Kripto Para Borsaları

Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi?

Coinbase Nedir?

Coinbase, Amerika Birleşik Devletleri’nin lider kripto para borsasıdır ve hem yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktası hem de deneyimli tüccarlar için harika bir tercihtir. Coinbase, kripto para yatırımı, gelişmiş ticaret platformu, kuruluşlar için emanet hesapları, perakende yatırımcılar için cüzdan ve kendi ABD doları bazlı stabilcoin’i gibi birçok hizmet ve ürün sunmaktadır. Başlangıçta sadece Bitcoin sunmuş olan borsa zaman içerisinde portföyüne birçok başka kripto parayı da eklemiş ve başarılı bir şekilde dünyanın önde gelen borsaları haline gelmiştir.

Coinbase Ne İşe Yarar?

Coinbase bir borsa yatırım aracıdır. Coinbase üzerinden kripto para satın alabilir, satabilir ve çeşitli yatırım opsiyonlarından faydalanabilirsiniz. Bunun yanında, Coinbase kripto paralarınızı saklayabileceğiniz oldukça iyi bir cüzdan hizmeti de vermektedir. Coinbase, yüksek ücretleri gibi bir kaç dezavantaja rağmen kullanımı bir o kadar kolay olan arayüzü sayesinde yeni başlayan yatırımcılar için harika bir öğrenme avantajı sunar. Eğer ticaret hayatınıza Coinbase’den başlamak istiyorsanız, bu ücretleri alt etmenin bir yolu mevcut: Coinbase Pro.

Coinbase
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Coinbase Nasıl Kayıt Olunur?

Coinbase’e kayıt olabilmek için öncelikle Coinbase internet sitesine gitmelisiniz. Coinbase Türkçe hizmet vermektedir. Siteye gittiğinizde sağ üstte “Başlayın” yazan seçeneğe tıklayın. Açılan ekranda adınızı, soyadınızı, kullanmak istediğiniz e-posta ve parolayı girmeniz ve 18 yaşının üzerinde olduğunuzu doğrulamanız gerekecektir.

Coinbase Kullanıcı Sözleşmesini okumuş olmanız önerilir. 18 yaşında olduğunuz ve kullanıcı sözleşmesini okuduğunuzu doğruladığınız kutucuğu işaretlediğinizde, aşağıdaki “Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayın. Girmiş olduğunuz e-posta adresinize bir doğrulama mail’i gelecektir.

Bu noktada e-posta adresinize giderek Coinbase’den gelen mail’i açın ve içerisindeki bağlantı adresine giderek hesabınızı doğrulayın. Bağlantı adresi sizi Coinbase.com’a geri yönlendirecektir. Hesap oluştururken girmiş olduğunuz bilgileri kullanarak tekrar oturum açın.

Oturum açtıktan sonra Coinbase telefon numaranızı doğrulamanızı isteyecektir. Telefon numaranızı doğrularken bir ülke kodu girmeniz, cep telefonu numaranızı girmeniz, “Kodu Gönder” seçeneğine tıklamanız, size SMS olarak gönderilen 7 haneli kodu girmeniz ve “Gönder” seçeneğine tıklamanız gerekli. Eğer kodu almadıysanız “Tekrar Gönder” seçeneğine tıklayın.

Sıra, kimliğinizi doğrulamaya geldi. T.C. kimliğinizin üzerinde yer alan ad, soyad, doğum tarihini ve adresinizi girin. Daha sonra bu kimliğin bir fotoğrafına ihtiyacınız olacak. Bu bilgileri girdikten sonra dört adet soruya cevap vereceksiniz:

 • Coinbase’i neden kullanıyorsunuz?
 • Fonlarınızın kaynağı ne?
 • Mevcut mesleğiniz nedir?
 • İşvereniniz.

Bu soruların yanı sıra bir de kimlik numaranızın son 4 hanesini girmeniz istenecektir. Böylece hesap oluşturma süreciniz tamamlanmış olmakta, ancak şimdi de hesabınızı doğrulamanız gerekiyor.

Coinbase hesabınıza oturum açıp “Belge Doğrulama” sayfasına gidin. Sizden kimliğinizin, devlet tarafından verilmiş ve fotoğraf taşıyan herhangi bir tanımlayıcı, örneğin bir sürücü ehliyetiniz veya pasaportunuzdan bir tanesinin resmini göndermeniz gerekecektir.

Bu noktada 2 adımlı doğrulama prosedürünü uygulamanız, gelecekteki güvenliğiniz açısından şiddetle önerilir. Tebrikler, artık bir Coinbase hesabınız var.

Coinbase Avantajları Nelerdir?

Coinbase tüccarlar için sağlam bir altcoin yelpazesi sunar. 25’in üzerinde coin yelpazesi ile Coinbase sadece alım ve satım değil aynı zamanda staking olanağı da sunmaktadır. Bunun yanında, zaman içinde uygun şartları karşılamaları ile daha fazla coin eklenecektir. Ek olarak, Coinbase’in arayüzü piyasada bulabileceğiniz en basit arayüzlerden bir tanesidir. Hatta Coinbase ticareti öğrenmeye teşvik etmek adına kullanıcılara karşılığında ücretsiz token verdiği bir dizi borsa eğitim videosu ve sınavı da hazırlamıştır.

Coinbase piyasadaki en yüksek likiditeye sahip borsalardan da bir tanesidir ve tutarlı bir şekilde piyasadaki en yüksek likidite sahibi borsaların arasında yerini korur. Bu, yatırımcıları zaten oldukça oynak olan borsadaki büyük kayma hareketlerinden korur.

Bunun yanında, Coinbase muhtemel olarak piyasada bulabileceğiniz en güvenli alternatiflerden bir tanesi. Ancak hiç bir şey için %100 güvenli demeyeceğimizi unutmayın.

Coinbase Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlarının yanında, Coinbase ne yazık ki büyük dezavantajlarla da geliyor. Coinbase, Coinbase Pro kullanılmadığında rakiplerine kıyasla çok yüksek komisyonlar alır. Coinbase Pro’ya geçiş yapmak ücretsizdir ancak Coinbase Pro yeni başlayan tüccarlar için çok karmaşık gelebilecek ek özelliklere sahiptir.

Bunun yanında, belki de Coinbase’in en büyük dezavantajı olarak, kullanıcılar kendi kripto para anahtarlarının kontrolüne sahip değildir. Tabii ki bu birçok kripto para borsasında böyle ancak yine de bu her biri için büyük bir dezavantaj olmaya devam ediyor. Kendi yatırımlarınız üzerinde kontrol sahibi olmamak genel olarak kripto paranın merkezsizlik amacına karşı gelmektedir fakat kullanıcılar bu dezavantajdan kripto paralarını her işlem sonrasında cüzdanlarına aktararak sıyrılabilirler.

Her ne kadar Coinbase’in oldukça sıkı bir altcoin yelpazesi bulunsa da, altcoin tüccarları için yeterli çeşitliliğe sahip olduğu söylenemez. Büyük kripto paralar dışında daha az popüler olan kripto paraların ticaretini yapmak isteyen kişiler Coinbase’in yelpazesini yetersiz bulacaklardır.

Coinbase
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Coinbase Kullanıcı Yorumları

Piyasanın önde gelen borsalarından bir tanesi olmasından mütevellit Coinbase hakkında internet üzerinde çok fazla kullanıcı yorumu mevcut. Bu yorumlarda; en büyük övgüler piyasanın ne kadar kolay kullanıldığı, genel güvenlik durumu ve kullanıcıları kriptoya teşvik etmek için yapılan uygulamalar için gelirken, en büyük şikayetler ise borsanın rakiplerine karşı çok yüksek olan işlem ücretleri başta gelmekte.

Uzmanlardan Coinbase Yorumları

Coinbase hakkındaki uzman yorumları genellikle kullanıcı yorumları ile benzeşmekte. Uzmanlar genel olarak borsaların normalde sayılar, grafikler ve seçenekler yığınlarından oluşan bir kargaşa olmasının aksine Coinbase’in ne kadar kolay kullanıldığını ve yeni başlayanlar için ne kadar rahat olduğundan bahsederken, bu kolaylığın yüksek işlem ücretleri tarafından dengelenmeye değer olup olmadığını tartışıyor.

Genel fikir birliğine bakılırsa, Coinbase yeni bir tüccar için harika bir başlangıç noktası ancak dişinizi biraz sıkıp Coinbase Pro’nun daha düşük ücretlerini kullanarak daha karmaşık altyapısına alışmanız öneriliyor.

Coinbase Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Coinbase hesabınızı silmek için “Activity (Aktivite)” sayfasına gitmelisiniz. Kazalara karşı bir güvenlik önlemi olarak, Coinbase hesabınızı silmeden önce bakiyenizi tamamen sıfırlamış olmanız gerektiğini unutmayın. Gittiğiniz sayfada “Hesabı Kapat” seçeneğini bulun ve tıklayın, bu hareketin geri alınamayacağını unutmayın.

Coinbase Yasal mı?

Coinbase tamamen yasaldır ve menşei olan ABD’nin ilgili tüm düzenlemelerine uymaktadır ancak diğer bazı ülkeler bir dijital varlık borsası işletmek için belirli izinlere ihtiyaç duymaktadır ve Coinbase her geçen gün bu izinleri almaya devam etmektedir.

Coinbase Güvenilir mi?

Coinbase piyasada bulabileceğiniz en güvenli seçeneklerden bir tanesidir. Her ne kadar durum böyle olsa da, her zaman önerdiğimiz gibi asla güvenliğinizi başkasının ellerine bırakmayın. Önlemlerinizi bizzat kendiniz alın, mümkünse de paranızı soğuk cüzdanlarda saklayın.

Coinbase En Az Ne Kadar Para Yatırılır?

Coinbase’de yerel itibari para biriminizin en az 2.00’lık birimi kadar yatırım yapmanız gerekmektedir (örneğin 2 Dolar veya 2 Avro), ancak Coinbase TL ile işlem yapmadığından dolayı her türlü yine de 2 Dolarlık veya 2 Avroluk bir yatırım yapmanız gerekecektir.

Coinbase-BTC
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Coinbase Komisyon Oranları

Coinbase komisyon oranları kripto para ve yatırma şekli açısından farklılık göstermektedir. Türkiye Coinbase üzerinde Avrupa ücretlerine tabiidir. Bununla birlikte, Avrupa için komisyon ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Standart Alım-Satım için %1.49,
 • Anında alım (Kredi-Banka Kartı) için %3,99,
 • SEPA Banka Transferleri için yatırmada ücretsiz ve çekmede 0,15 Avro,
 • Anında kart çekimleri için herhangi işlemde %2 ve 0,15 Avroluk ücret,
 • SWIFT çekimlerinde 5 Avroluk ücret alınmaktadır. Eğer çekim miktarınız 5 Avronun altında ise para çekemezsiniz.

Coinbase Nasıl Kullanılır?

Hesabınıza girdikten sonra MARKET alanına gitmeniz gereklidir, bu alanda bir market, limit veya stop emri koyabilirsiniz. Market emirleriniz aşağıdaki şartlar altında gerçekleşecektir:

 • Bir market emri mevcut olan en iyi mevcut market fiyatından gerçekleştirilecektir.
 • Bir stop emri emrinizin gerçekleştirileceği bir sınır belirler, örneğin: X kripto para mevcut 5,00 fiyatından 4,50 fiyatına düştüğünde Y kadar satın al.
 • Bir limit emri, emrin gerçekleştirileceği minimum miktarı belirler, örneği: X kripto para mevcut 5,00 fiyatından 5,50 fiyatına yükseldiğinde Y kadar sat.

Bununla birlikte, Markete gittiğinizde Ticaret Görünümü (Trade View) alanında Emir Formu (Orders Form) alanına gidin.

Satın Al veya Sat seçeneklerinden birini seçin ve emrinizin miktarını girin. Örneğin bir kripto parayı seçtikten sonra miktar alanına 100 yazmak ve daha sonra birimi ABD dolarına ayarlamak, seçtiğiniz kripto para birimini, en ucuz birim miktarından satan satıcıdan 100 dolar değerinde alarak gerçekleştirecektir.

Daha sonra tek yapmanız gereken şey emri onaylamak. Market emirleri anında gerçekleştirildiğinden dolayı bunları geri alamayacağınızı unutmayın. Büyük market alımları %10’luk bir koruma oranı sağlamaktadır. Örneğin, 4000 dolarlık bir alım yapmaya kalktığınızda işleminiz sadece 4400 doların altındaki satıcılarla sınırlı kalacaktır. Bunun amacı piyasada büyük kaymalara engel olmaktır.

Bir stop emri vermek için, Ticaret Görünümündeki Emir Formu alanından STOP sekmesine tıklayın ve Alıcı mı yoksa Satıcı mı olduğunuzu seçin. Emrin tetikleneceği Miktar ve Stop Fiyatı alanlarını doldurun ve daha sonra Limit fiyatını belirleyin.

Bir limit emri vermek için, yine Emir Formu alanına giderek LİMİT sekmesine tıklayın ve yine Alıcı mı yoksa Satıcı mı olduğunuzu seçin. Emir boyutunu ve fiyatı girin. Emrinizi göndermek için “Emir Ver” (Place Order) seçeneğine tıklayın.

Coinbase Kimin?

Coinbase’in CEO’su ve kurucusu Brian Armstrong’dur ve ortağı Fred Ehrsam’dır.

Coinbase Ne Zaman Kuruldu?

Coinbase 20 Haziran 2012 yılında kurulmuştur.

Coinbase İletişim Numaraları

Coinbase müşteri hizmetleri iletişim numarası 00 1 888-908-7930’dır.

Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.Net
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Coinbase Para Yatırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Coinbase hesabınıza para yatırmak için “Hesaplar” sekmesine gidin ve ardından “Al” seçeneğine tıklayın. Para yatırmak istediğinizi kripto para birimini seçtikten sonra “Al” seçeneğine tıklamanız gereklidir. Bu noktada Coinbase, size kripto paranızı göndereceğiniz bir adres sunacaktır. Her bir adresin sadece belirli bir kripto para birimi için olduğunu unutmayın, yani Bitcoin için size verilen adrese Ether göndermeye kalkarsanız, Ether’inizi kaybedecek ve geri alamayacaksınız. Bu kısımda çıkan QR kodunu veya altındaki adresi kullanarak cüzdanınızdan Coinbase’e kripto para yatırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken parayı yatıracağınız cüzdanda gönderim adresi olarak bu QR kodunu taratmak veya altındaki adres kodunu kopyalayıp yapıştırmak.

Gönderim işleminizi başlattıktan sonra 2FA doğrulama işlemini de tamamladığınızda ve madenciler için alınan ufak ücreti ödediğinizde kripto paranızın Coinbase hesabınıza ulaşmasını beklemeniz gerekiyor.

Ek olarak, kredi veya banka kartınızı kullanarak Coinbase üzerinde kripto para satın alabilirsiniz. Hesabınıza oturum açtığınızda “Ödeme Yöntemleri” (Payment Methods) sayfasına gidin. Sayfanın tepesindeki “Kredi/Banka Kartı Ekle”  (Add a Credit/Debit Card) seçeneğine tıklayın ve kredi kartı bilgilerinizi girin, girdiğiniz fatura adresi kartın adresi ile aynı olmalıdır. Eğer gerekiyorsa kartın fatura adresini de girin. Bu noktada “Kredi Kartı Eklendi” (Credit Card Added) diyen bir mesaj görmelisiniz. Artık “Dijital Varlık Satın Al” (Buy Digital Currency) seçeneği sizin için etkin olacaktır. Bu noktadan sonra “Al/Sat” ekranında kredi kartınız ile kolayca alım yapabilirsiniz. Kredi kartınızı kullanmak için kredi kartınızın 3D Secure özelliği olması gerektiğini unutmayın.

Coinbase Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Coinbase Commerce sitesine gidin ve  para çekebilmek için hesabınıza oturum açın ve “Balances” (Bakiyeler) kısmına giderek çekmek istediğiniz ilgili birimin yanında bulunan “Withdraw” (Çek) seçeneğine tıklayın. Bu noktada ne kadar çekim yapmak istediğinizi ve paranın hangi adrese gönderileceğini soran bir ekran açılacaktır. Bu noktada Coinbase Commerce sadece kripto para üzerinden işlem yapan bir platformdur, yani paranızı itibari bir para birimi olarak çekemezsiniz.

Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.Net
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Eğer paranızı itibari olarak çekmek istiyorsanız, paranızı doğrudan Coinbase itibari cüzdanınıza satmalısınız. Coinbase itibari para cüzdanınıza piyasa değerinden satışı gerçekleştirdikten sonra, paranızı USD olarak çekebilirsiniz. Kripto parayı satmak için “Trade” kısmından “Sell” opsiyonunu seçmelisiniz, satmak istediğiniz kriptoyu seçin ve itibari para cüzdanınıza aktarılacak şekilde satışı gerçekleştirin, daha sonra USD cüzdanınıza gidin ve Withdraw (Çek) seçeneğine tıklayın.

Coinbase Para Çekme Ücreti Ne Kadar?

Coinbase’den itibari için dönüştürme ve çekme ücreti %1’dir. Ancak, kripto para halinde çekme için genellikle 1,5 dolar civarında veya kripto paraya bağlı olarak bu miktarın altında bir ücret uygulanır.

Coinbase Para Yatırma Kodu

Coinbase’e para yatırmak için kullanacağınız kod “Yatırma” ekranında size verilecek olan adrestir.

Coinbase Yaş Sınırı Var mı?

Coinbase kullanmak için en az 18 yaşında olmanız gerekmektedir. Yaşınız oturum açma sırasında kimlik fotoğrafınız ile doğrulanacaktır.

Coinbase Mesai Saatleri

Coinbase 7/24 aktiftir ve kullanılabilir, yani mesai saati yoktur.

Coinbase Müşteri Hizmetleri

Coinbase müşteri hizmetlerine 00 1 888-908-7930 no’lu telefon hattından veya https://help.coinbase.com/en/contact-us adresinden bir ticket oluşturarak ulaşabilirsiniz.

Coinbase Anlaşmalı Bankalar Hangisi?

Coinbase Türkiye’de herhangi bir banka ile anlaşma içerisinde değildir.

Coinbase Binance Transfer Süresi Ne Kadar?

Coinbase’den Binance’e yapacağınız transfer süreleri tamamen gönderdiğiniz kripto paraya bağlı olacaktır. Litecoin ve Ethereum gibi kriptolar çok daha hızlı aktarılırken Bitcoin aktarımları çok daha uzun sürebilir. Genellike bu transfer için verilen süre 10 dakika olarak görünmektedir, ancak kriptoya bağlı olarak bir kaç saatten bir kaç güne kadar alabilir. Genellikle en mantıklısı, hem zaman hem de işlem ücretleri açısından kriptonuzu daha ucuz bir para ile değiştirerek göndermektir.

Coinbase-Bitcoin
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Coinbase Bitcoin (BTC) Transfer Süresi

Coinbase BTC transfer süreleri BTC’nin geçmesi gereken doğrulamalar ve ağın üzerindeki yükten dolayı oldukça yükselebilmektedir. Paranızın transferinin bir kaç saat ila bir kaç gün arasında sürmesini bekleyebilirsiniz.

Coinbase Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır?

Coinbase üzerinde BTC satın almak için ya daha önce açıkladığımız gibi bir ödeme opsiyonu bağlamış olmanız veya borsaya para aktardıktan sonra ticaret görünümünü kullanmanız gerekiyor. Eğer bir ödeme opsiyonu bağlamışsanız, sadece Al-Sat kısmına giderek Bitcoin’i seçerek miktarı girebilir ve kredi kartınız ile satın alabilirsiniz. Bu kadar kolay.

Eğer hesabınızda zaten para var ise, öncelikle Trade View’a ve sonra da Market’a gidin ve bir alım emri oluşturun. Buradaki alanlara almak istediğiniz BTC miktarını girin. Market emri otomatik olarak en uygun satıcıdan istediğiniz miktarda Bitcoin alacaktır.

Coinbase Bitcoin (BTC) Nasıl Satılır?

Benzer şekilde, satış yapmak için yine Market alanına gidin ve bir Market emri oluşturun. Bu sefer Buy yerine Sell opsiyonunu seçeceğiz. Açılan ekranda satacağınız Bitcoin miktarını, ne karşılığında sattığınızı ve birim fiyatını girmeniz gerekiyor. Bunları belirledikten sonra işleminizi tamamlarsanız, Bitcoin’iniz Market üzerinde satışa çıkacaktır.

Coinbase Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

BTC ile aynı şekilde, Market alanına gidin ve alacağınız ETH’yi ve neyin karşılığında alacağınızı, yani işlem çiftinizi seçin. Gerekli alanları doldurduktan sonra market emrini koyduğunuzda en uygun satıcıdan alım yapılacak ve kısa süre içerisinde yeni bakiyeniz hesabınıza yansıyacaktır.

Coinbase Ethereum (ETH) Nasıl Satılır?

Satış yapmak da BTC’den farklı değil. İstediğiniz işlem çiftini belirledikten sonra Market’ta Sell opsiyonunu seçmeli satacağınız birim fiyatını seçmelisiniz. Satışınızı yaparken güncel fiyattan haberdar olmalısınız, aksi takdirde satış emriniz asla rağbet görmeyebilir.

Coinbase-btc-eth
Coinbase Nedir? Coinbase Güvenilir mi? - Koinbox.net

Coinbase Ripple (XRP) Nasıl Alınır?

Ripple satın almak için yine Market’a gidin ve bu kez işlem çiftini Ripple satın alacak şekilde ayarlayın, alacağınız miktarı girin ve sistem sizin için en uygun fiyatlı olan seçeneği satın alacaktır.

Coinbase Ripple (XRP) Nasıl Satılır?

Tıpkı BTC ve ETH’de olduğu gibi Market’ta Sell ekranına gidin, XRP ve neyin karşılığında satmak istediğiniz ve birim fiyatını seçin. Bir taker çıktığında veya bir başkasının verdiği emir sizinkiyle uyuştuğunda XRP’niz satılacaktır.

Coinbase Tether (USDT) Nasıl Alınır?

Tether Coinbase tarafından desteklenmemektedir. Coinbase üzerinde USDT yerine aynı işlevi gören USDC kullanılmaktadır. Eğer USDC satın almak istiyorsanız, bunu doğrudan kredi kartınız ile yapabilirsiniz. Bunun dışında, mevcut kripto paranızı USDC karşılığında satabilirsiniz de.

Coinbase Tether (USDT) Nasıl Satılır?

Coinbase’in desteklediği USDC’yi, tıpkı USDT’de olduğu gibi satamazsınız. Stabilcoinlerin amacı dijital itibari paralar olarak geleneksel finans ve dijital finans arasındaki boşluğa köprü olmaktır ve sadece diğer kriptoları satın almak için kullanılırlar.

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün