Anasayfa Sektörel CME, Bu Listede Binance'i Devirerek En Üst Sıraya Yerleşti!

CME, Bu Listede Binance'i Devirerek En Üst Sıraya Yerleşti!

Sektörel

CME, en büyük Bitcoin (BTC) vadeli işlem borsaları listesinde Binance'i devirmeyi başardı.

CME, Bu Listede Binance'i Devirerek En Üst Sıraya Yerleşti!

Düzenlemeye tabi Chicago Ticaret Borsası (CME), en büyük Bitcoin (BTC) vadeli işlem borsaları listesinde en üst sıraya yerleşerek iki yıl sonra ilk kez Binance'in yerini aldı.

CoinGlass verilerine göre; CME, yaklaşık 4,07 milyar dolarlık açık faiz (OI) ile vadeli ve sürekli vadeli işlem borsaları arasında ilk sırada yer alırken son 24 saat içinde yüzde 4'lük bir artış gösterdi ve yüzde 24,7'lik bir pazar payını temsil etti.

Bu arada Binance'deki OI, aynı dönemde yüzde 7,8 düşüşle 3,8 milyar dolar oldu. CME, önceden belirlenmiş vadeye sahip geleneksel vadeli işlem sözleşmelerinde alım satım olanağı sunuyor. Binance ve diğer borsalar ise geleneksel vadeli işlemler ve kalıcı sözleşmeler veya vadesi olmayan vadeli işlemler sunuyor.

Sıralamalardaki değişiklik, kripto para piyasası vahşi fiyat dalgalanmalarının ortasında büyük bir kaldıraç düşüşü yaşarken meydana geldi ve toplam Bitcoin açık faizi 12 milyar dolardan 2 milyar dolara düştü. Düşüş; Binance yatırımcılarını, CME piyasa katılımcılarından orantısız bir şekilde daha fazla etkiledi.

CME Kademeli Bir Şekilde Birinci Sıraya Yükseldi

CME, Bu Listede Binance'i Devirerek En Üst Sıraya Yerleşti!

Bitcoin, ilk olarak 18 ayın en yüksek seviyesi olacak şekilde yaklaşık 38.000 dolara yükseldi, ardından varlık yönetimi devi BlackRock'ın spot Ethereum ETF için başvuru yaptığının resmî olarak doğrulanması üzerine 36.000 dolara doğru belirgin bir şekilde geri çekildi. 

CME'nin zirveye yükselişi, bu yıl kademeli olarak gerçekleşti. Bu, kurumsal piyasa katılımcılarının en büyük ve en eski kripto para birimini alıp satmaya yönelik artan talebi vurgulaması açısından önemli bir gelişmedir. Bitwise Asset Management tarafından 2020 yılında yayınlanan bir makalede; CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının, tutarlı ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde spot piyasaya liderlik ettiği belirtildi.

Ticaret platformu FalconX'in araştırma müdürü David Lawant, "CME, 2023'ün neredeyse tamamında pazar payı kazanıyor ancak spot Bitcoin ETF başvuruları etrafındaki piyasa heyecanı arttıkça bu kazançlar son birkaç hafta içinde yoğunlaştı." dedi.

Lawant, "CME'nin neredeyse yalnızca büyük geleneksel finans kurumları tarafından kullanılan bir yer olduğu göz önüne alındığında bu, kitlenin kriptoya ne kadar ilgi duyduğunu gösteriyor." diye ekledi.

Kaynak: CoinDesk

CME, Bu Listede Binance'i Devirerek En Üst Sıraya Yerleşti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar