Kripto Para Haberleri

Coinbase, Yeni Yüz Tanıma Teknolojisini Test Ediyor

Coinbase, tartışmalı bir yüz tanıma teknoloji hizmeti sunucusu Clearview ile çalışan 2000’den fazla kuruluşun arasındadır.

Bir Coinbase sözcüsü, borsada Clearview’iü yazılımını “güvenlik ve uyumluluk konusundaki benzersiz ihtiyaçları” açısından test ettiğini doğruladı, ancak müşteri verilerinin testlerinin hiçbirinde kullanılmadığını da belirtti. Fakat borsa Clearview AI’ı kullanıp kullanmamaya daha karar vermedi.

Coinbase daha önce kullanıcı gizliliğiyle nasıl başa çıktığı konusunda eleştirilerle karşılaştı. Borsa, geçtiğimiz mart ayında, kurumsal satış müdürünün önceki bir analiz sağlayıcısının “müşteri verilerini dış kaynaklara” sattığını söylemesinden günler sonra kullanıcı verilerini satmadığını açıklığa kavuşturmak zorunda kaldı. Coinbase daha önce, insan hakları ihlallerine sahip hükumetler ile bağlantılı bir analiz şirketi satın almıştı.

Clearview İddiaları

Clearview CEO’su Hoan Ton-That daha önce şirketinin yazılımının “kesinlikle kolluk kuvvetleri için” olduğunu iddia etti ve yaptığı bir açıklamada uygulamanın öncelikle ABD ve Kanada’ya odaklandığını belirtti.

Clearview’in en büyük müşterileri arasında çeşitli ABD kurumları var. Belgelere göre, ABD İç Güvenlik Bakanlığı 280’den fazla hesabı kontrol etti ve ABD Gizli Servisi yaklaşık 5.600 arama gerçekleştirdi.

Yine de Clearview müşterileri bankacılık dünyasından geliyor. Wells Fargo ve Amerika bankası (BoA) Clearview’ü kullanmadıklarını söylemesine rağmen, belgelere göre yazılımı 1.900’den fazla arama için kullandıklarını gösteriyor.

Avrupa ve Asya’daki kolluk kuvvetleri ve Birleşik Arap Emirlikleri varlık fonu gibi kuruluşlar da dahil olmak üzere birçok müşteri yurtdışında da teknolojiyi kullanıyor. Birçok firma, 30 günlük süre içinde sınırsız arama yapılmasına izin veren ücretsiz denemelerden yararlanıyor.

Clearview avukatı Tor Ekeland; yasa dışı yollardan elde edilen bilgilerde çok fazla yanlışlık olduğunu” belirtti ve daha fazla yorum yapmayı reddetti.

Şubat ayı başlarında, Google, Youtube ve Facebook, platformlarındaki Clearview resimlerini kaldırmak için Clearview’e ihtarname gönderdi. CBS ile yaptığı röportajda Ton-That, kamusal alanda çekilen fotoğrafları toplamanın İlk birinci anayasa hakkı olduğunu söyledi.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 0 Puan: 0]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün