor. Ayrıca, 50 ETH sözleşme büyüklüğüne sahip ether vadeli işlemleri ve 1 ETH'nin onda birine eşdeğer mikro vadeli işlemler de sunuyor.

Offshore borsalardaki açık faizin çoğu, son kullanma tarihi olmaması ve mevcut spot fiyatla uyum sağlamak için bir fonlama oranı mekanizması kullanması bakımından benzersiz olan sürekli vadeli işlemlerde yoğunlaşmıştır.

Piyasa gözlemcileri, CME'nin son dönemdeki büyümesinin Bitcoin'de kurumsal liderlikli bir ralliye işaret edebileceğini öne sürüyor. Kripto para birimi, bu ay makroekonomik belirsizlik ve spot borsa yatırım fonlarına (ETF'ler) yönelik iyimserliğin etkisiyle yüzde 27'lik bir artış gösterdi.

Perakende yatırımcılar da bu trende katkıda bulundu. Matrixport'tan alınan veriler, ProShares'in önde gelen Bitcoin vadeli işlem ETF'indeki beş günlük hacmin geçen hafta yüzde 420'lik şaşırtıcı bir artışla 340 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor. Bu ETF, öncelikle CME Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapıyor.

Analistten CME Büyümesine Dair Farklı Bir Bakış Açısı Geldi

CME, Binance'e Yaklaşıyor: Listenin İkinci Sırasına Yerleşti!

Deutsche Digital Assets'in araştırma müdürü André Dragosch farklı bir bakış açısı sunuyor. Dragosch; CME'nin büyümesinin, uzun vadeli işlem pozisyonlarındaki artıştan ziyade offshore borsalardaki düşüş pozisyonlarının çözülmesinden kaynaklandığını savunuyor.

Dragosch, CME'nin Bitcoin vadeli işlem açık pozisyonlarındaki payının artmasına rağmen, Bitcoin vadeli işlemlerinin ve sürekli açık pozisyonlarının toplam miktarında Bitcoin bazında önemli bir artış görülmediğini belirtiyor.

Bu da son dönemdeki fiyat artışının daha çok kısa pozisyon sıkışmasından ve toplam açık pozisyon miktarındaki düşüşten kaynaklanabileceğini gösteriyor.

Piyasa, ayrıca Bitcoin spot ETF'inin potansiyel onayına ilişkin beklentilerle çalkalanıyor ve bu da Bitcoin'in fiyatını daha da yukarı çekiyor.

Bu ayın başlarında BTC, büyük ölçüde spot ETF'i çevreleyen piyasa spekülasyonları nedeniyle 35.000 dolar seviyesine doğru yükseldi.

CME, Binance'e Yaklaşıyor: Listenin İkinci Sırasına Yerleşti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar