Altcoin Haberleri

“Coinbase Etkisi” Nedir?

ABONE OL:

‘Coinbase Etkisi’ kripto para dünyasını bir kez daha fırtınaya almış gibi görünüyor. Terim, San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’de listelendikten sonra çarpıcı rallilerle dikkat çeken kripto paralar ifade ediyor. Ancak, bu fenomen abartılı mıdır?

Coinbase Etkisi Nedir?

Bu etkiyi doğrulamak için kullanılan en son vaka Maker (MKR) oldu. Coinbase Pro, Maker’ı platformunda listelediğini açıkladıktan sonra, kripto paranın blockchain metrikleri %40’tan fazla büyük bir ralli gördü. Chainlink’in (LINK) listelemesi ile de kripto para sadece 24 saatte %45’lik bir ralliye imza attı.

ABD borsası, dünyanın en popüler tüketiciye dönük kripto para platformlarından biridir. Başarılı bir şekilde ana akım kripto para yatırımcıları için en güçlü rampalardan biri olarak konumlandırılmıştır Düzenlemelere kesinlikle uygun olan borsa, Amerika Birleşik Devletlerindeki en iyi finanse edilen blockchain şirketlerinden biridir. Bu nedenle, herhangi bir kripto paranın listelenme ilanı, yatırımcılara projenin meşruiyetine bir bakış açısı kazandırır. Bu nedenle, bir çeşit piyasa etkisi beklenmektedir. Bununla birlikte, oyunda başka faktörler de vardır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ripple (XRP) Şaşırtmaya Devam Ediyor

Coinbase Etkisinin Örnekleri

Aşağıdaki grafik borsanın listeleme duyurusundan sonra altcoinlerin 20 günlük dolar karşısından fiyat hareketini gösteriyor.

CoinMetrics raporu: https://coinmetrics.substack.com

CoinMetrics son raporunda, borsa tarafından yapılan kripto para ilanlarını araştırıldı ve söz konusu kripto paranın değeri üzerinde Coinbase etkisinin beklenenden daha az bir etkisi olduğunu tespit etti. Bu olayları çevreleyen fiyat hareketlerinin daha az önemli olduğunu ve duyuru anında genel piyasa hareketi ile büyük ölçüde ilişkili olduğunu da raporda belirtti.

Örneğin Coinbase, Aralık 2018 ayı piyasası sırasında potansiyel listeleme için 31 kripto parayı ‘keşfedeceğini’ açıklamıştı. O zaman, fiyatların zaten mücadele ettiği tespit edildi ve bu duyurudan sonraki artış anlamlıydı. Borsanın listeleme açıklamalarından sonra bile paralar istikrarlı bir düşüş trendinden sonra dibe vururken, 100 günlük bir süre boyunca BTC’ye karşı yaklaşık %50 değer kazanarak yeni bir ralli başlatmak için geri döndüler.

Ağustos 2019’da borsa, ikinci keşfinde 8 kripto para yer aldı. Bu, Bitcoin’in 12 bin dolar ile 8 bin dolar arasında işlem yaptığı zamandı. Ancak bu 8 kripto para yükselirken, bu varlıklar daha popüler USD, ETH veya BTC’ye karşı daha az değer kazanırken ZEC, XMR ve DOGE gibi altcoinlere karşı daha iyi performans gösterdi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Canaan Ortağı 2.8 Milyar Dolarlık Halka Arz Düzenleyecek

Haziran 2020 duyurularında, kripto paralar değerlemelerinde büyük bir artış gördü, %20 ve %40 arasında değer kazanan altcoinler sonraki 10 gün içinde yaklaşık %20 daha arttı. Bu aynı zamanda Mart ayı ortalarındaki yüksek satışlar ve bunun sonrasında gerçekleşen hızlı toparlanmaya da bağlı olabilir. Burada CoinMetrics, kripto paraların ilk dalgalanmasında önemli bir rol oynayan “riskli hareket” üzerinde durdu.

Duyurular sırasındaki piyasa koşullarını inceledikten sonra, piyasa ortamlarının listeleme üzerindeki (ayı – düz – boğa piyasası) etkisini açıklayan CoinMetrics, bu duyuruların daha kısa vadeli etkilerinin varlık sınıfının daha geniş eğilimine maruz kaldığını buldu. Sonuç olarak,

CoinMetrics:

“Kısa vadeli 10 günlük fiyat değişiklikleri, etkinlik sırasında geçici olarak daha geniş pazar trendini tetikleme eğilimindedir. Zamanla bu dağılımlar düzleşir ve 100 günlük fiyat değişiklikleri daha geniş bir aralıkta daha normal bir şekilde dağıtılır.”

“Bitcoin Fiyatında Deprem Geliyor” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/bitcoin-fiyatinda-deprem-geliyor/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu