Kripto Para Borsaları

Coinbase Komisyon Oranları

Coinbase, dünyanın en güvenilir kripto para borsalarından biridir. Söz konusu borsa üzerinden yaptığınız belirli işlemler için ücret ödemeniz gerekebiliyor. Coinbase, kripto para birimlerini satın aldığınızda, sattığınızda veya dönüştürdüğünüzde sizden ücret talep edebiliyor.

Ücretler, emri verdiğiniz anda hesaplanıyor. Söz konusu ücretler; seçilen ödeme yöntemi, emrin büyüklüğü, volatilite ve likidite gibi piyasa şartları tarafından belirlenebiliyor. Geçerli ücretler, işleminizi göndermenden önce işlem ön izleme ekranında listeleniyor.

Yatırımcıların, kripto para borsalarını kullanmaya başlamadan önce herhangi bir sürprizle karşılaşmamaları için komisyon oranlarını mutlaka incelemeleri gerekiyor. Yazımızda Coinbase borsası tarafından talep edilen işlem ücretlerine ayrıntılı bir şekilde yer vereceğiz.

Coinbase Komisyon Oranları

Coinbase Para Yatırma ve Para Çekme Ücretleri

Coinbase borsasında kripto para alımı yapmak için banka kartınızı kullanmanız “Anında Satın Alma” olarak nitelendiriliyor. Yani bu durumda seçtiğiniz kripto parayı anında satın alıyorsunuz. Bunun için yüzde 3,99 oranında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Diyelim ki para kartınız ile 500 dolar tutarında bir harcama yaparak Ethereum (ETH) alımı yaptınız. Bu durumda ödemeniz gereken toplam ücret 19,95 dolar oluyor.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Hesap Açma

Peki, banka havalesi aracılığıyla para yatırmak istediğinizde ne oluyor? Bu durumda komisyon ücreti ödemiyorsunuz. Fakat kripto para alımı gerçekleştirmek için komisyon ücreti ödemeniz gerekiyor. (Bu konu ile ilgili bilgilere yazımızın devamında yer vereceğiz.) Para çekme işlemlerinde yöntem olarak TR banka havalesini seçtiğiniz zaman herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Fakat parayı kartınıza geri çekmek istediğinizde sizden yüzde 2 oranında bir işlem ücreti alınıyor.

Coinbase Komisyon Oranları

Coinbase Yatırım Komisyonu

Coinbase borsasında standart yatırım komisyonu yüzde 1,49 olarak ifade ediliyor. Yani kripto para alımı gerçekleştirdiğinizde yüzde 1,49 oranında işlem ücreti ödüyorsunuz. Kripto para satışı yaptığınızda da aynı şekilde yüzde 1,49 oranında işlem ücreti ödemeniz gerekiyor. Kafanızda daha net bir tablo oluşması için bunu bir örnekle açıklayacağız.

1,000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) alımı yapmak istediğinizi düşünelim. Parayı TR banka hesabınızdan ücretsiz bir şekilde havale edeceksiniz. Paranın ulaşmasının ardından ödemeniz gereken komisyon ücreti yüzde 1,49 olacak. Belirli bir süre sonra Bitcoin (BTC) yatırımınızdan kâr elde ettiğinizi varsayalım. Yatırımınızdan sağladığınız kârı nakde dönüştürüp almak istemeniz halinde yeniden yüzde 1,49 oranında ücret ödemeniz gerekecek.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Hesap Silme

Ufak yatırımlar yapmayı hedeflediğiniz zaman Coinbase borsasında söz konusu yatırımların bu açıdan daha fazla değer kazandığını çünkü yalnızca sabit bir ücret ödediğinizi söyleyebiliriz.

  • Toplam işlem tutarının 10 dolardan az olması durumunda işlem ücreti 0,99 dolar oluyor.
  • Toplam işlem tutarının 10 dolar ile 25 dolar arasında olması halinde işlem ücreti 1,49 dolar olarak belirleniyor.
  • Toplam işlem tutarının 25 dolar ile 50 dolar arasında olması durumunda işlem ücreti 1,99 dolar oluyor.
  • Toplam işlem tutarının 50 dolar ile 200 dolar arasında olması halinde işlem ücreti 2,99 dolar olarak belirleniyor.

Coinbase komisyon oranları özetle şu şekilde:

  • Para kartınız ile anında satın almada yüzde 3,99 oranında komisyon ödüyorsunuz.
  • Para kartınız ile para çekmede yüzde 2 oranında komisyon ödüyorsunuz.
  • Yatırım komisyonu ise yüzde 1,49 olarak ortaya konuyor.

Coinbase Komisyon Oranları

Coinbase Kripto Para Dönüştürme

Coinbase borsasında kripto para dönüştürme imkânına sahip oluyorsunuz. Yani elinizde bulunan Bitcoin (BTC) varlıklarınızı Ethereum (ETH) varlıklarına dönüştürebiliyorsunuz. Kripto paraları direkt olarak birbirine dönüştürme imkânınız oluyor. Bu da yaptığınız işlem sayısının azalmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir: Coinbase Para Yatırma

Kripto para dönüştürme üzerinden yüzde 2 oranında spread (alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark) ilave ediliyor. Söz konusu ücretin yüksek olduğu düşünülüyor.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 50 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu