Kripto Para Borsaları

Coinbase Güvenilir mi?

Coinbase güvenilir mi? sorusuyla sık sık karşılaşıyoruz. Son dönemde kripto para birimlerine yönelik ilgi ciddi derecede arttı. Türkiye’de kripto para yatırımcılarının sayısı giderek artmaya devam ediyor. Bunda hem pandeminin hem de yükselen enflasyonun etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kripto para alım-satım işlemleri popülerlik kazandı ancak bu durum beraberinde dolandırıcıları da getirdi.

Kripto para borsalarına yönelik saldırıların yanı sıra Türkiye’de yaşanan Thodex vurgunu nedeniyle yatırımcıların söz konusu borsalara yönelik güveni iyice sarsılmış durumda. Peki, en popüler kripto para borsalarından biri olan Coinbase ne kadar güvenilir? Bu sorunun yanıtını arayanlar için ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Türkiye

Coinbase Güvenilir mi?

Coinbase, kullanıcıların ellerinde bulunan varlıkların güvenliğini sağlamak için verilerinin yüzde 98’lik bölümünü çevrimdışı bir şekilde saklıyor. Veriler depolama cihazlarında muhafaza ediliyor. Böylece söz konusu verilerin internet ile herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Sonuç olarak online saldırılar da engellenmiş oluyor.

Kullanıcıların çevrimiçi cüzdanlardaki varlıklarında kayıp yaşandığını düşünelim. Coinbase borsası tarafından müşterilere sigorta hizmeti sunuluyor. Borsada 250 bin dolara kadar olan bütün hesapların sigortalanmış olduğu biliniyor. Yani sigorta, kullanıcıların çalınan varlıklarını hemen iade ediyor. Bunun çok önemli bir ayrıntı olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan, Coinbase borsasına üyeyseniz kendi güvenlik tedbirlerinizi de alabilirsiniz. Mesela iki faktörlü kimlik doğrulama, e-mail doğrulaması ve SMS doğrulaması gibi tedbirlerle kendinizi daha da güvende hissedebilirsiniz. Coinbase borsasına buradan giriş yapabilirsiniz.

Coinbase Güvenilir Mi?

Coinbase Güvenlik Uygulamaları

Coinbase güvenlik uygulamaları arasında çevrimdışı depolama yer alıyor. Coinbase borsasında kripto varlıkların yüzde 98’lik bölümü çevrimdışı olarak depolanıyor. Çevrimdışı depolama sayesinde kayıp ve çalıntıların önüne geçiliyor. Borsa, kullanıcıların varlıklarını dünyanın farklı yerlerinde bulunan fiziksel ve güvenli kasalarda muhafaza ediyor.

Borsanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, önemli verilerin internetle bağlantısı tümüyle kesilmiş durumda. Yedeklemeyle bölünen veriler, AES-256 ile şifreleniyor. Söz konusu veriler daha sonra kâğıt yedeklere ve FIPS-140 USB sürücülere kopyalanıyor. Hem kâğıt yedekler hem de sürücüler, dünyanın değişik noktalarında bulunan fiziksel ve güvenli kasalarda depolanıyor.

Coinbase Güvenilir Mi?

İlginizi Çekebilir: Coinbase Pro Nedir, Nasıl Kullanılır?

Coinbase güvenlik uygulamalarından bir diğeri de iki faktörlü kimlik doğrulamadır. Bu uygulama ile birlikte kullanıcı adı ve şifrenizin yanı sıra telefonuna gönderilen kodu da yazmanız gerekiyor. Hesabınıza girdiğiniz zaman cep telefonunuza borsa tarafından bir mesaj yollanıyor. Mesajda eşsiz bir kod yer alıyor. Bu kodu mutlaka girmeniz gerekiyor.

Öte yandan, hesabınıza Coinbase tarafından tanınmayan bir cihaz aracılığıyla girmek istediğinizde sizden e-mail doğrulaması yapmanız isteniyor. Bu şekilde hesabınıza yönelik muhtemel saldırılar ciddi düzeyde önleniyor.

Coinbase Para Çekme Önlemleri

Banka hesabınızı Coinbase hesabınızla ilişkilendirdiğiniz için başka biri tarafından hesabınıza erişim sağlansa da paranızı çekmesi neredeyse imkânsıza yakın olacaktır. Saldırganlar tarafından kripto varlıklarınızı çekmeye yönelik bir girişimde bulunulduğunu varsayalım. Coinbase borsasında para çekme talebinin kesinlikle metin mesajıyla tasdik edilmesi gerekiyor. Bunun için saldırganın aynı zamanda cep telefonunuza da erişmesi gerekiyor. Bu da çok düşük bir ihtimal.

Para çekme işlemlerinizin e-mail ile doğrulanmasını da tercih edebilirsiniz. Bu yönde bir tercihte bulunursanız saldırganın hem telefonunuza hem de e-mail adresinize erişim sağlaması gerekecek. Böylece saldırganın işini iyice zorlaştırmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Etkisi Nedir?

Diğer yandan, para çekme işlemlerine manuel bir şekilde onay verdiğiniz zaman Coinbase tarafından 48 saatlik bir kilit devreye sokuluyor. Yani varlıklarınız 48 saat boyunca serbest bırakılmıyor. Herhangi bir saldırganın güvenlik tedbirlerini aşması durumunda para çekme işlemlerinin iptalini yapmak ve borsaya konu ile ilgili bilgi vermek için yeterli süreye sahip olacaksınız.

Coinbase Güvenilir Mi?

Coinbase Yasal Mı?

Kripto para piyasasında yasal olmayan birçok borsa var. Peki, Coinbase yasal mı? Coinbase borsasının yasal olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu borsanın yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nin 30 eyaletinde faaliyet göstermek için 40’ı aşkın lisansının bulunduğu biliniyor. Böylece Coinbase tarafından hayata geçirilen uygulamaların yasal olduğu anlaşılıyor. Borsa, kripto varlıklarınızı tamamen uygun bir şekilde yönetiyor.

Coinbase borsası, ayrıca kripto para birimlerini listelerken oldukça seçici davranıyor. Borsada hesap oluşturmak ve kripto para alımı gerçekleştirmek çok kolay. Daima yüksek likiditeye sahip borsalardan biri olan Coinbase, bir hayli değişken olan kripto para piyasasında yatırımcıları slipajdan koruyor.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün